reklama

Jak se zbavit vší? Jen speciální šampon nestačí!

Jak se zbavit vší? Foto:
Jak se zbavit vší?
Foto: iStock

Zavšivení je hned po nachlazení druhým nejnakažlivějším onemocněním. Stačí jedna veška a malér je na světě. A přestože existují speciální přípravky na odvšivení, zbavit se vší není úplně jednoduché.

Přestože vši nejsou přenašeči žádných chorob a svého hostitele v podstatě neohrožují, jejich pobyt ve vlasech je značně nepříjemný. Několikrát za den totiž prokousnou pokožku hlavy a odtud sají krev. Do rány pak vstříknou protisrážlivou látku, která svědí. A to hodně. Proto si pak člověk postižený zavšivením začne drbat hlavu a může se stát, že si do ran zanese infekci. Zavšivení (pedikulóza) nemá vůbec nic společného s nedostatečnou hygienou a nemusíte se za něj stydět. Nakazit se totiž může každý bez rozdílu věku – stačí jen přijít s nákazou do styku.

I když vši nerozlišují, zda jde o vlasy dospělého nebo dítěte, nejčastěji se objevují mezi dětmi, protože jsou oproti dospělým v užším fyzickém kontaktu. Vši totiž neumějí skákat a z hlavy na hlavu jednoduše přelezou. Je možné si je taky předat při výměně čepic nebo gumiček do vlasů.

Průměrně 15–18 % domácností zaznamená výskyt vší každé dva roky. Dospělá veš se dožívá přibližně 30 dní a za tu dobu je schopná naklást až 300 vajíček. Je proto dobré zásobit se přípravkem proti vším preventivně. Doba expirace bývá většinou kolem 2 let a vši se obvykle objeví v době, kdy je většina lékáren zavřená (o víkendu nebo při večerní hygieně).

Umí se dobře maskovat

Odvšivení není procházka růžovým sadem. Veš je totiž anatomicky přizpůsobena prostředí, ve kterém musí přežít, proto má krátké silné nohy zakončené drápkem a protistojným výrůstkem, vytvářejícím kleště, jimiž se drží vlasu. Hnidy na vlas přilepí zvláštním tmelem, tvořeným proteiny. Navíc aby veš nebyla tak rychle odhalena, dokáže svou barvu přizpůsobit barvě vlasů hostitele. Velmi rychle se množí, proto musíme být při jejím hubení opravdu důslední. Výrobci odvšivovacích přípravků navíc doporučují provést po sedmi dnech od ošetření další prohlídku a přípravek případně aplikovat znovu.

Jednejte rychle

Zakročit proti nepříjemnému onemocnění je třeba bezodkladně. Rovnou zapomeňte na přírodní pomocníky, jako jsou majonéza, ocet, olej, nebo dokonce petrolej. Nepomáhají a hlava je po nich akorát nepříjemně cítit. Vší se nezbavíte ani pomocí horké vody, obyčejných šamponů a nevyčešete je obyčejným hřebenem.

Pokud pojmete podezření na zavšivení, prvním krokem je určitě kontrola suchých vlasů. Hustým hřebenem (ideální je takzvaný všiváček) zkontrolujte zejména místa na zátylku, za ušima a ve vlasové linii nad čelem, kam kladou vši nejčastěji vajíčka. „V případě pozitivního výsledku aplikujte přípravek proti vším podle přiloženého návodu. Mokré vlasy je pak dobré rozdělit minimálně na čtyři části a od kořínků ke konečkům je pečlivě vyčesat tak, abyste odstranili všechny mrtvé vši a hnidy. Po vyčesání každé části vlasů hřeben důkladně omyjte,“ vysvětluje Hana Vondrušková z Magistra lékárny Moráň. Tím to ovšem bohužel nekončí. Ani odvšivovací přípravky totiž nejsou všemocné a po jejich použití a důkladném vyčesání vlasů hustým hřebenem můžou ve vlasech zůstat hnidy. Je tedy nutné hlavu prohlížet (a hnidy vyčesávat), přibližně po třech dnech, zhruba po dobu dvou týdnů. Vždy je také nutné prohlédnout i ostatní členy rodiny (k nákaze dochází opravdu rychle) a vyprat na 90 °C věci, se kterými dítě přišlo do styku (povlečení, ručník, plyšové hračky,…). Důležité je také umýt a vydezinfikovat všechny hřebeny, sponky, gumičky do vlasů nebo čelenky. Věci, které nejdou vyprat, je dobré dát na jeden den do mrazáku.

Nůžky nejsou potřeba

I dnes ještě mnoho rodičů sahá při zjištění nákazy po nůžkách a vlasy radikálně ostříhá, odborníci to ale nedoporučují. „Veš nedokáže přežít jen ve vlasech kratších 1 cm, jakékoliv stříhání na větší délku je tedy zbytečné. Přípravky jsou dnes účinné, ty bez insekticidů i velmi šetrné. Navíc existují i přípravky preventivní, kterými můžete ošetřit dětskou hlavu v případě, že vás na výskyt vší ve škole nebo školce upozorní učitelé," říká Hana Vondrušková. Dokonce lze sehnat i speciální detekční přípravek, který díky zabarvení vší a hnid do červena usnadní jejich odhalení a důkladné odstranění.

Vši a hlavně hnidy jsou ve vlasech velmi špatně vidět. Po aplikaci detekčního přípravku se zbarví do červena.  Foto: Vši a hlavně hnidy jsou ve vlasech velmi špatně vidět. Po aplikaci detekčního přípravku se zbarví do červena.

 

I když zavšivení není rozhodně příjemná záležitost pro děti ani pro rodiče, důležité je zbytečně nepropadat panice a postavit se k problému čelem. S pedikulózou se dá totiž účinně bojovat. A protože dnes existují aplikace v podstatě téměř na všechno, můžete si stáhnout v Google Play či v Appstoru i speciální „odvšivovací" aplikaci, která vás krok za krokem provede detekcí zavšivení, odvšivením, následným ošetřením vlásků, případnou recidivou i prevencí.

3x tip na odvšivovací přípravek bez insekticidů:

Paranit sprej Foto:  


Paranit sprej

Funguje na bázi silikonových a minerálních olejů. Ty bojují proti zavšivení fyzikálním způsobem – proniknou do dýchacího ústrojí vší a hnid a udusí je. Navíc je účinně vysuší.


Liquido Radical Foto:

Liquido Radical

Účinnou složku je směs přírodních silic a olejů – vytváří nepříznivé podmínky pro existenci, růst a množení vší. Šetrný a dobře snášený citlivou pokožkou.

 

Barny´s Effective Foto:  

 

Barny´s Effective

Obsahuje Tea Tree olej. Pomáhá při uvolnění lepkavé vazby mezi hnidami a vlasy, a zvyšuje tak účinnost vyčesávání. Součástí je i speciální kovový hřeben na vyčesávání vší (všiváček).

 

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

jak na lupy hlavní Foto:

5 zaručených tipů v boji proti lupům

Nepomáhají vám klasické šampony proti lupům? Zkuste naše domácí tipy!

 

Článek

toxické věci hlavní Foto:

Toxické věci, které máme všichni doma (a měli bychom je vyhodit)

Naše zdraví ovlivňuje všechno, co používáme. Dejte si proto pozor, co doma vlastně máte. Neměli byste něco z toho hned vyhodit?Horoskopy 2018

reklama

reklama