reklama

Děti a kontaktní čočky – ano, či ne?

Čočky nemohou nahradit brýle, ale dětem v mnohém usnadní život Foto:
Čočky nemohou nahradit brýle, ale dětem v mnohém usnadní život
Foto: Thinkstock

Kdo má dobrý zrak a nikdy nepotřeboval dioptrické brýle, nedokáže si představit, jak může být někdy jejich nošení na obtíž – třeba při sportu. Řešením mohou být kontaktní čočky. Jsou ale vhodné i pro děti? Od jakého věku je mohou nosit? Ptali jsme se odborníků.

„Kontaktní čočky řeší celou řadu tzv. refrakčních vad. Obecně je mohu doporučit všude tam, kde fungují i brýle, a to bez ohledu na věk. Při dioptriích na dálku, při astigmatismu, místo brýlí na čtení i při velkém rozdílu v dioptriích mezi pravým a levým okem (anizometropii),“ upřesňuje Bc. Petr Vykypěl, optometrista společnosti Alcon.

Čočky jsou pro každého, kdo je umí vyjmout

Nejnovějším trendem jsou čočky ze silikon-hydrogelového materiálu, které jsou pro oko velice šetrné. Mají vysokou propustnost pro nezbytný kyslík – netvoří žádnou bariéru. Oči fungují, jako by v nich vůbec nebyly. Proto je v některých případech mohou nosit i novorozenci, např. po operacích a u anizometropie.

„Pokud se zaměříme na starší děti vevěku 8–13 let, jim bych doporučil nosit čočky všude tam, kde mohou brýle vadit nebo být dokonce nebezpečné – tedy při sportu a jiných pohybových aktivitách,” informuje MUDr. Filip Beránek, oftalmolog z Centra zrakových vad v Praze 5 – Motole.

Kontaktní čočky mohou někoho odrazovat kvůli tomu, že se bojí, že by si je neuměl nandat nebo vyndat.Obavy ale nejsou na místě, všechno chce jenom cvik. „S dětskými pacienty provádím zácvik, kdy je učím čočky vyjmout a nasadit. U těch nejmenších to učím jejich rodiče. Je to individuální, záleží na šikovnosti. Podmínkou ale je, že si je děti musí umět vyjmout, rodiče nemusí být vždy v dosahu. V kategorie 10–13 let většinou děti nemají s nasazováním problém.”

Článek

Zkuste si domácí test na oči Foto:

VYZKOUŠEJTE: Obrázek odhalí, jestli potřebujete brýle

Že špatně vidíte a potřebujete brýle, vám potvrdí test u lékaře nebo změření očí v optice. Jenže málokdo chodí na prohlídky pravidelně nebo pozná, že je ten pravý čas...

 

Častější kontroly u očaře

Mají děti ohledně kontaktních čoček oproti dospělým nějaké limity? Nebo v tomto případě nehraje věk žádnou roli? „Starší děti, 10 let a více, mají již podobné parametry oka (zakřivení a průměr rohovky) jako dospělí. Nepotřebují tedy žádné speciální čočky. Jen se z hygienických důvodů přikláním k co nejkratší frekvenci výměny. Ideální jsou čočky s životností na 1 den, tzv. jednodenní,” pokračuje oftalmolog.

Rodiče by měli myslet na to, aby s dětmi chodili pravidelně na kontroly, které jsou častější než u dospělých. Dle naší legislativy musí dětem mladším 15 let vyšetřit zrak a následně vybrat vhodný druh čoček pouze oční lékař. Do 18 let věku musí s jejich nošením souhlasit zákonný zástupce dítěte.

Dodržování základní hygieny

Pro nošení čoček je třeba dbát na některé pokyny. Důkladně si mýt ruce při každé manipulaci s čočkou, pečlivě omýt a dezinfikovat čočky po jejich použití a pravidelně je měnit na konci jejich životnosti – to znamená např. nenosit 14denní čočky celý měsíc. „Pro děti je často doporučován peroxidový roztok. Peroxid se ve speciálním pouzdře během dezinfekce čoček přemění na kyslík a fyziologický roztok. Jedná se o vůbec nejúčinnější dezinfekci čoček a navíc bez jakýchkoliv konzervačních látek. Celý postup čištění je jednoduchý a automatický,” radí optometrista.

Článek

Tupozrakost může skončit i ztrátou vidění jednoho oka. V předškolním věku se jí dá ještě zcela zabránit Foto:

Nebezpečná tupozrakost aneb Proč nechat dítěti zkontrolovat zrak, než půjde do školy

Příprava dětí na školu by se neměla omezit na ořezané tužky v penálu a čisté přezůvky. Společně s rodiči by měli budoucí školáci absolvovat i preventivní prohlídku u...

 

Díky čočkám větší rozhled a méně úrazů

Kontaktní čočky jsou skvělé všude tam, kde mohou brýle na nose překážet, klouzat z něj nebo se mlžit. „Zkrz čočky je také mnohem širší výhled, větší zorné pole, které není omezeno rámečky a úzkými skly jako u brýlí. Proto může mít dítě rychlejší reakce a může se tak zabránit případným úrazům a nehodám. U vyšších dioptriií dítě může znovu zažít přirozený pocit ostrého vidění,“ dodává Petr Vykypěl.

Ideálně střídat čočky a brýle

Pokud tedy uvažujete, že dětem čočky pořídíte, mějte na paměti, že je třeba mít stále po ruce i dioptrické brýle. „U dětí doporučuji čočky rozhodně střídat se správnou korekcí v brýlích. Výjimkou jsou dětští pacienti, kteří mají čočky z terapeutických důvodů, kdy přes brýle dobře nevidí. U nich a u velmi malých dětí se osvědčily čočky s prodlouženým režimem výměny. Ty jsou určeny k ponechání v oku nepřetržitě až 30 dní (za podmínky častějších kontrol). Poté se vyhodí a do oka se vloží nové. Pokud je to však možné, doporučuji dětem a teenagerům čočky jednodenní,” informuje oční lékař.

Kdy je nutné čočky vysadit?

Kdokoliv pocítí nepohodlí při nasazené čočce, je nezbytné je obě vyjmout, nasadit brýle a nahlásit problém lékaři. Pak se společně hledá příčina. Jedná se např. o silné alergie, časté zánětlivé stavy nebo pobyt v nevhodném prostředí (prašné, příliš suché, aerosoly, chemické výpary, atd.).

„Pokud jsou oči po probuzení zarudlé nebo z nich vytéká sekret anebo je mrkání nepříjemné, vůbec čočky do oka nepatří. Když se ale dodržují základní hygienická pravidla a doporučení, která sdělím při vyšeření, záněty nebo jiné komplikace jsou minimální,” uzavírá MUDr. Filip Beránek, oftalmolog z Centra zrakových vad, Praha 5 – Motol.

Horoskopy 2018

reklama

reklama