reklama

Léčba 3. tisíciletí: Pomocí kmenových buněk

Naše budoucnost? Foto:
Naše budoucnost?
Foto: thinkstock.com

Schopnost kmenových buněk opravit a regenerovat poškozenou tkáň představuje velký potenciál v léčbě nejrůznějších nemocí.

Využití kmenových buněk k léčbě mnoha onemocnění včetně roztroušené sklerózy, cévní mozkové příhody, diabetu 2. typu, amyotrofické laterální sklerózy a spousty dalších onemocnění, je momentálně ve stadiu klinických studií. Ale naděje jsou veliké!

Obrovský zájem je věnován zejména využití kmenových buněk při léčbě artrózy a degenerativních onemocnění kloubů. Důležité je, že odběr i aplikace kmenových buněk jsou téměř bezbolestné a z hlediska léčebného procesu je léčba s jejich pomocí mnohonásobně účinnější a také jednodušší, než dosavadní standardní léčebné postupy, právě například při zmíněné léčbě artrózy a degenerativních onemocnění kloubů, kde už momentálně využití kmenových buněk funguje v klinické praxi.

Kde se kmenové buňky získávají?

Zdrojem kmenových buněk je jednak kostní dřeň, pupečníková krev a tuková tkáň. Odborníci ale zjistili, že tukové tkáně mohou získat 500 až 1000 krát více kmenových buněk než ze stejného množství kostní dřeně. Navíc samotný odběr tukové tkáně je také chirurgicky méně náročný, bez rizika vzniku trombózy či zavlečení infekce do kostní dřeně. Zároveň je i méně bolestný a takto získané kmenové buňky již nepotřebují laboratorní kultivaci.

Článek

Prevence je důležitá Foto: thinkstock.com

Rakovina prsu: Za 30 let nárůst o 120 procent, ženy přicházejí pozdě

Neschovávejte hlavu do písku a zajděte si na vyšetření. Nejdůležitější je přijít včas!

Kmenové buňky izolované z tukové tkáně obsahují navíc další buňky, které utlumují zánětlivou reakci a vytvářejí optimální prostředí pro uchycení vlastních kmenových buněk. Tukovou tkáň získává zkušený chirurg odsátím z pacientova břicha, podbřišku nebo hýždí, podle toho, kde má pacient dostatečnou tukovou zásobu. Odběr se provádí za lokální anestezie a odsátí tkáně, tzv. liposukce, je tak nebolestivé. Pro regeneraci jednoho kloubu je třeba odebrat 50 ml tukové tkáně pacienta. Z tukové tkáně jsou pak laboratorně izolovány kmenové buňky vhodné k aplikaci.

Článek

Koho záda nebolí? Foto: thinkstock.com

Bolest zad je krutá, ale zbavíte se jí snadno

Co se týče bolesti zad, je rozhodně lepší jí předcházet než následně řešit, jak se jí co nejrychleji zbavit.

Co se stane po aplikaci kmenových buněk?

Kmenové buňky v místě poškození utlumí případné zánětlivé reakce. Jejich aplikace vede k regeneraci chrupavky a pojivových tkání, které chrupavku vyživují. Kloubní chrupavka se stává odolnější a kvalitnější. Zároveň u pacienta postupně dochází ke snižování bolestivosti kloubů. U pacientů s rannějším stadiem nemoci může vést aplikace kmenových buněk k úplnému vyléčení nebo dlouhodobému zlepšení po dobu 10 – 20 let. Pacientům s těžkým poškozením kloubní chrupavky může léčba částečně pomoci od bolesti.

Článek

Migréna nás může úplně odrovnat... Foto: thinkstock.com

Migréna: co ji spouští a jak si s ní poradit

Tříštivá bolest hlavy, rozostřené vidění, poruchy řeči nebo i částečné ochrnutí. A jen jedna příčina - migréna. Jak s ní bojovat?

Má tato léčba nějaká rizika?

Rizika terapie kmenovými buňkami jsou minimální a studie prokázaly, že tato forma léčby je zcela bezpečná. V souvislosti s touto léčbou nebyly ani zaznamenány závažné vedlejší účinky.

 

Zdroj: www.poliklinikaippavlova.cz

 

 

Horoskopy 2018

reklama

reklama