reklama

Co jste nevěděli o pocení a jak se ho efektivně zbavit

Co jste nevěděli o pocení a jak se ho zbavit? Foto:
Co jste nevěděli o pocení a jak se ho zbavit?
Foto: istock.com

K létu nepatří jen šatičky a topíky, na které se těšíte celý rok, ale i propocené koláče na nich. Je to taková zlomyslnost teplého počasí, že se neustále potíme a sprchujeme, potíme a sprchujeme, potíme a… Jak to s pocením vlastně je?

Pot je přirozený a potí se každý. Někdo více, někdo méně, ale pokud bychom se nepotili, hrozilo by našemu tělu přehřátí. Ty nepříjemné stékající kapky slané vody zajišťují, že se tělo ochlazuje.

Takže se připravte a do kabelky v létě přibalte savé papírové kapesníky, vlhčené ubrousky a lahvičku vody ve spreji, která vám pomůže se osvěžit. Neopovažujte se méně pít, to nic neřeší, akorát si zaděláte na dehydrataci organismu. Ať už se nám pocení líbí, nebo ne, je součástí naší přirozenosti.

Sepsali jsme pro vás pár faktů a zajímavostí a také tipy, jak pocení usměrnit:

1) 1 až 4 litry potu

Dospělý člověk denně vypotí až 1 litr, ale pokud pracujete těžce a fyzicky, může to být až ke 4 litrům potu. Proto je nutné při zvýšené námaze doplňovat tekutiny.

2) Pot sám o sobě nezapáchá

Pocení zavání. Nepříjemný odér, který při pocení vzniká, nemá na svědomí samotná tekutina, ale všudypřítomné bakterie, které pot rozkládají společně s odumřelou kůží. Zápach, a dokonce barvu potu může ovlivnit i skladba vašeho jídelníčku.

3) Chloupky jako přírodní bariéra

Pokud si holíte ochlupení, zejména v podpaží, bohužel projevy pocení spíše zhoršujete než opačně. Chloupky jsou totiž přirozená přírodní bariéra, která pot zachycuje. Jakmile si podpaží oholíte, pot si teče, kam se mu chce.

4) Nespoléhejte jen na antiperspiranty

Antiperspiranty pomůžou, ale nestihnou vše. Neobejdete bez občasné výměny čistého oblečení, máte-li trochu času, tak i sprchy. Jen tak vyřešíte nepříjemný pocit, který při pocení vzniká. Pokud opravdu nestíháte, narychlo pomůže dezinfekční ubrousek, kterým si utřete podpaží nebo inkriminované místo.

Deodoranty a antiperspiranty mohou pomoci Foto: Deodoranty a antiperspiranty mohou pomoci. Foto: istock.com

5) Přírodní cesta

Pocení můžete řešit i přírodní cestou. Dobře účinná je například bylinka šalvěj, která pomáhá s nadměrným pocením hlavně nervového původu. Pomůže také yzop lékařský. Nemáte-li chuť na výluh, seženete je v lékárně i v kapslích nebo pilulkách.

6) Nadměrné pocení

Pokud se potíte opravdu hodně, může to znamenat, že trpíte hyperhidrózou. V tom případě vám pomůže návštěva lékaře, který vám předepíše na tento problém medikamenty.

7) Pocení a botuloxin

Odvážnější se mohou objednat na aplikaci botuloxinu. Ano, toho samého, co platí na vrásky. Používá se také na potní žlázy a dokáže si poradit s pocením i na chodidlech.

8) Pot jako DNA

Pot tvoří hlavně voda, zbytek jsou chlorid sodný a některé kyseliny. Proto také dokáže nepěkně zbarvit a naleptat látku v podpaží. Pot každého člověka je unikátní a nezaměnitelný, podobně jako otisky prstů nebo DNA.

10) Kdo se potí nejvíce?

Nejméně se potí starší lidé, nejvíce asi dospívající. Muži se potí více než ženy. Tolik obecná pravidla, fakt je, že pocení je také velmi individuální záležitost. Někdo se potí opravdu hodně, někomu stačí ranní sprcha a ocáknutí deodoratnem až do odpoledne a je v pohodě.

Přečtěte si také:

Článek

Není to nic příjemného Foto:

Hyperhidróza aneb Když se potíte, i když vám není horko

Pocení je potřebné, ale pěkně nepříjemné. Zvlášť když se potíte na místech, kde je to opravdu vidět.

Článek

Čajíček osvěží! Foto:

Co vás v horku osvěží víc než chladné nápoje? Budete překvapeni

Zapomeňte na zmrzlinu, vychlazenou limonádu nebo vodu s ledem. V horku vás paradoxně mnohem lépe ochladí něco úplně jiného.

Článek

Nepříjemný zápach v podpaží se dá většinou zvládnout celkem jednoduše - lepší hygienou Foto:

5 tělesných pachů, které byste nikdy neměli ignorovat

Když se zpotíte během cvičení nebo sníte hodně cibule a neřešíte to, nejspíš tím svému okolí trošku znepříjemníte život. V těchto případech ale pravděpodobně pomůže...

autor: KU

Horoskopy 2018

reklama

reklama