reklama

Dámy pozor! Až desetina lidí trpí onemocněním štítné žlázy a ženy jsou ohroženější

Až desetinu lidí postihne onemocnění štítné žlázy, mnozí to ani neví  Foto:
Až desetinu lidí postihne onemocnění štítné žlázy, mnozí to ani neví
Foto: istock.com

Až desetinu lidí postihne onemocnění štítné žlázy, častější je u žen. Podle odhadů odborníků žije v Česku asi 525 000 lidí se sníženou funkcí této žlázy a přibližně 105 000 lidí s její zvýšenou funkcí. A mnoho lidí o své nemoci ani neví!

Opravdu. Pouze každý druhý pacient o svém nemoci ví, příznaky jako je únava, zimomřivost nebo zvýšená spavost často podceňují, řekl předseda České endokrinologické společnosti Michal Kršek.

"Lidé, kteří chtějí být výkonní, často příznaky přikládají nějakému přetížení či životnímu stylu," vysvětlil. Nemoci štítné žlázy si naopak veřejnost často spojuje s tloustnutím, které ale nebývá výrazné, přibližně asi pět kilogramů. Pacienti se zvýšenou funkcí naopak výrazně zhubnou.

Štítná žláza, která je umístěná v dolní oblasti krku před průdušnicí, produkuje hormony zásadní pro většinu tkání a orgánů. Pokud je hormonů méně, pacienti jsou zpomalení, ospalí, je jim stále zima, zhoršuje se jim paměť, mají zácpu a špatně se jim polyká. Ženy mají nepravidelnou menstruaci a problémy s plodností. Obtíž provází také bolest kloubů a suchá kůže.

Běžnost těchto příznaků a jejich pomalé zhoršování vede k tomu, že pacienti často lékaře nevyhledají. Testy může udělat praktický lékař. "Úplně nejlepší by bylo, kdyby praktičtí lékaři každé dva až tři roky u žen dělali vyšetření funkce štítné žlázy," dodal Kršek. Pravidelné by podle jeho názoru mělo být zejména u starších 50 let a těch, kteří mají někoho s poruchou štítné žlázy v rodině. Podle odborníků by také bylo žádoucí, kdyby činnost štítné žlázy vyšetřovali gynekologové u všech těhotných, protože její hormony mají vliv na vývoj plodu.

Přílišnou aktivitu žlázy, která je méně častá, mohou způsobit uzly na ní. Pacient hubne, je podrážděný, třesou se mu ruce, má pulz přes 100 tepů za minutu a vypouklé, lesknoucí se oči. Padají mu vlasy, rychleji rostou nehty, má tenkou a hladkou kůži, zvýšeně se potí. Uzly na žláze jsou u pěti procent pacientů potvrzeny jako rakovina, v Česku jde asi 600 případů ročně.

Nadměrná funkce se léčí léky, v těžších případech i operací. Pacienti se sníženou funkcí berou po celý život léky s hormony štítné žlázy. Pomáhá také dostatek jódu.

Přečtěte si také:

Článek

Proklepávání štítné žlázy Foto:

Proklepávání štítné žlázy a dalších 6 užitečných kineziologických cvičení

Kineziologie, jak se o ní hovoří v tomto článku, je jednou z metod alternativní medicíny. Vychází ze studia svalů a pohybů těla (z řeckého kinesis – pohyb). Cílem...

Článek

Štítná žláza reaguje na váš duševní stav víc, než si myslíte Foto:

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se štítnou žlázou?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

Článek

Štítná žláza dokáže dělat velké problémy Foto:

Štítná žláza: Jak přírodně předejít problémům

Bez dostatku jódu nemůže štítná žláza produkovat své hormony a pomáhat rychlosti látkové přeměny.

 

zdroj: čtk

Horoskopy 2018

reklama

reklama