reklama

Chcete omládnout? Zkuste terapii kyslíkem

Při inhalaci kyslíku nepotřebujete žádnou speciální masku. Stačí hadička s dvěma vývody, které ústí přímo do nosu. Foto:
Při inhalaci kyslíku nepotřebujete žádnou speciální masku. Stačí hadička s dvěma vývody, které ústí přímo do nosu.
Foto: Thinkstock

O tom, že bez kyslíku se nedá dýchat a je pro nás nezbytný, ví každé dítě. Ale dnes, kdy je vzduch plný exhalací, je ještě cennější než v minulosti...

I proto se hledaly cesty, jak ho víc využít. Ne každý se může na zimu odstěhovat do hor či k moři, kde není smog, nebo tam jezdit na pár měsíců – týdenní pobyt nemá totiž vzhledem k aklimatizaci cenu a tělu víc ublíží, než prospěje.

Nakonec se našlo řešení: inhalace s pomocí přístroje – oxygenoterapie. Brzy se dostala do módy a dnes ji nabízejí nejen lékařská zařízení, ale i mnohá wellness studia. „Chytily“ se i kosmetické salony, které tvrdí, že kyslík dokáže přispět k výraznému omlazení nejen pokožky, ale i celého organismu. A nezapomínají dodat, že právě oni mají úplně nejvýkonnější přístroj.

Jen v přístroji to ale není. Jan Sedmík, rehabilitační lékař, tvrdí: „Pokud nejsou průtok a koncentrace kyslíku stanoveny na základě vyšetření, může být tato metoda neúčinná. Každý totiž potřebuje jinou ´dávku´ i dobu trvání."

Článek

Nenápadná rostlinka s mimořádnými účinky Foto:

GOTU KOLA: Čínský elixír mládí

Poznejte účinky léčivé byliny, která posiluje duševní i tělesné zdraví a má významný vliv na mozkovou činnost. Číňané ji díky jejím zázračným vlastnostem považují za...

 

Dostane se pod kůži

Podle lékaře to určitě nefunguje tak, že zakrátko vrásčitou kůži nahradí krásně vyhlazená pleť nebo že se žena najednou bude cítit o dvacet let mladší. Kyslík sice příznivé účinky na pokožku má, ale až při déletrvající a pravidelné aplikaci přibližně jednou týdně.

„Kyslík navíc vysušuje sliznice. Musí se tedy přenášet do těla zvlhčený, ohřátý na tělesnou teplotu. Ve vysokých dávkách je i nebezpečný," varuje Jan Sedmík.

Článek

Starejte se o svou pleť nejen zvnějšku, ale i zevnitř Foto:

Stále mladá, stále krásná: Tohle jezte a vaše pleť taková bude

Nejdůležitější částí péče o pleť je správná výživa. Pokud nebudete dodávat pleti dostatek vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek, ani sebelepší krém vám nepomůže....

 

Co kyslík umí?

Je toho hodně. Lze ho využít ve stavu nemoci i jako prevenci. Posiluje energii a obranyschopnost vůči škodlivým organismům. Zlepší prokrvení těla, paměť, psychiku, urychluje hojení po úraze nebo operaci, snižuje škodlivý vliv emisí v prostředí a následky kouření.

Je vhodný i na astma, onemocnění dýchacích cest, srdce, oběhového systému, bolest hlavy, diabetické poruchy, únavu, zpomaluje stárnutí (zde ovšem bez záruky!). Během procedury dochází k uvolnění a zklidnění organismu, odplavení únavy, zlepšení psychického stavu i zrychlení metabolismu.

Dechová kombinace

Jako každá metoda má i oxygenoterapie své kontraindikace. Nedoporučuje se při epilepsii, zvýšené činnosti štítné žlázy, po transplantaci orgánů. I délka trvání je různá. Tělo si totiž kyslíku vezme jen tolik, kolik ho potřebuje, pak už ho „nechce“, je zbytečný. „Obvykle stačí půl hodiny. Pro nejlepší efekt na zdraví doporučuji kombinovat ho s dechovým cvičením," říká lékař.

 

Hadička v nose

Procedura je zcela jednoduchá. U přístroje se dá se sedět, ležet, teoreticky i stát, pokud bude dostatečně dlouhá hadička s dvěma „čudlíky“, kterými proudí kyslík do nosu a z něj do celého organismu. Na obličeji nemusí být maska, ale může. Při inhalaci člověk necítí žádný „průvan“ ani intenzivní proud vzduchu, jak by si asi někdo myslel, spíš něco jako lehké, příjemné foukání.

Jan Janula

Horoskopy 2018

reklama

reklama