reklama

Játra v ohrožení: Poznat, že nejsou v pořádku, není snadné

Bez jater se bohužel žít nedá Foto:
Bez jater se bohužel žít nedá
Foto: iStock

Játra, jeden z největších a nejdůležitějších orgánů, fungují v těle jako elektrárna. Zajišťují očistu, vylučují zplodiny metabolismu i toxiny, co přijímáme, aniž o tom víme. A i když zlobí, nebolí, což je největší zrada. Když totiž bolet začnou, může být už pozdě.

Když je s játry něco v nepořádku, objeví se obdobné příznaky, jako u řady jiných chorob – zvýšená únava, ztráta chuti k jídlu, nadýmání, zácpa, snížené libido, hubnutí bez příčiny, u žen přerušení menstruace. "Traduje se, že játra mají ´špatná´ jen alkoholici. To je omyl, u nich hraje roli hodně faktorů, stačí když ´obyčejné´ žlučníkové kameny zamezí odtoku žluči do střev. Vliv mohou mít některé dědičné choroby", tvrdí MUDr. Marek Beneš, gastroenterolog z pražského IKEMu.

Podle něj hodně škodí nadužívání léků, třeba paracetamolu ve větším množství! U lidí ve starším věku se běžně vyskytují tzv. ztučnělá játra, tam může pomoci změna životosprávy a některé byliny. Jedním z dalších důvodů bývá také obezita, může jít o vedlejší projev cukrovky.

Virové žloutenky

S játry souvisí i nákaza infekční hepatitidou, obvykle typem A. "Termín žloutenka je nepřesný, je to jen symptom, který člověk mít nemusí. Navíc tato barva doprovází mnohdy i choroby žlučníku a slinivky," vyvrací pověru Marek Beneš.

Další rčení, že žloutenka typu A je nemoc špinavých rukou, ale potvrzuje. Je to nejčastější příčina. Týká se hodně dětí, ty malé mají ve zvyku strkat si do pusy kde co, starší jsou zase navyklé jíst v prostředcích MHD nezabalené pokrmy, nemyté ovoce. U nich se běžně stává, že nemoc nezaregistrují a přechodí. Odpovědní rodiče ale nechají raději svoji ratolest očkovat. Vědí, že si hlavně kluci s hygienou zas tak hlavu nelámou.

Mnohem zákeřnější bývá virus B, akutní i chronický, který se přenáší tělesnými tekutinami (sliny, sperma, krev, poševní sekret, aj). Riziko představují rovněž nekvalitní tetovací a piercingová studia. Podle odhadu tímto typem žloutenky jsou (či byly) na světě infikovány dvě miliardy lidí! Hepatitida typu C je přenosná krví (ze stříkaček či jehel narkomanů k aplikaci nitrožilních drog) či pohlavním stykem. Během něj může dojít nevědomě – na obou stranách – k drobným krvácivým ranám, které se smísí a problém je na světě. Bohužel, na tento typ žádné očkování neexistuje.

Záměna za virózu

Inkubační doba u hepatitidy typu B a C je až 180 dní, navíc příznaky lze snadno zaměnit za normální virózu! Pokud tak nedojde k náhodnému odhalení při preventivní prohlídce, ani zpětně se nezjistí způsob nákazy. "Imunitní systém se ale sám nedokáže virů zbavit, takže přejdou v chronický zánět jater. Ten nutně bez adekvátní léčby vede po různé době (10–20 let, záleží na životosprávě) k cirhóze. Setkávám se i s tzv. autoimunitní hepatitidou, původcem je porucha obranyschopnosti, příčiny nejsou zatím objasněny," doplňuje Marek Beneš.

Transplantace jako naděje

Když cirhóza jater vstoupí do závěrečné fáze, dochází k otokům nohou, městnání tekutin v dutině břišní, může se objevit krvácení z žilních varixů v jícnu – vychází ústy jako zvracení krve či opačným otvorem jako tmavá stolice. V této fázi přichází v úvahu už jedině symptomatická léčba zaměřená na snižování potíží, nebo transplantace. "Té předcházejí zdravotní a psychologické testy. Jde o vůbec nejsložitější medicínský proces, který vyžaduje precizní spolupráci lékaře a pacienta," konstatuje MUDr. Beneš.

Pokud například psycholog uvede, že pacient nebude navždy schopen skončit se závislostí na alkoholu, což je základní předpoklad léčby, jediné, co lze, je nechat ho důstojně odejít. "Pro množství pacientů však transplantace znamená šanci na kvalitní, třeba dlouhý život. Je ale nutné vzít v úvahu nedostatek orgánů, játra nelze získat dárcovstvím, bez nich se žít nedá. Moderní výzkum se proto snaží najít nové metody, jak využít alespoň část od živých a ne umírajících lidí," uzavírá Marek Beneš.

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

6 mýtů o detoxikaci aneb Proč je vhodná i na podzim Foto:

6 mýtů o detoxikaci aneb Proč je vhodná i na podzim

Okolo detoxikace a půstu koluje řada mýtů. Na jednu stranu většina lidí nezpochybňuje jejich blahodárné účinky na organismus. Na druhé straně panuje často přesvědčení, že...

Článek

I když je žloutenka infekční nemoc, má svůj původ i v rovině duševní Foto:

Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá žloutenka?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

Horoskopy 2018

reklama

reklama