reklama

Co všechno můžete dělat, když zrovna máte menstruaci?

Co všechno můžete dělat, když zrovna máte menstruaci? Foto:
Co všechno můžete dělat, když zrovna máte menstruaci?
Foto: istock.com

Každá z nás to zná. Přijde perioda a nám se chce alespoň dva dny hibernovat v posteli, než to nejhorší bude za námi. Je menstruace opravdu důvodem, abychom si nemohly užívat života jako normálně?

Některé z nás o menstruaci skoro nevědí, jiné ji prožívají opravdu bolestivě. Jedna menstruuje přesně podle kalendáře, druhá nepravidelně. Menzes je prostě v tolika verzích, kolik je žen. Některé věci máme ovšem zažité všechny. Když “to” dostaneme, nechceme se většinou milovat s mužem, pilates přehodíme na jindy a do bazénu půjdeme až za týden. Je to opravdu nutné? Co všechno se dá dělat při menstruaci?

Sport

Je pravda, že se zvýšenou teplotou a křečemi v břiše se sportovat moc nechce, ale pokud nemáte enormní bolesti, není důvod, proč se vzdát sportovních aktivit úplně. Nemusíte hned na power jógu nebo sprintovat na oválu, zvolte si prostě mírnější aktivitu a jděte do toho. Mnohdy vám pohyb naopak uleví od napětí, vzteku i bolesti. Běžte si lehce zaklusat, jógu zvolte klidnou a protahovací nebo si naordinujte dlouhou procházku. Nezapomeňte na poctivý pitný režim a doplňování minerálů, které odcházejí s menstruační krví.

Koupání

Vědci to zkoumali opravdu poctivě a nenašli jediný důvod, proč byste nemohla při menstruaci plavat v bazénu. Tato obava vznikla ještě před běžným užíváním tampónů, kdy převládala představa, že menstruující žena znečistí vodu v bazénu krví. To je dnes ovšem pasé, zvláště, když existují opravdu vysoce savé a spolehlivé tampóny. Příjemný pobyt ve vodě naopak může zmírnit menstruační potíže.

Nevzdávejte se toho, co vás baví jen proto, že zrovna máte své dny Foto: Nevzdávejte se toho, co vás baví jen proto, že zrovna máte své dny. Foto: istock.com

Sex

Milovat se v době menstruace nebylo z kulturně antropologického hlediska vždy dovoleno. Různé společnosti menstruaci vnímaly různými způsoby, od silně negativního až po téměř adorující přístup. Sex během menstruace ale není nic zakázaného nebo zvláštního. Ženám může připadat trapné nebo nevhodné, že krvácejí a měly by mít při tom pohlavní styk. Mnohé ale zároveň přiznávají, že právě při periodě jsou nejvíce při chuti. Jinými slovy, je to o partnerské domluvě. Pokud to ani jedné straně není na překážku z estetického hlediska, klidně na to hupněte!

Těhotenství

Je pravda, že při menstruaci skutečně nemůžete otěhotnět. Nicméně spermie jsou velice životaschopné potvůrky a dokážou v ženských pohlavních orgánech a cestách trpělivě počkat živé a připravené až pět dní. Pokud budete mít sex na konci menstruace a vaše ovulace se dostaví brzy po menstruaci, můžete otěhotnět prostřednictvím spermií, které se do vás "dostaly" několik dní předem při menstruaci.

Cestování

Jako by tělo poznalo, že se něco chystá a cestováním se váš cyklus rozhodí. Stává se to poměrně často, ale většinou se vše zase brzy srovná. Chodit při cestování neustále někam na toaletu není sice nejkomfortnější, ale vydržet se to dá. Menstruace vás v cestování nemusí brzdit, stačí se dobře vybavit, mít menstruační kalíšek nebo dobrou zásobu spolehlivých tampónů. Vysílením nepadnete, průměrně odejde při menstruačním krvácení 150 ml krve, což odpovídá přibližně šesti polévkovým lžicím. Žádného oslabení organismu se proto obávat nemusíte a klidně vyrazte na cesty!

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Tajemství menstruace: Od klůcku po revoluční kalhotky Foto:

Tajemství menstruace: Od klůcku po revoluční kalhotky

“Přijela mi teta z Červený Lhoty,” povzdechla si kamarádka Hanka a čekala účast. “A to bydlí jako u vás?” já na to lakonicky… Menstruační anekdota je na světě. Ano, do...

Článek

I ve čtyřiceti vás může ledacos zaskočit Foto:

Jak se mění menstruace, když je vám 20, 30, 40 let

Období menstruace nebývá nejoblíbenější částí měsíce. Jednou se zpozdí, pak zase přijde dřív, místo běžných čtyř dní najednou trvá týden. Bolesti vás dostanou zrovna, když...

Článek

Na cestě za vysněným tělem může být sledování menstruačních fází velkou výhodou Foto:

Menstruace a hubnutí: Kdy je nejlepší s dietou začít a kdy počkat?

To, v jaké fázi menstruačního cyklu se nacházíte, dokáže citelně poznamenat nejen vaši náladu, ale také odhodlání začít hubnout, ochotu hýbat se nebo dodržovat zdravý...
autor: KU

Horoskopy 2018

reklama

reklama