reklama

Konec roku se blíží. Pozor na jeho nástrahy!

Rozlučte se se starým rokem elegantně a s noblesou a na to špatné zkuste zapomenout Foto:
Rozlučte se se starým rokem elegantně a s noblesou a na to špatné zkuste zapomenout
Foto: Thinkstock

A zase tady máme to divné období, kdy starý rok pomalu přechází do nového. Je to zvláštní čas, a ještě ke všemu nebezpečný. Dávejte na sebe pozor, ať nejste jednou z obětí jeho nástrah.

V první řadě pozor na bilancování, v neposlední řadě pozor na přemýšlení o novoročních předsevzetích, obojí je velice ošidné. Bilancování na konci roku zpravidla nevěští nic dobrého. Všichni už býváme unavení, máme za sebou vánoční kolotoč plný uklízení, vaření, pečení a běhání po obchodech, venku zuří sněhová vánice nebo aspoň kvílí meluzína a v mlze jako mléko tančí sníh s deštěm. Děti mají prázdniny a pekelně zlobí, s příbuznými je k nevydržení, docházejí peníze, moučkový cukr i trpělivost. A právě v takovém rozpoložení si ještě ke všemu uvědomíme, že na dveře ťuká nový rok a je třeba urychleně bilancovat.

Pochmurné závěry

No a nejlepší bude, když si k tomu bilancování otevřeme lahev vína či dokonce něčeho ještě daleko drsnějšího. Sedneme si pěkně k oknu do potemnělé ložnice, nalijeme si (nešetříme na sobě), díváme se na smutné holé větve stromů, na okenní skla, po kterých klouzají dešťové kapky, a říkáme si: „Jaký byl vlastně rok dva tisíce čtrnáct?“ Takhle se ptát v době, kdy lezete po zdi únavou, za zdí řinčí příšerná hudba, kterou si pouští svérázný puberťák, a v obýváku se manžel hádá s vaší matkou, je bláhovost. Dojdete totiž k pochmurným závěrům. Dala jste si přece předsevzetí skoncovat definitivně s tabákovými výrobky, a teď tady sedíte a dýmáte jako drak. Dnes je to patnáctá cigareta, a to je teprve půl čtvrté. Když jste ráno vstoupila na váhu, měla jste chuť vykřiknout. Přitom se hlídáte jako policajt, hladovíte jako toulavá kočka, cukroví jste pekla, to ano, ale ochutnávala minimálně, včera byla k večeři husa, no a vy jste si v kastrolku vařila červenou řepu. Jak je tedy k čertu možné, že osobní váha ukázala takové číslo, jako byste se živila výhradně bůčkem a jako byste jej jedla nejen ve dne, ale i o půlnoci a k ránu?

 

Proč kluk propadá?

A to je teprve začátek bilancování. Připadá vám, že kouříte jako továrna a váhově byste mohla směle soutěžit se slonicí Donnou z pražské zoo. Rovněž máte pocit, že váš teenager by se měl lépe učit, neboť silně pokulhává v matematice, fyzice, chemii, českém jazyce, německém jazyce a zeměpisu. Přitom když byl miminko, domnívala jste se skálopevně, že se narodil génius. Jak je tedy možné, že propadá z němčiny, vysmívá se učitelce hudební výchovy a paroduje její hru na housle (jak praví poznámka v žákovské knížce, jedna z mnoha), ve vlasech, kdysi tak hezkých, světlých, má deseticentimetrový zelený pruh a v dětském pokojíčku chová dva potkany? Žít s potkany není pro ženu právě jednoduché, stejně jako být svědkem stále se zhoršujících vztahů mezi vlastním manželem a vlastní matkou. Jejich prudkou hádku slyší teď už i sousedé, pravděpodobně si na příští domovní schůzi budou stěžovat, že vaše rodina systematicky narušovala poetickou vánoční atmosféru. Finanční problémy hrozí přerůst z běžné katastrofální úrovně do naprosté beznaděje, v práci se propouští, nemáte už ani na dovolenou na chatě, lehkomyslní předkové ji postavili daleko a benzín není zadarmo. Tak takový byl rok 2014.

 

Nutno myslet pozitivně

Dejte si zákaz bilancování v prapodivném čase, kdy končí rok. Lépe se bilancuje například v létě na pláži mezi druhým a třetím koktejlem zdobeným třešničkou a papírovým deštníčkem. Trápíte-li se nedokonalostmi v rodinném životě, věřte, že dokonalý rodinný život neexistuje, a pokud se jím někdo chlubí, je to navýsost podezřelé. Rovněž nad novoročními předsevzetími psychologové jen bezmocně krčí rameny. Tato ušlechtilá rozhodnutí dotyčného zpravidla jen oslabují a deprimují. Například držet přísnou dietu právě od prvního ledna, kdy většinou mrzne, až praští, a člověk má takový hlad, že by na posezení snědl mamuta, opravdu nelze doporučit. Nejlepší bude dívat se na svoje problémy s lehkým nadhledem a se starým rokem se rozloučit elegantně a s noblesou, což znamená se sklenkou kvalitního šampaňského, nikoli s lahví vodky.

Eva Michorová

 

 

 

 

 

Horoskopy 2017

reklama

reklama