reklama

Hrozí vám v budoucnu Alzheimer? Odhalí to velmi jednoduchý test

Trénujte paměť, dokud je čas... Foto:
Trénujte paměť, dokud je čas...
Foto: iStock

Možná tomu nebudete věřit, ale klíč k odhalení hrozby nepříjemné nemoci, která sice postihuje hlavně starší generaci, ale objevuje se i u mladších ročníků, mohou poskytnout drobné fialové postavičky, které vědci nazvali Greebles.

Jsou celkem čtyři a na první pohled vypadají stejně. Ovšem jedna z nich se od ostatních nepatrně liší. A lidé, kteří nejsou schopni drobné odchylky odhalit, by mohli být v budoucnu více ohroženi rozvojem onemocnění mozku. Alespoň to tvrdí vědci z univerzity v americkém Louisville.

Vědci zjistili, že těm, kteří jsou geneticky více ohroženi onemocněním, dělá potíže zaznamenat jemný rozdíl v jedné z postaviček, přestože jsou jinak dokonale schopni odhalit drobné změny třeba v tvářích lidí.

Problémem u Alzheimerovy choroby je, že začíná poškozovat mozek mnoho let před tím, než je u pacientů rozpoznána, a mnoho pokusů o léčbu neuspěje, protože pacienti dostávají léky v době, kdy mozek je již příliš poškozen. „Chceme být proto schopni odhalit nemoc včas, tedy v době, kdy v mozku dochází jen k jemným změnám. A jedním ze způsobů, jak to můžeme udělat, je kognitivní testování zaměřené na velmi specifickou oblast mozku,“ vysvětluje Dr. Emily Mason z oddělení neurologické chirurgie, která vědecký výzkum vedla.

Jak test probíhal

Vědci sestavili skupinu dobrovolníků, z nichž jedna část byli lidé geneticky ohrožení Alzheimerem a druhou část tvořili lidé bez genetického ohrožení. Všichni byli požádáni, aby provedli řadu po sobě jdoucích úkolů, kdy jim byly postupně předkládány soubory vždy čtyř obrázků zobrazujících objekty z reálného života, lidské tváře, scenérie a nakonec postavičky Greebles. V každé sérii se vždy jeden obrázek lehce lišil od zbývajících tří.

Ukázalo se, že u objektů, tváří i scenérií byly výsledky obou skupin srovnatelné, ovšem u fialových postaviček měla geneticky ohrožená skupina mnohem horší výsledky.

Doktorka Mason to vysvětluje: „Většina lidí nikdy takové fialové postavičky neviděla. A protože jsou si velmi podobné, je velmi těžké je od sebe odlišit. A my jsme právě pomocí tohoto úkolu odhalili významný rozdíl mezi skupinami. Obě skupiny se sice postupně zlepšovaly, ale ohrožená skupina po celou dobu testování zaostávala za kontrolní skupinou."

Emily Mason by ráda ve výzkumu pokračovala, aby zjistila, zda se u jedinců, kteří v testu zaostávali, skutečně později rozvinul Alzheimer. „Nejlepší věc, kterou bychom mohli udělat, je, aby lidé provedli tento test ve svých 40 a 50 letech a my jsme je pak sledovali dalších 10 nebo 20 let, abychom zjistili, u koho se nakonec onemocnění rozvine a u koho ne.“

Otestujte se: Najdete rozdíl?

Tak toto jsou fialové postavičky Greebles. Pozorně se na ně zadívejte a zkuste objevit, která z nich se od odstatních lehce liší. Odpověď najdete pod obrázkem.

Greebles Foto: Zdroj: CENTRE FOR THE NEURAL BASIS OF COGNITION AND DEPARTMENT OF PSYCHOLOGY CARNEGIE MELLON UNIVERSITY

 

Správná odpověď: Postavička s číslem čtyři – její rohy a rameno jsou vytvarované trochu jinak než u ostatních postaviček.

Uhodli jste?  Pokud ne, je asi ten nejvyšší čas začít trénovat mozek, pravidelně cvičit a přidat do jídelníčku omega-3 mastné kyseliny.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Jak si zlepšit paměť? Poradíme vám! Foto:

Jak snadno zlepšit paměť? Poradíme vám!

Že zapomínate jména, to už dávno není hlavním problémem. Teď už zapomínate i to, co jste před dvaceti minutami měla k obědu. Nejprve byste si měla dát pořádnou pauzu, a...

Článek

Potraviny dobré pro naši hlavu Foto:

10 potravin, které zlepší vaše soustředění a paměť

Pokud máte problémy se soustředěním a zdá se vám, že hloupnete, možná je jen chyba ve vašem jídle.

Článek

Co jsem to vlastně chtěla...? Foto:

Souboj s pamětí. Taky zapomínáte?

Problémy s pamětí se netýkají jen sklerotických jedinců nebo starých lidí, přechodný výpadek je i častým jevem u studentů při zkoušení nebo u maturity. Existují metody jak...

Článek

Aby mozek fungoval tak, jak má, potřebuje i zdravé tuky Foto:

Nejlepší potrava pro váš mozek? Tuky!

Tuky naše tělo potřebuje stejně jako bílkoviny nebo sacharidy. Bez zdravých tuků obsažených například v oleji či ořeších nebude tělo a hlavně mozek fungovat tak, jak má.

 

 

 

 

 
 
Horoskopy 2018

reklama

reklama