reklama

Manželství, káva a čokoláda podle nových studií nejvíce prospívají srdci

Srdci prospívá manželství i káva Foto:
Srdci prospívá manželství i káva
Foto: istock.com

Zdravá výživa a neustálá fyzická aktivita pomáhají předcházet kardiovaskulárním chorobám. Jsou ale i další faktory, například psychosociálního typu, které mají vliv na zdravé srdce.

Ukázala to studie, kterou provedla Aston Medical School v Birminghamu. Její autoři sledovali téměř milion pacientů, které rozdělili na provdané a ženaté, na žijící o samotě, na rozvedené a na vdovy a vdovce. A co všechno prospívá našemu srdci?

1. Je lépe žít v manželství než sám

Manželství může prodloužit život nejen osobě, která už měla srdeční příhodu, ale i tomu, kdo trpí významnými rizikovými faktory, jako je vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak a cukrovka. Pacienti, které postihl infarkt a kteří žijí v manželství, měli o 14 procent větší naději na přežití než pacienti žijící o samotě. Podobně tomu bylo u pacientů s rizikovými faktory. Skutečnost, že má člověk společníka, zřejmě nejen poskytuje psychickou podporu, ale také pomáhá řídit se důsledněji léčebnými pokyny.

2. Ten, kdo dosáhl vyššího vzdělání, žije déle

Vzdělání nejen dává příležitost najít si lepší práci, ale také pomáhá chránit zdraví vlastního srdce. Studie publikovaná na stránkách British Medical Journal ukazuje, že ten, kdo ukončí vysokoškolské vzdělání, má o třetinu nižší riziko, že onemocní kardiovaskulárními chorobami než ten, kdo skončil studium o 3,6 roku dříve. Podle autorů studie, vědců z londýnské univerzity UCL, Lausannské a Oxfordské univerzity, je zřejmé, že ten, kdo má předpoklady ke studiu, je méně náchylný začít s kouřením, má nižší index tělesné hmotnosti (BMI) a normální úroveň tuků v krvi, tedy má méně rizikových faktorů.

Kvalitní spánek je základ Foto: Kvalitní spánek je základ. Foto: istock.com

3. Špatný spánek nedělá srdci dobře

Japonská studie realizovaná na téměř 13 000 osobách spojuje poruchy spánku se dvěma chorobami, a to s ischemickou kardiomyopatií a cévní mozkovou příhodou. "Poruchy spánku zahrnují problémy s usínáním a časté noční buzení, jakož i to, když spánek trvá příliš krátce nebo příliš dlouze," říká hlavní autor studie Nobuo Sasaki, jehož citoval italský deník Corriere della Sera. Podle studie jsou poruchy spánku jedenapůlkrát častější u těch lidí, kteří trpí ischemickou kardiomyopatií. Dobrý spánek je tedy prevencí před kardiovaskulárními chorobami.

4. Svůj význam zde má i káva

To ukázal výzkum provedený na 20 000 osobách žijících ve Středomoří. Tam se pije káva více než v jiných zemích. Ukázalo se, že lidé, kteří pijí nejméně čtyři šálky kávy denně, mají o 64 procent nižší riziko úmrtí na jakoukoli chorobu, včetně kardiovaskulárních, než ti, kdo kávu nepijí. A s každým druhým šálkem kávy navíc tento příznivý účinek sílí, zvláště u těch osob, které překročily pětačtyřicátý rok. Autoři výzkumu neříkají, jaká je hranice v konzumaci kávy. Zde je třeba řídit se zdravým rozumem.

5. Srdce nemá rádo sůl

Přemíra soli je považována za jednu z hlavních příčin vysokého krevního tlaku, ischemické kardiopatie a cévní mozkové příhody. Svědčí o tom finská studie, která se týkala 4630 osob sledovaných po dobu 12 let. "Osoby, které konzumují více než 13,7 gramu soli za den, mají dvakrát vyšší riziko selhání srdce než ti, kteří konzumují méně než 6,8 gramu," uvedl Pekka Jousilahti z finského Národního ústavu zdraví v Helsinkách. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje nejvýše pět gramů za den. Fyziologická potřeba je dva až tři gramy za den.

6. Čokoláda

Konečně univerzálním lékem pro srdce a cévy je čokoláda, nejlépe taková, která obsahuje olivový olej a červené jablko Panaia, starobylý italský druh podzimních jablek. Italští vědci z univerzity v Pise zkoumali účinky čokolády s přídavkem olivového oleje a jablek, především odrůdy Panaia, na osobách s nejméně třemi rizikovými faktory: kouřením, vysokým cholesterolem a vysokým krevním tlakem. Zvláště hodnotili vývoj aterosklerózy, která je příčinou kardiovaskulárních nemocí. Z výzkumu nejlépe vyšla čokoláda s olivovým olejem.

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Alzheimer začíná nenápadně, ale postupně nevratně poškozuje mozek Foto:

Hrozí vám Alzheimer? Otestujte se dřív, než bude pozdě!

Alzheimerovou chorobou (ACH) trpí přibližně 40 milionů lidí na celém světě a odhaduje se, že do roku 2050 se tento počet ztrojnásobí. Současná medicína tuto chorobu dosud...

Článek

Bachova květová terapie: Placebo nebo malý zázrak? Foto:

Bachova květová terapie: Placebo, nebo malý zázrak?

Už jste někdy slyšely o “bachovkách”? Ne, nejde o souvislost s varhanami Johanna Sebastiana Bacha, ale o vědecky nepodloženou léčbu unikátními květinovými esencemi, které...

Článek

Krapet jste se zakulatila a teď nevíte co s tím? Poradíme vám! Foto:

Změňte svůj přístup k sobě a buďte šťastnější!

Zdá se vám, že je svět nespravedlivý? Nehledejte na sobě všechno špatné, nemračte se na svět a nechtějte tu nechuť k životu zajídat tabulkou čokolády, zapíjet vínem a...

Autor: ČTK

Horoskopy 2018

reklama

reklama