reklama

Bojíte se kortikoidů? Atopický ekzém se dá řešit i jinak

Atopický ekzém se dá řešit i jinak Foto:
Atopický ekzém se dá řešit i jinak
Foto: istock.com

Kortikoidy jsou účinným a univerzálním lékem proti zánětu, dobře tedy zabírají i na akutní vzplanutí atopického kožního ekzému, ale mají silné vedlejší účinky.

Pálení, svědění, mokvající puchýřky a mnohdy velká bolest, která nedovolí ani pořádně spát, to vše po nanesení kortikoidní masti většinou rychle ustupuje.

Při dlouhodobém a opakovaném používání ale může hrozit, že „vyrážíte klín klínem“, protože nepříjemné vedlejší efekty kortikoidů kůži trvale poznamenají atrofií neboli ztenčením. Nemocnou kůži tyto léky rychle zklidní, nejsou ale moc vhodné pro dlouhodobou udržovací léčbu, kterou řada nemocných s ekzémem nutně potřebuje.

Bezpečnou alternativu pro děti, ale i pro dospělé ekzematiky, jimž se nedaří držet nemoc dobře pod kontrolou, představují místně nanášené, tedy topické imunomodulátory, které může předepsat dermatolog. Jaký je mezi oběma způsoby léčby rozdíl? Kortikoid účinkuje velice rychle, musí být ale průběžně vysazován a musí s ním být kvůli jeho vedlejším účinkům nakládáno velmi opatrně. Imunomodulátor naopak zabere až s určitou časovou prodlevou, onemocnění však dlouhodobě výrazně lépe a především bezpečně stabilizuje, v tomto případě to znamená výrazné prodloužení „doby klidu“ mezi jednotlivými vzplanutími.

Jak správně zkrotit ekzém:

1. Základem jsou emoliencia, jimiž musí být kůže permanentně promazávána. K mytí používejte jen speciální prostředky, takzvaná „mýdla bez mýdla“, která nesnižují kyselé pH kůže a nezpůsobují tak její rychlé vysoušení.

2. Ke zkrocení opakovaných prudkých opětovných vzplanutí nemoci mějte připraven topický kortikoid s nejslabším a co nejšetrnějším účinkem. Užívejte ho podle doporučení lékaře v minimálních účinných dávkách.

3. Pro dlouhodobou udržovací léčbu mažte nemocnou kůži optimálně dvakrát týdně stanovenými dávkami topického imunomodulátoru.

4. Když podle zkušeností poznáte, že se nemoc zklidnila, je možné veškerou léčbu, samozřejmě kromě emoliencií, v určitých fázích a ročních obdobích vysazovat.

Přečtěte si také:

Článek

Svědící vyrážku může spustit třeba i hádka s partnerem Foto:

Trápí vás ekzém? Problém může být ve vaší hlavě

Necelá čtvrtina populace trpí pocity suchosti kůže, intenzivního neustálého svědění a potýkají se s nevzhlednými skvrnami po celém těle. Příčinou mohou být vrozené...

Článek

Ne všechny hypoalergenní krémy jsou pro děti s atopickým ekzémem vhodné Foto:

5 tipů, jak pečovat o kůži dítěte s atopickým ekzémem

Atopický ekzém dokáže pěkně potrápit a někdy i nepříjemně překvapit. Zvlášť pokud se vyskytne u malého miminka v rodině, která se s atopickou dermatitidou dříve osobně...

Článek

Jak zrádný umí být stres? Foto:

Jak zrádný umí být stres? Možná víc, než jste si mysleli

Nevíte, kde vám hlava stojí, máte pocit, že sedíte na dvou židlích a že vaše soukromí není takové, jaké by mělo být a jak byste si úplně v nejlepším případě představovali?...

Horoskopy 2018

reklama

reklama