reklama

Lymfa: Proč tu svou co nejdřív rozhýbat

Otoky, celulitida... I to je důsledek špatně kolující lymfy Foto:
Otoky, celulitida... I to je důsledek špatně kolující lymfy
Foto: Thinkstock

Soustava, která zbavuje naše tělo toxických látek. Jak lymfa funguje a k čemu slouží lymfodrenáž?

Lymfa je čirá tekutina kolující v lymfatických cévách, přičemž sbírá škodliviny z celého těla. Lymfatický systém je čisticí mechanismus, který funguje téměř paralelně s krevním oběhem a je tvořen sítí malých vlásečnic, větších cév a kanálků, jimiž míza protéká, a mízními uzlinami, které slouží jako filtry.

Krevní oběh závisí na práci srdce, jež pumpuje po těle krev, zatímco lymfatický neboli mízní systém využívá tlak z běžné činnosti svalstva, které uvádí mízu do pohybu a nutí ji obíhat po těle. Lymfy máme v organismu asi jeden litr a její složení se podobá krevní plazmě, avšak lymfa obsahuje méně bílkovin a více chloridu sodného než plazma.

Článek

Dobře fungující lymfatický systém vám nejen pomůže zhubnout, ale podpoří imunitu, zmírní celulitidu nebo otoky nohou Foto:

Chcete zhubnout? Rozhýbejte vaši lymfu!

Všichni mluví o detoxikaci, očistě, získávání energie a tématem rozhovorů se mezi ženami pomalu stávají i otázky hubnutí do plavek. Co mají tyto věci společného? Souvisejí...

 

Když lymfa nekoluje 

Tok lymfy závisí tedy na pravidelném pohybu, a pokud se vám pravidelného pohybu nedostává, začnou se vám zanášet lymfatické uzliny. Ucpání těchto mízních filtrů může způsobit otoky, celulitidu, akné, rozšířené póry v obličeji a pochopitelně únavu, neboť organismus zaneřáděný toxickými látkami je logicky vyčerpaný a unavený.

Oběh lymfy souvisí též se zátěží jater a ledvin – čím hůře lymfa koluje, tím hůře šlapou játra i ledviny. Lymfu a s ní související látkovou výměnu tedy musíte zrestartovat pravidelným pohybem, ke kterému připojíte zdravé stravování a pití alespoň litru vody denně.

Cvičte, venčete psa, jezděte na kole a kolečkových bruslích nebo se milujte, ale dělejte to pravidelně, ať vaše lymfa uhání jako vítr.

 

Jen masáž nestačí

Na rozproudění lymfy výborně fungují lymfomasáže nebo též lymfodrenáže. Ovšem žádná metoda není samospásná, proto mějte na paměti, že i blahodárné masáže lymfy je třeba podporovat disciplinovaným tréninkem, protože lymfa bude správně proudit a zbavovat tělo zplodin jedině tehdy, pokud budete efektivně hýbat svalovou soustavou.

Lymfodrenáže u odborníků si můžete dopřát klasické, manuální, tedy ruční, které jsou nejefektivnější a velice příjemné. Nebo si můžete vybrat lymfomasáže přístrojové, které terapeutky doporučují jen jako doplňkovou léčbu či kúru, protože žádný nástroj nikdy nedosáhne dobře na všechna lymfaticky strategická místa tak dobře, jako hbité prsty terapeutčiny.

Třetí variantou lymfomasáže je aromamasáž, při které vám lymfu rozhýbají účinné esenciální oleje vmasírované do míst, kde míza obíhá a sbíhá se v uzliny čili toxické filtrovací stanice.

Článek

Ucho si můžete masírovat kdykoli se vám zachce, aniž by si toho někdo všiml Foto:

Vyzkoušejte masáž ucha: 9 léčivých bodů vás zbaví bolesti i stresu

Možná víte, že na uchu existují takzvané reflexní body. A pomocí akupresury, tedy jemného tlaku prsty je můžete kdykoli a kdekolli masírovat a ulevit si tak od nespavosti,...

Zuzana Šustová

Horoskopy 2018

reklama

reklama