reklama

Máte pár kilo navíc? Známe viníka: Může za to nuda!

Vnímejte, co jíte! Foto:
Vnímejte, co jíte!
Foto: ilustrační foto/thinkstockphotos.com

Jídlo může být jakýmsi rozptýlením, jestliže se nudíme nebo musíme plnit nevděčný úkol. Abychom neupadali do tohoto pokušení, naučme se rozeznávat, jaký skutečný smysl má hlad a pocit nasycení.

Sledujete v televizi nějaký nezáživný program? Dejte si pozor, abyste neměli v dosahu jídlo, zejména takové, které je bohaté na cukry a tuky, tedy velmi kalorické, protože by se vám mohlo stát, že se jím budete krmit zcela nevědomky.

Konzumace jídla výrazně roste, když lidé sledují nudný televizní program, zatímco v případě, že je program zaujme, nemají potřebu po jídlu sahat. Ukázala to studie švédských vědců, v jejímž rámci byla sledována skupina mladých žen.

Proč a jak může nuda přispívat ke zvýšené konzumaci, zkoumali rovněž irští a britští vědci. Badatelé požádali účastníky studie, aby si po dobu jednoho týdne vedli deník, v němž si budou zapisovat, kdy a jak jedli a jakou při tom měli náladu. Ukázalo se, že zvláště v případě nudy pojídali kalorická a nepříliš zdravá jídla.

Vnímejte, co jíte! - Obrázek 1 Foto:

Ve druhém experimentu měla jedna skupina účastníků studie splnit nudný úkol a druhá zase zábavný. Také v tomto případě vědci konstatovali, že plnění nudného úkolu vyvolává touhu po něčem k zakousnutí, zejména více kalorickém. Jestliže však dali vědci pokusným osobám plnícím nudný úkol k ruce zdravé jídlo, například rajčata, vybíraly si tyto osoby často toto zdravější jídlo.

Jinými slovy: Když se nudíme, nepotřebujeme se jídlem ani tak nasytit, jako spíše nalézt rozptýlení z nudy. Co tedy dělat, abychom se vyhnuli tomu, že budeme tělu dodávat nadbytečné kalorie?

„Je to více než jasné. Musíme si uvědomit pocit nudy a 'zneškodnit' ho tím, že dříve, než se vrhneme na jídlo, změníme druh činnosti,“ říká docentka sociální psychologie na univerzitě v Modeně Nicoletta Cavazzová. „Za druhé bychom se měli naučit rozeznávat pocity hladu a sytosti a reagovat spíše na tyto podněty, než na stav duše. Schopnost rozeznávat tyto signály je často oslabena vnějšími faktory, jako je to, že máme jídlo na dosah, nebo že jsme v některých situacích 'povinni' jíst bez ohledu na to, zda máme chuť,“ dodává.

Takže je to jasné, přátelé – „Nudíte se? Kupte si medvídka mývala a nepřežírejte se!“

 

Článek

Pouhé počítání kalorií je již zastaralé Foto:

Kalorie: Proč je nepočítat

Stále častěji se objevují názory, že systém počítání kalorií, podle kterého se lidé řídí při hubnutí už bezmála 50 let, je vlastně nesmyslný a k ničemu. Jak to tedy je?
Horoskopy 2018

reklama

reklama