reklama

Kozlík lékařský: Pomůže s nespavostí, stresem i depresemi

Nemůžete usnout? Zkuste místo prášků sílu přírody. Foto:
Nemůžete usnout? Zkuste místo prášků sílu přírody.
Foto: Thinkstock

Ne nadarmo se říká „raději se na to vyspíme“ nebo „ráno moudřejší večera“. Díky spánku opouštíme své každodenní starosti, naše tělo a naše mysl se uvolní a naberou nové síly do dalšího dne. Odborníci radí využít místo prášků raději přírodní cestu pomocí bylinek.

„Než zamíříte k lékaři pro hypnotika, zkuste kozlík lékařský. Už jeho název napovídá, že je lidskému zdraví prospěšný. Působí příznivě proti nespavosti – zkracuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Také zklidňuje srdce a tím snižuje krevní tlak. Kromě toho působí také proti depresi a křečím,“ říká odbornice na přírodní léčbu Jana Ranušová.

kozlík_rostlina Foto:

Aby měl náš mozek i všechny další orgány čas na obnovu, musí být spánek dostatečně dlouhý a hlavně dostatečně hluboký. Bez kvalitního spánku si neodpočine ani centrální mozková soustava, což pocítíme následující den, kdy se budeme cítit unavení, naše pozornost nebude tak ostražitá a myšlení se zhorší.

Článek

Někteří lidé si nespavost sami pěstují negativními myšlenkami Foto:

Nespavost: Proč nás trápí a jak vlastně vzniká?

Každému se občas stane, že dlouho do noci nemůže usnout, v noci se neustále převaluje či se ráno probudí už ve čtyři hodiny a ještě k tomu celý rozlámaný.

Kdo nespí, stárne

Spánkem strávíme přibližně třetinu života, bez něj by člověk dlouho nepřežil. Hluboký spánek pomáhá regenerovat celé tělo, a to zejména v době stresu, nemoci či jiného oslabení organismu. Ne vždy ale v takovém stavu dokážeme usnout. Často se budíme, potíme či převalujeme.

Dlouhodobě nekvalitní spánek pak vede ke změnám podobným stárnutí. Buňky a tkáně se dostatečně neregenerují, přichází chronická únava, problémy s koncentrací, podrážděnost, neklid a mnoho dalších zdánlivě neškodných potíží, které ovšem můžou vést až k útoku imunitního systému na vlastní organismus.

Článek

Jak si kdo ustele... Foto:

Spánek je váš přítel. Nepodvádějte ho

Myslíte si, že spát málo je super, protože toho hodně stihnete? Tak pozor, nedostatek spánku vám naopak může způsobit vážné problémy.

 

Kde ho sehnat

Kozlík lékařský si můžete opatřit sami nebo si jej můžete koupit v lékárně v podobě tobolek, které obsahují práškovaný kořen bylinky. „Léčivé přípravky na bázi kořene kozlíku lékařského jsou obecně dobře snášeny a oproti hypnotikům mají jen minimum nežádoucích účinků. Jejich velikou předností je zklidňující efekt při rozrušení a neklidu. Při apatii naopak dokáží povzbudit k větší aktivitě,“ doporučuje Ranušová a dodává: „V dnešní hektické době přestáváme vnímat signály svého těla. Přitom kvalitní spánek je společně se zdravou stravou a pohybem základním pilířem našeho zdraví.“

Článek

Společně stres přemůžeme Foto:

6 neobvyklých způsobů, jak bojovat se stresem

Hluboký nádech a pak výdech, to je nejčastější doporučení, jak se rychle uklidnit. Ale ne vždy pomůže. Zkuste jiné metody boje se stresem, i když mohou vypadat trochu podivně.
Horoskopy 2018

reklama

reklama