reklama

I mužům tikají biologické hodiny: Jak se vajíčka a spermie mění, když je člověku 20, 30 nebo 40?

Jaký je životní cyklus vajíček a spermií? Foto:
Jaký je životní cyklus vajíček a spermií?
Foto: thinkstockphotos.com

Je to nespravedlivé, ale je to pravda: jak žena stárne a 20 se pomalu mění v 30 a pak se nakonec objeví 40, prochází její život velkými změnami, a to ve všech oblastech. Máte víc zkušeností, ale už tolik nevydržíte.

Už víte, co má smysl, a nehoníte se za hloupostmi, ale tělo bolí a potřebuje víc odpočívat. Vaše tělo stárne, mění se a nejen zvenku. I zevnitř. Stárnou také vajíčka, ubývá jich, a čím jsou starší, tím je složitější i otěhotnění. Na první pohled se může zdát, že muži takové problémy nemají a počít dítě mohou v každém věku – vždyť český i světový showbyznys je plný mužů, kteří své potomky počali až po 50.

Ale není to tak úplně jednoduché. Schopnost plodit potomky se člověk od člověka liší, ale nelze očekávat, že s přibývajícím věkem se bude zvyšovat. I muži mají něco jako biologické hodiny a potýkají se s nimi. Přestože to u nich není zdaleka tak dramatické jako u žen, určitě partnerův věk vezměte v úvahu, pokud plánujete mít dítě. A ženy na tom také nejsou tak špatně, jak se na první pohled zdá – vajíčka sice rychle ubývají, ale na samičí plodnost má vliv především kvalita vajíček a nikoliv kvantita.

 

Tak jaký tedy je životní cyklus vajíček a spermií?

20 až 24

Z jednoho až dvou milionu vajíček, se kterými se narodí každá dívka, zbývá zhruba 100 až 200 tisíc. Jejich kvalita je ale stále vysoká, takže s otěhotnění většinou nebývá problém.

I kvalita spermií je v tomto věku vysoká. Navíc jsou spermie jen tři měsíce staré (tak dlouho zhruba trvá jejich vývoj) a ještě je nestihlo nic poškodit.

25 až 29

Ženská plodnost mírně klesá. Šance na otěhotnění během jednoho roku (tedy když se pár skutečně snaží) je zhruba 75 procent.

Hodně pití, užívání drog, kouření, ale i toxiny ze životního prostředí způsobují, že množství spermií, které produkují varlata, se snižuje a zhoršuje se i jejich kvalita.

30 až 34

Ženy mají stále méně vajíček a přicházejí zhruba o tisíc s každým menstruačním cyklem. Přesto jsou stále ve věku, kdy početí není příliš složité.

Článek

Pokud přizpůsobíte své návyky svým biologickým hodinám, budete se cítit lépe Foto:

Poslouchejte své biologické hodiny a tělo vám poděkuje

Napadlo vás někdy, proč se i o víkendu budíte stále ve stejnou dobu, proč jste už v osm hodin večer unavení, zatímco váš partner je plný energie, nebo proč vás stejný zub...

 

35 až 39

U ženských vajíček se postupně objevují chromozomální problémy, takže už asi jen 54 procent žen otěhotní do roka od té doby, co se s partnerem začnou o miminko snažit. Také se zvyšuje riziko potratu.

Muži v tomto věku začínají produkovat spermie, které nemají vhodný tvar a obecně jsou pomalejší, tedy se výrazně snižuje šance, že spermie doputuje k vajíčku. Vzrůstá riziko, že dítě bude postižené autismem nebo schizofrenií.

40 až 44

Výrazně se zvýšilo riziko, že žena počne dítě s Downovým syndromem, některé statistiky dokonce hovoří o jednom takto postiženém dítěti na 100 narozených. O deset let dříve by tato statistika byla výrazně příznivější, zhruba 1 : 600 až 800 narozených dětí.

Mužovy spermie se také zhoršily, takže mu trvá déle, než přivede ženu do jiného stavu.

Po 45

Po překonání této věkové hranice se jen malému množství žen podaří otěhotnět přírodní cestou. A ani u umělého oplodnění nejsou výsledky nijak oslnivé. Pokud se to podaří, stále ještě žena nemá vyhráno, riziko, že její dítě bude postiženo Downovým syndromem, je 1 : 30.

Příušnice, onemocnění ledvin a hormonální problémy snižují mužskou plodnost. V tomto věku už také hrozí rakovina, pokud nepůjde přímo o onemocnění varlat, tak spermie s jistotou zabije chemoterapie nebo ozařování.

-lk-

Horoskopy 2018

reklama

reklama