reklama

Ideální boty na léto? Žabky ani baleríny to nejsou!

Ideální boty na léto? Žabky ani baleríny to nejsou! Foto:
Ideální boty na léto? Žabky ani baleríny to nejsou!
Foto: iStock

Žabky nebo balerínky k létu patří. Jsou lehké a vzdušné a na výběr je spousta různých variant. Problém je, že se na celodenní nošení vůbec nehodí a mohou vám způsobit nepříjemné zdravotní problémy.

Žabky jsou především v létě velmi populární. Méně v oblibě je však mají naše nohy, a vlastně celý pohybový aparát. Hlavním problémem této obuvi je absence řádné stélky, podrážky s podpatkem a volnost paty. Tyto faktory vedou k tomu, že jsou struktury nohy přetěžovány a při dlouhodobém nošení může docházet k jejich trvalému a vážnému poškození, například k narušení nožní klenby," vysvětluje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová. Ani tzv. baleríny podle ní nejsou, co se týká vhodnosti, o moc lepší. A to obvykle ze stejných důvodů jako žabky. „V této kategorii však můžeme narazit i na kvalitnější obuv, která splňuje alespoň některé z potřeb a lze je doplňovat o vložky, popřípadě klínky pod paty, které jejich vlastnosti vylepší. I přesto není dlouhodobé nošení této obuvi doporučováno, “ doplňuje MUDr.Tomanová.

Naboso ano, ale ne moc dlouho

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že chůze naboso může být pro naše nohy to nejlepší, co pro ně můžeme udělat, není to vždy zcela pravda a má to mnoho dalších úskalí. Ačkoliv z hlediska fylogeneze byl člověk zvyklý chodit naboso, v posledních dekádách si především obyvatelé Evropy navykli používat obuv. Proto pokud bychom měli v plánu z ničeho nic zahodit všechny boty a začít opět všude chodit naboso, nebude to pro nohy ideální, a to z důvodů možných otoků a otlaků. Naopak krátkodobé odložení bot a projití, ať již trávou či pískem, určitě přináší chodidlům novou zkušenost, u které se zaktivují nepoužívané svaly i vazivové tkáně a plosky nohou se tak mohou promasírovat.

Bolí vás za krkem? Možná máte špatné boty

„Důležité je, že nejde pouze o zdraví našich nohou. Veškeré patologie se přenáší dále a mohou způsobit problémy i v jiných částech těla, např. páteři. Proto bolesti bederní či krční páteře mohou mít v některých případech i prvotní příčinu ve špatné obuvi,“ říká lékařka.

Co si obout, když je horko?

Vhodná obuv nejen do letních dnů musí splňovat jasně dané náležitosti. Důležité je, aby nám bota dokonale padla. Pro dlouhodobé nošení by obuv měla mít pevný opatek, který bude fixovat patu. Důležitou součástí je také podpatek, který zajišťuje správnou polohu nohy, měl by se však výškou vejít do rozmezí 1 - 3 centimetry.

Boty by měly být vyrobeny z kvalitního materiálu, který bude prodyšný. Možností vhodnou pro letní teplé měsíce jsou správně vyrobené a kvalitní sandály. Ty ale musí také splňovat všechny výše zmíněné požadavky, tedy správnou fixaci nohy a přiměřeně vysoký podpatek.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

K vodě jsou ideální, ale nenoste je celý den Foto:

Letní žabky: Co o nich nevíte a měli byste?

Konečně je tu čas, kdy můžete vklouznout do plážových botek, kterým u nás nikdo neřekne jinak než „žabky”. U sousedů směrem na západ jsou to flip-flops a miluje je celý...

Článek

"Bosá obuv" může vážně poškodit vaše zdraví Foto:

"Bosá obuv" může vážně poškodit vaše zdraví

Módní vlna barefootové obuvi, tedy tzv. bosého obouvání, již dorazila i do Česka. Odborníci však varují uživatele, že pokud ji neužívají pouze v přírodním terénu, hrozí...

Článek

S bolestí zad si nezahrávejte Foto:

Proč stále víc třicátníků bolí záda? Může za to i špatná obuv

Patálie s páteří se netýká jen lidí starších a lidí ve středním věku, bolesti zad se nevyhýbají ani dětem.

Horoskopy 2018

reklama

reklama