reklama

Koriandr: Chutné koření i lék na mnoho neduhů. Víte, na co je dobrý?

Koriandr se kdysi přidával i do nápojů lásky Foto:
Koriandr se kdysi přidával i do nápojů lásky
Foto: iStock

Možná jeho zelené lístky přidáváte do guacamole nebo jiného dipu, možná používáte jen jeho semínka a možná koriandr nepoužíváte v kuchyni vůbec. A to je škoda, protože je to nejen skvělé koření, hlavně do asijských a jihoamerických specialit, ale koriandr má i řadu překvapivých léčivých účinků.

Listy koriandru obsahují velké množství vitamínu C, vitamínu K a bílkovin. A navíc koriandr obsahuje fosfor, draslík, tiamin a niacin.

V Indii se mu říká „dhania" a jeho aromatické listy se přidávají do téměř všech pikantních jídel. Je ale důležité přidávat je až ke konci tepelné úpravy, protože vařením se znehodnocují cenné látky.

Až příště uvidíte na talíři lístky koriandru, rozhodně je snězte a nenechávejte jen tak odsunuté na okraji. Tato zázračná bylina má totiž řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Může se používat při léčbě rakoviny, nemocech kůže, léčí anemii, poruchy trávení, ovlivňuje hladinu cukru v krvi a dokonce napomáhá zdravému zraku. A to jsou jen některé ze všech existujících pozitivních účinků, které koriandr nabízí.

Snižuje cholesterol

Koriandr obsahuje nejrůznější kyseliny, například kyselinu olejovou a linolovou, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje také hladinu špatného cholesterolu v žilách a tepnách.

Zastaví průjem

Průjem je projevem oslabeného zažívacího traktu. Koriandr pomáhá uvést zažívání zpátky do rovnováhy, obnovuje správnou funkci jater a tím zaručeně pomáhá proti průjmu. Trocha nasekaného koriandru přimíchaného do podmáslí průjem spolehlivě zastaví.

Chrání před nevolnostmi

Koriandr se dá použít i jako prevence nevolností. Jelikož je plný bioaktivních složek, pomáhá uklidnit žaludek. Snižuje pocity nevolnosti a nutkání na zvracení.

Léčí vřídky v ústech

Nejrůznější vřídky v puse jsou velmi nepříjemné a bolestivé. Koriandr pomáhá urychlit jejich hojení. Tato bylina má silné dezinfekční účinky, což výrazně pomáhá v léčbě dutiny ústní. Žvýkání koriandru také pomáhá proti nepříjemnému zápachu z úst.

Chrání kosti

Koriandr má také pozitivní vliv na kosti. Je skvělým zdrojem vápníku a dalších minerálů, které posilují pevnost kostí a starají se o jejich obnovu. Pomáhá také předcházet řídnutí kostí a osteoporóze.

Snižuje úzkost

I když je úzkost mentálním problémem, u některých lidí způsobuje pocity nevolnosti, které vedou k bolestem žaludku a hlavy. A právě koriandr v jídle pomáhá proti těmto projevům bolesti.

Na koriandr by si měli dát pozor pouze lidé s poruchami srážlivosti krve. Obsahuje totiž kumarin (toxin, který obsahují některé rostliny a který působí proti srážení krve).

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Guacamole 6x jinak Foto:

Guacamole 6x jinak: Naslano i nasladko!

Tradiční mexická omáčka guacamole se dá udělat v mnoha obměnách. My vám jich pár ukážeme, včetně sladké varianty.

Článek

Akne se nejčastěji objevuje v oblasti obličeje Foto:

Příroda ve službách krásy a zdraví: Zatočte s pupínky bez chemie

Kůže vypovídá o stavu vnitřních orgánů. Když chcete úspěšně léčit akné, nestačí ošetřovat pokožku zvenku, je potřeba vyčistit celé tělo. Odvary, obklady, čaje a jiné další...

Článek

I když jsou bylinky zdraví prospěšné, některé jsou pro malé děti nevhodné Foto:

Bylinky pro děti: Víte, které jim prospějí a neuškodí?

Bio a přírodní produkty jsou stále populárnější a pozvolna se tak vracíme k metodám a osvědčeným receptům našich prababiček. Vše má ale samozřejmě své meze. Víte, jaké...

Článek

Au, to bolí.... Foto:

Příroda ve službách krásy a zdraví: Bylinky na drobná poranění

Stačí jen chvilka nepozornosti a odřenina, řezná rána nebo modřina jsou tu. Přírodní medicína může pomoci při jejich ošetření, ale také při hojení.


Horoskopy 2018

reklama

reklama