reklama

Melounová semínka: Superpotravina, kterou většinou vyhazujeme

Jsou sice malá, ale zdraví prospějí víc než celý meloun Foto:
Jsou sice malá, ale zdraví prospějí víc než celý meloun
Foto: iStock

Melouny jsou ideálním letním ovocem nejen proto, že skvěle chutnají a obsahují spoustu vody. Ukrývají v sobě i zdraví prospěšný poklad, který bohužel většinou vyhazujeme – semínka.

Melounová semínka považuje většina z nás za odpad, který pečlivě z dužniny odstraňujeme. Nebo si rovnou kupujeme melouny bez pecek. Což je velká chyba.

I když jsou semínka vodního melounu malá, ukrývají v sobě spoustu tělu prospěšných látek. Dokonce byla vyhlášena superpotravinou pro rok 2017. Jsou plná proteinů, vlákniny, vitamínů skupiny B, minerálů (hořčíku, draslíku, manganu, železa, zinku, fosforu) i nenasycených tuků.

 

Podrtit a povařit

Někteří lidé semínka suší a pak nasucho opékají (na pánvi nebo na plechu v troubě). Existují dokonce firmy, které sušená semínka doplňují o různé příchutě. Abyste ze semínek ale vytěžíli maximum toho, co obsahují, radí odborníci nejprve je podrtit, povařit ve vodě a pak vypít. Recept je jednoduchý: vezměte hrst semínek, podrťte je, zalijte litrem vody a povařte asi 15 minut. Tento odvar (buď i se semínky nebo jen samotnou tekutinu) se doporučuje užívat dva až tři dny po sobě.

melounová semínka Foto:                                                                                                                         Foto: iStock

 

Výzkum amerických odborníků z počátku dvacátého století potvrdil, že je možné melounová semínka využít zejména při léčbě onemocnění ledvin a infekcí močových cest. Mají výborný diuretický (močopudný) účinek, a proto jsou vhodná pro pacienty, kteří se potřebují zbavit ledvinových nebo močových kamenů. Ale to není zdaleka všechno, protože podrcená a povařená melounová semínka jsou velmi účinná při prevenci i léčení mnoha dalších neduhů a dokonce i nedostatků na kráse:

Cukrovka

Popíjení odvaru z melounových semínek pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Doporučuje se pít ho tři dny po sobě, pak si dát den přestávku a postup zopakovat.

Lepší trávení

Semínka melounu jsou plná vlákniny, která je nezbytná pro správné fungování střev. Aby semínka střevy jen neprošla a byla dokonale využita, je potřeba je předem alespoň podrtit a ideálně i povařit výše zmíněným způsobem a pak vypít.

Posílení srdce

Abyste posílili činnost srdce, opět povařte drcená melounová semínka ve vodě a odvar pravidelně popíjejte. Tento postup je dokonce vědecky ověřen. Srdci pomáhá v tomto případě hlavně velké množství hořčíku obsažené v melounových semínkách.

melounová semínka Foto:

 

Krásné vlasy

Malá černá semínka vám pomohou získat i krásné a silné vlasy. Popíjením vody svařené se semínky ochráníte vlasy před negativními vnějšími vlivy a zabráníte i případnému nepříjemnému svrbění pokožky hlavy a tvorbě lupů.

Zářivá pleť

Melounová semínka obsahují také značné množství antioxidantů, což jsou zdatní bojovníci proti vráskám. Chcete-li si tedy udržet zdravou, krásnou a mladě vypadající pleť, odvar z melounových semínek popíjejte pravidelně.

Krevní tlak

S krevním tlakem dokážou melounová semínka udělat doslovat zázraky. Obsahují totiž arginin, což je aminokyselina, kterou si lidské tělo neumí za určitých podmínek samo vytvořit. Arginin pomáhá nejen regulovat krevní tlak, ale také obnovuje pružnost cév a snižuje riziko aterosklerózy.

Silné kosti

Lidské tělo potřebuje aminokyseliny, jako je arginin a lysin, aby tělo správně fungovalo. A melounová semínka jich obsahují opravdu hodně a pomáhají posilovat kosti a tkáně a také budovat svaly. U lysinu bylo také prokázáno, že jeho příjem urychluje hojení oparů.

Nervový systém

Možná také nevíte, že melounová semínka jsou bohatá i na vitamíny skupiny B, nezbytné pro správné fungování metabolismu. V semínkách najdete například thiamin (vitamín B1), niacin (vitamín B3), kyselinu pantothenovou (vitamín B5) i pyridoxin (vitamín B6). Hlavně niacin přispívá k normální činnosti nervové soustavy a také ke snížení míry únavy a vyčerpání.

-ak- /Foto: iStock

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Dokonce i melounová semínka! Foto:

Superpotraviny pro rok 2017: Znáte je všechny?

Pokud jste si na Nový rok dali předsevzetí, že budete zdravě jíst, je teď pravá chvíle podívat se na nejnovější superpotraviny.

Článek

co podniknout s melounem Foto:

10 super nápadů, co podniknout s melounem

Objevte, jak si meloun v létě ještě víc vychutnat.

Článek

Je sice maličké, ale vašemu tělu prospěje víc, než si myslíte Foto:

Lněné semínko: Superpotravina, která vám pomůže s hubnutím i krásnou pletí

Lněná semínka jsou bohatá na vše dobré – vitamíny, minerály, omega-3 mastné kyseliny a vlákninu.

Článek

Můžete ji udělat naslano i nasladko Foto:

Melounová pizza: Nízkokalorická, bez pečení a skoro bez práce

Proč by měla být pizza jenom pečená? A proč by se měl meloun jen tak nakrájet a jíst samotný, když se dá skvěle zkombinovat s něčím dalším a podávat hodně atraktivně?


Horoskopy 2018

reklama

reklama