reklama

Meditace krok za krokem: Naučte se správně relaxovat

Meditace krok za krokem Foto:
Meditace krok za krokem
Foto: thinkstock.com

Bez přehánění můžeme říct, že správně prováděná meditace je jednou z neprospěšnějších psychologických technik, napomáhajících k rozvoji vlastních zdrojů, které potřebujeme v boji se stresem a úzkostmi, obavami a negativními psychickými a emočními stavy.

Meditace se používá po tisíce let, především za účelem osobního duchovního rozvoje. Podle některých tradic je dobré používat takzvanou mantru, jednoduché slovo či větu, kterou opakujeme stále dokola a na kterou se plně soustředíme. Jiné používají mandalu, geometrický obrazec, na nějž s plnou pozorností upíráme pohled. Jiné vyučují techniku vizualizace symbolu či mandaly, na niž se soustředíme svým vnitřním okem. A ještě jiné učí, že máme sedět s otevřenýma očima před prázdnou bílou stěnou a soustředit se na ni. Ale jednou z nejlepších metod je meditace pomocí dýchání.

Článek

Jak si zlepšit paměť? Poradíme vám! Foto:

Jak snadno zlepšit paměť? Poradíme vám!

Že zapomínate jména, to už dávno není hlavním problémem. Teď už zapomínate i to, co jste před dvaceti minutami měla k obědu. Nejprve byste si měla dát pořádnou pauzu, a...

Má-li být meditace k něčemu, musí být častá a určitě i dobře dávkovaná (ve smyslu pravidelnosti). Častá a pravidelná meditace, i kdyby trvala několik minut denně, je pro snížení našeho stresu zásadní ze čtyř důvodů:

1. Cvičí naši pozornost
2. Zvyšuje naši kontrolu nad myšlenkovými procesy
3. Zvyšuje naši schopnost ovládat emoce
4. Napomáhá tělesnému uvolnění

Podívejme se na tuto meditační techniku krok za krokem

  • Zvolte si místo a čas, kdy vás pravděpodobně nebude nic a nikdo rušit. Vypněte telefon.
  • Posaďte se vzpřímeně do křesla nebo se zkříženýma nohama na pevnou podložku. Ruce lehce spojte v klíně. Během celé meditace buďte vzpřímení. Nedovolte, aby vám hlava nebo ramena poklesly nebo aby se vám ohnula záda. V této vzpřímené pozici co nejvíce uvolněte svaly.
  • Zavřete oči a pozvolna zaměřte svou pozornost na dech. Nedělejte nic násilím. Dělejte všechno zvolna a klidně.
  • Dovolte, aby dýchání plně zaujalo vaše vědomí. Ať už se soustředíte na nosní dírky nebo na břicho, udržte dýchání v centru své pozornosti. Nepřenášejte pozornost od nosních dírek k břichu a naopak. Vyberte si jedno místo a zůstaňte u něj. Nedovolte své pozornosti sledovat proudění dechu uvnitř těla. Dovolte jí spočinout na zvoleném místě.
  • Jestliže počítáte, počítejte v duchu „jedna“ na první výdech, „dva“ na druhý výdech, „tři“ na třetí výdech a tak dále až do deseti. Když dojdete k desíti, počítejte zpět až do jedné na každý výdech. Potom zase nahoru a tak dále. Jestliže v kterémkoliv okamžiku zapomenete, u kterého čísla jste byli, začněte znovu do jedné.
  • Objeví-li se myšlenky, nesnažte se je sledovat ani vytěsnit. Nenálepkujte je jako „dobré“ nebo „špatné“, ať už se týkají čehokoli. Prostě se soustřeďte na dýchání a nikoli na své myšlenky. Ať klidně proudí vaší myslí tam a zpátky, vy se jimi nezabývejte ani se jim nesnažte bránit.
  • Po skončení meditace se pomalu zvedněte ze sedu. Snažte si udržet něco z vyrovnanosti, kterou jste zakusili během meditace (byť jen krátce), i v normálním denním provozu. Pokuste se vnímat a uvědomovat si, co vidíte a slyšíte okolo sebe, tak, jak jste vnímali a uvědomovali si svůj dech; aniž byste se to snažili okamžitě zařadit nebo posuzovat či spouštět sérii dalších asociací.

Stres v práci a v životě Foto:

 

Stres v práci a v životě – Jak ho pochopit a zvládat
autor: David Fontana
Stručná a velmi praktická příručka na zvládání stresu v práci i v životě úspěšného autora, psychologa a pedagoga. Autor se nezaměřuje tolik na vnější zdroje stresu, jako na jeho vnitřní prožívání a zvládání. Nabízí způsob, jak nakládat s příčinami stresu, jak rozpoznat mylná přesvědčení a osobní zdroje stresu a jak cestou osobního rozvoje, meditace a relaxace nad stresem zvítězit.
vydalo nakladatelství Portál, s. r. o.

Horoskopy 2018

reklama

reklama