reklama

Jak se mění menstruace, když je vám 20, 30, 40 let

I ve čtyřiceti vás může ledacos zaskočit Foto:
I ve čtyřiceti vás může ledacos zaskočit
Foto: iStock

Období menstruace nebývá nejoblíbenější částí měsíce. Jednou se zpozdí, pak zase přijde dřív, místo běžných čtyř dní najednou trvá týden. Bolesti vás dostanou zrovna, když doma není jediný prášek. Změny v cyklu se dají těžko předvídat a jediné, co se s nimi dá dělat, je prostě si zvyknout.

Navíc jak stárneme, mění se spolu s hormony i menstruace. Přinášíme vám přehled, co čekat, když menstruujete ve dvaceti, ve třiceti a čtyřiceti. A kdy může změna cyklu znamenat něco vážnějšího.

 

Když je vám dvacet...

Pokud jste si v pubertě užila s menstruací hodně trápení, máme pro vás dobrou zprávu. Kolem dvacítky se menstruace stabilizuje. Proč? Mladé dívky velmi často ovulují nepravidelně a bez pravidelné ovulace je menstruace nevypočitatelná. Na druhou stranu, s pravidelnou menstruací přichází premenstruační syndrom, křeče a citlivá prsa. Pokud nejste na tyto projevy zvyklá, budete možná trochu nepříjemně překvapená.

Další velkou změnou, která přichází okolo dvacátého roku, je antikoncepce. Řada žen se rozhodne pro hormonální antikoncepci, protože už má stálého partnera a zatím neplánuje děti. A pilulky menstruaci jednoznačně řídí: pravidelné a lehčí krvácení, žádné křeče a lehčí nebo žádný premenstruační syndrom. Některé druhy hormonální antikoncepce (například nitroděložní tělísko) menstruaci úplně zastaví, protože brání ovulaci a bez ovulace není menstruace.

Když je vám třicet...

Menstruace je v této dekádě života většinou předvídatelná a nemění se. Příznaky, jako jsou silnější krvácení nebo zvýšené bolesti při menstruaci, mohou znamenat něco vážnějšího. Benigní útvary zvané myomy, které způsobují silné krvácení, se objevují okolo třicátého roku. A endometrióza, která se projevuje silnou bolestí i v průběhu celého měsíce, se běžně zjistí právě u třicetiletých žen.

A co vstupuje do hry, když je vám třicet a něco? Děti. S těhotenstvím menstruace mizí a objeví se znovu zhruba 6 týdnů po porodu, pokud však nekojíte. S kojením se nástup menstruace posouvá a dostaví se, až frekvence kojení poklesne. Porod může vést i k dlouhodobým změnám cyklu. Mnoho žen potvrzuje, že se po porodu křeče zmírnily. To může být způsobeno více aspekty, například tím, že menstruace odchází širším otvorem a není tedy potřeba tolik stahů na její uvolnění.

Když je vám čtyřicet...

Se čtyřicítkou může přejít premenopauza, kdy nás hormonální změny připravují na úplný konec menstruace. Premenopauza se objevuje přibližně osm až deset let před menopauzou, která zpravidla nastupuje po padesátce.

Běžné změny v hormonální hladině způsobují, že je menstruace opět nepravidelná a výkyvy v hladině estrogenu způsobují, že někdy zcela vynechá, jindy je silnější, objevuje se špinění mezi cykly a delší premenstruační syndrom. Dá se říct, že jediné, na co se můžete spolehnout, je, že se nemůžete na nic spolehnout. A nezapomeňte, že i když je menstruace nepravidelná, stále můžete otěhotnět. V menopauze je žena až poté, co neměla menstruaci rok.

 

Bez ohledu na věk vám každá menstruace dává informaci o vašem zdraví. Takže pokud se objeví něco neobvyklého, raději zajděte k lékaři. Velmi nepravidelná menstruace a dramatické změny v její intenzitě mohou být příznakem problémů se štítnou žlázou, syndromu polycystických vaječníků a dalších onemocnění, která není dobré podceňovat.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Menstruace ve stejnou dobu Foto:

Synchronizovaná menstruace. Mýtus, nebo skutečnost?

Když si jsou dvě ženy dostatečně blízké, sblíží se i jejich menstruační cykly...

Článek

Zpožděná menstruace: 6 důvodů, proč tahle situace může nastat (mimo těhotenství) Foto:

6 důvodů, proč se může zpozdit menstruace (mimo těhotenství)

Pokud plánujete miminko, tak zpoždění i 1 den radostně vítáte. Pokud ovšem tyto plány nemáte, tak nastává panika. Ale nebojte se! Ukážeme vám 6 situací, kdy vynechání může...

Článek

Příroda ve službách krásy a zdraví: Mezi námi děvčaty Foto:

Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak zmírnit bolestivou menstruaci

Silná a bolestivá menstruace trápí zhruba tři čtvrtiny žen, především dívek do 25 let. Většinou k těmto potížím dochází v prvních dvou dnech cyklu. Jak mohou pomoci bylinky?

Článek

Stačí se trochu přetočit a bude vám mnohem líp Foto:

Nejlepší spací poloha během menstruace? Ani na zádech ani na břiše

Pozice ve spánku nám mohou způsobovat různé problémy, třeba přeleželou ruku či bolest za krkem. Několik dnů v měsíci navíc my ženy řešíme, aby nikde nic neprosáklo nebo...


Horoskopy 2018

reklama

reklama