reklama

Endometrióza: Jak ji také poznáte

Někdy endometriózu poznáte i podle toho, že nemůžete během menstruace dát ruce nahoru Foto:
Někdy endometriózu poznáte i podle toho, že nemůžete během menstruace dát ruce nahoru
Foto: Thinkstock

Křeče v břiše, extrémní výkyvy nálad, bolesti hlavy… Období menstruace není vždy příjemné. A nejvíc by mohly vyprávět ženy s endometriózou. Co to je a jak to poznáte?

 

Název endometrióza je odvozen od slova endometrium, tedy výstelky děložní. Při tomto onemocnění se kousky výstelky vyskytují mimo děložní dutinu, a to kromě srdce a sleziny vlastně úplně kdekoliv v těle. Jde o jednu z nejčastějších příčin neplodnosti, trpí jí až polovina neplodných žen.

Nejčastěji se endometrióza projevuje bolestivou menstruací, dlouhodobou bolestí v podbřišku nebo bolestí při sexu. Někdy si pacientky všimnou také krve v moči.

Článek

I případy, které na začátku vypadají beznadějně, mívají šťastný konec Foto:

Mýty o neplodnosti a její léčbě aneb nenechte se odradit

Párů, které musí navštívit některé z center asistované reprodukce, stále přibývá. Přesto se pořád většina z nich bojí, co je čeká. Svůj podíl na tom má řada mýtů o léčbě...

 

A co další symptomy? Třeba ty méně nápadné?

1. Zažívací potíže

Bolest břicha, zácpa, ale i průjem… To sice může značit i syndrom dráždivého tračníku, ale pokud se během vašeho cyklu problémy zhoršují, mohly by příznaky poukazovat i na růst endometria někde v trávicím traktu. „Endometrióza se může projevovat mnoha a mnoha příznaky, které by si s touto nemocí nespojili ani mnozí gynekologové. Pacientky často odcházejí s diagnózou syndromu dráždivého tračníku,“ říká Linda Griffithová z Massachusettského technologického institutu. Jediná spolehlivá metoda, jak od sebe onemocnění rozeznat, je laparoskopický odběr a následný rozbor tkáně.

2. Ztížené dýchání a bolest v hrudníku

U endometriózy je tolik matoucí to, že se buňky endometria mohou vyskytnout skoro kdekoliv v těle. Kromě pánve třeba i v hrudníku, stehnech nebo třeba bránici. Pacientky, kterým se buňky usadí právě tady, cítí při menstruaci velkou bolest při dýchání a také při zvedání rukou. „Koho by napadlo, že to, že nemůžete zvednout ruce, má nějakou spojitost s vaším cyklem? Ale tak to opravdu je,“ poznamenává Griffithová.

 

3. Neplodnost

Když ženský reprodukční systém funguje správně, je vajíčko uvolněno z vaječníku a putuje, dokud se nepotká se spermií. U žen s endometriózou ale mohou endometriální léze a jizvy na vejcovodech vést k problémům s početím. I bez jizev se přitom šance snižuje. Zdravá žena má šanci na otěhotnění každý měsíc obvykle 20 procent, u nemocných endometriózou se snižuje na polovinu. Jedna z teorií mluví o tom, že endometrióza způsobuje rezistenci k hormonu progesteronu, mění cyklus a výsledkem je děložní stěna nepřipravená k uhnízdění vajíčka.

4. Časté močení

Tohle je zase podobné infekci močových cest. Pokud se endometrické buňky usadí na močovém měchýři, výsledkem bude pocit plného měchýře a časté návštěvy WC.

Článek

Psychika a tělo jsou úzce propojené Foto:

Somatická medicína: Je příčina nemoci v lidech samotných?

Doktor Jan Hnízdil si na nedostatek pacientů nemůže stěžovat, objednává je i pár měsíců dopředu. Přitom, jak sám říká, nikoho neléčí, jen radí...

 

5. Symptomy slepého střeva

Představte si bolest břicha, při které ztrácíte pojem o světě. A teď si představte, že ji prožíváte každý měsíc ve chvíli, kdy vrcholí ostatní nepříjemné vedlejší efekty menstruace. Říká se tomu menstruační zánět slepého střeva a dochází k němu ve chvíli, kdy se buňky endometria objeví na apendixu. Usazení právě v této oblasti napomáhá poloha slepého střeva v pánvi, primárním místě endometriózy. A jak rozeznat apendicitidu od endometriózy? Pacienti s opravdovým zánětem slepého střeva mají kromě bolestí také horečky a zvýšené množství bílých krvinek.

ana

Horoskopy 2018

reklama

reklama