reklama

Konec roku bez bolehlavu a kocoviny? Víme, jak na to

Konec roku bez bolehlavu a kocoviny? Víme, jak na to  Foto:
Konec roku bez bolehlavu a kocoviny? Víme, jak na to
Foto: thinkstock.com

Přece jen už nám není šestnáct a konec roku chceme přežít v klidu a důstojně. Kdysi na střední škole tomu tak nebylo, tehdy se bezstarostně řádilo.

Vzpomínkám, jak se slavilo na chatě a tatínkovi jedné ze spolužaček naskočil ráno na Nový rok opar, protože dívky našel ležet v pokojíku zcela nehybné, se dnes jen usmíváme. Pravda je taková, že dívenky nebyly bez života, jen prostě namol opilé. Dnes už ale s čarodějem alkoholem umíme zacházet natolik, že se nám to nemůže stát. Je nám totiž jasné, že střídat pivo, rum a zelenou není dobrý nápad a vede k silné, až nebezpečné opilosti.

Den před Silvestrem

Základem je být důkladně odpočinutí a svěží. Třicátý prosinec se pokuste, je-li to aspoň trochu možné, strávit příjemným relaxováním. Zapřemýšlejte nad tím, co zaručeně prospívá zdraví, a to si také v hojné míře dopřejte. Dobře a dostatečně se vyspěte a pamatujte rovněž na to, že byste měli celý den hodně pít, pokud možno ovocné a zeleninové šťávy a bylinkové čaje, případně minerálku. Zdravě a důkladně se najezte, nezapomínejte na svačiny. Běžte na dlouhou procházku ostrou chůzí.

A jdeme slavit

V poslední den roku se nebudeme měnit v rozvernou školačku, která věkově ustrnula na gymnáziu, protože by hrozily bolehlav, kocovina i společenská degradace. Ruku na srdce, pravá dáma by se opít jako doga neměla. Připouští se takzvaná lehká špička, nikoli těžká opice. Co se týká konzumace, nejčastěji se objevují teorie, že jíst bychom měli těžká a mastná jídla, protože pak mívá alkohol méně zdrcující účinky. V poslední době se však vyrojily názory, že mastné pokrmy naopak organismus příliš zatěžují. Nicméně platí, že pít alkohol se doporučuje skutečně jen na plný žaludek. Údajně stačí se běžným způsobem pětkrát denně najíst, a nemusí to být zrovna vejce na slanině anebo chleba se sádlem. Mezi jídly pak "zobeme" jednohubky.

Na zdraví!

Dávno všichni víme, že se alkohol s jinými alkoholy nekamarádí, proto jej zásadně nemícháme. Po celý večer popíjíme totéž, jakkoli by vám připadalo, že je to nuda. Ostatně pořád lepší nuda než otrava alkoholem. Také není vhodné pít spolu s alkoholem kávu, ta vám rozhodně neudělá dobře, jak se dřív soudilo. Drinky prokládáme vždy jen pitnou vodou bez bublinek. Vodu pijte pokud možno před i po každé sklence. Pití vody vám navíc zabere čas mezi jednotlivými "koly", takže jich nebude tolik.

Pijte s dozorem

Bývá rozumné, zejména pokud si tak docela stoprocentně nevěříte, zvolit si dozor, tedy dobrého kamaráda či kamarádku, kteří nad vámi budou bdít. Jsou-li dostatečně zodpovědní, v případě vaší přílišné rozvernosti a snaze začít vesele střídat koktejly vás přísně odkáží do patřičných kolejí. Doporučuje se také vyzkoušet vlastní paměť. Pamatujete si, kolik nápojů máte v sobě? Jakmile zní odpověď ne, naordinujte si dlouhou přestávku a několik sklenic vody. Neberte si s sebou na oslavy tohoto typu zbytečně moc peněz či dokonce kreditní kartu. Rozumný finanční limit vás přibrzdí. Večer sice budete nadávat, ale ráno děkovat bohu!

Přečtěte si také:

Článek

Alkohol a tučné jídlo... Foto:

Proč toužíme po nezdravém jídle, když jsme opilí?

Také to znáte, přijdete v náladě po několika skleničkách a „vyžrali“ byste ledničku… I když jste se celý den drželi, dali si předsevzetí, že se budete hlídat a budete jíst...

Článek

Na Silvestra zůstane málokdo jen u jedné skleničky Foto:

Maraton jídla a pití ještě nekončí. Jak být fit i po Silvestru?

Vánoce jsou za námi, ale silvestrovská noc nás teprve čeká. Co dělat, když to s jídlem nebo pitím přeženete? Přinášíme vám několik tipů, jak přežít konec roku s co nejméně...

-em-

Horoskopy 2018

reklama

reklama