reklama

Císař na přání? Riskujete zdraví dítěte!

Ženy chtějí rodit císařem hlavně proto, že se bojí bolesti Foto:
Ženy chtějí rodit císařem hlavně proto, že se bojí bolesti
Foto: iStock

Císařský řez není jen velkou břišní operací. Představuje i velké zdravotní riziko pro dítě. Podle nových studií mu hrozí řada chorob od astmatu po celiakii. Lékaři proto varují před tím, aby si nastávající maminky chtěly kvůli strachu z bolesti přirozeného porodu zjednodušit život a žádaly císaře.

Císařský řez může zachránit život, ale mělo by k němu docházet opravdu jen v případě akutního ohrožení matky nebo děťátka, shodují se lékaři z pražské porodnice U Apolináře. Ve srovnání s přirozeným vaginálním porodem je totiž spojený s rizikem vyšší nemocnosti takto narozených dětí.

„Už dlouho jsou publikována epidemiologická data o vztahu mezi porodem dítěte císařským řezem a následným rozvojem obezity, astmatu, diabetu I. typu a neurovývojových poruch, mezi které se řadí i poruchy autistického spektra,“ říká neonatolog a pediatr z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Jan Smíšek. Mezi další choroby, které dětem narozeným operativně hrozí, patří alergie, celiakie či poruchy imunity.

Rozvoj těchto chorob v dětství přitom může podporovat rozvoj dalších, takzvaných civilizačních chorob v dospělosti. A o jaké jde konkrétně? Lékaři z pražské Všeobecné fakultní nemocnice vyjmenovávají srdečně-cévní onemocnění, diabetes II. typu, obezitu, psychické problémy i rakovinu.

Miminka a biom

Jedním z důvodů, který stojí v pozadí těchto problémů, je podle nových výzkumů narušení vývoje novorozeneckého mikrobiomu. Tělo miminka je totiž po narození připravené k osídlení mikroorganismy z matčina těla. Ty během přirozeného porodu a bezprostředně po něm kolonizují kůži a trávicí trakt novorozence. Právě přirozený rozvoj pestrého mikrobiomu hraje nezastupitelnou roli v řadě procesů souvisejících s rozvojem imunitního systému.

V případě císařského řezu mohou být tyto procesy narušené a tím se může podpořit rozvoj mnoha chorob. I na to by měly myslet ženy, které uvažují o císaři bez jasné lékařské indikace.

Strach z bolesti

Většinou nastávající maminky chtějí rodit císařem, protože se bojí bolesti. Kontroverzní názor, že porod císařským řezem je vlastně lepší a bezpečnější než přirozený, a ženy by proto měly mít právo si ho zvolit, lékaři od Apolináře zásadně odmítají. Ano, císař je už dnes bezpečnou operací, a to díky zvládnutým technikám a způsobům anestezie, nicméně tato pozitiva z krátkodobého pohledu nemohou přebít a ani vyrovnat negativa z dlouhodobého hlediska.

„Názor, že je třeba ženám vyhovět, nebo je dokonce nabádat k císařskému řezu, je opřen o riziko poranění pánevního dna rodičky průchodem plodu porodními cestami,“ říká vedoucí lékař Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Antonín Pařízek. Zároveň ale dodává, že takovéto riziko existuje, ale především u starších rodiček nad 35 let, a to ještě zdaleka ne u všech.

Kvůli strachu, který mají těhotné ženy z porodních bolestí, je potřeba nastávajícím maminkám dobře vysvětlit, že tělo je na zátěž dobře připravené. Během těhotenství se ženám zvedá práh bolesti, takže je velká naděje, že žena bolest zvládne sama. „A pokud nebude zátěž zvládat, mohou jí lékaři poskytnout prostředky na tlumení bolesti, které už jsou dnes zcela běžné,“ dodává doktor Pařízek.

Doplňuje, že nezastupitelnou roli v uklidnění budoucích rodiček hrají porodní asistentky. A právě u Apolináře se rozjel program, který asistentky „učí učit“. „Pomocí dnešních informačních technologií je možné, aby porodní asistentky, které tento program absolvují, získaly dovednosti, jak těhotné přesně a objektivně informovat. Pro tyto účely bylo v této porodnici vybudované AVE Centrum,“ vysvětluje profesor Pařízek.

Právě tady se porodní asistentky budou školit v tom, jak veřejnost informovat o tom, že císařský řez se má provádět jen v případě ohrožení zdraví matky a/nebo dítěte.

A jak vlastně císařský řez vypadá? Podívejte se, možná vás to překvapí.

Anna Dvořáková

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

O osudu svého nenarozeného dítěte může žena rozhodnout svým chováním v těhotenství Foto:

4 rizikové faktory ovlivňující předčasný porod

V České republice dochází k předčasným porodům zhruba u 6-8 % těhotenství, což odpovídá situaci v rozvinutých zemích. Nízká porodní váha nedočkavého miminka může přinést...

Článek

Pořád jde o operaci, ale mnohem přirozenější Foto:

Není císař jako císař: Lékaři se snaží přiblížit operaci klasickému porodu

Císařský řez se při komplikovaných porodech používá již dlouho. V posledních letech však už nejde jen o operaci samotnou. Nový způsob, kterým se císař začíná provádět,...


Horoskopy 2018

reklama

reklama