Naturopatií proti chřipce a nachlazení: Jde to účinně i bez léků

Venku zima, uvnitř přetopeno a nevětráno. Přeplněné metro nebo tramvaj, kancelář či škola se spoustou lidí. Takové prostředí viry přímo milují. Vaše imunita to jednoduše nezvládne a rýma, nachlazení, nebo rovnou chřipka jsou tady. Jak se jim ubránit, aniž byste museli vykoupit lékárnu?

Zkuste naturopatii. Zatímco u nás se teprve dostává do povědomí, v zahraničí je na vzestupu už 40 let a lze tento obor oficiálně studovat na vysokých školách. V Kanadě nebo Austrálii se jedná o respektovaný obor stojící rovnocenně vedle západní medicíny. „Mysl a tělo není možné oddělit. Nemoc přichází v okamžiku, kdy nastane v životě člověka nerovnováha. V případě chřipky a nachlazení to znamená, že naše imunita selhala při setkání s virem. Důvodů proč se tomu stalo může být celá řada. Jsme přepracování, dlouhodobě vystaveni stresu, málo spíme, nevhodně se stravujeme,“ vysvětluje Michaela Carter, jedna z mála českých naturopatek, která se dívá na imunitu a vůbec lidské tělo celostně a kombinuje tradiční, generacemi ověřené rady s nejnovějšími vědeckými poznatky o bylinné, přírodní a nutriční medicíně.

Klinická naturopatie do léčby chřipky i nachlazení nasazuje především úpravu stravy a přírodní a bylinné prostředky. „Vhodné je nasadit dietu, tedy významně méně jíst a dopřát svému tělu jen vysoce výživné a zároveň snadno stravitelné potraviny, jako jsou například vývary. Stejně důležité je i pití, kde by měly převládat bylinné čaje a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy,“ doporučuje terapeutka. Jídla je podle ní vhodné doplnit či ochutit přírodními antibiotiky, třeba v podobně česneku, cibule nebo zázvoru. Blahodárně působí také koření, které míváme běžně doma: skořice, chilli, tymián, hřebíček nebo šalvěj, z potravin pak citronová šťáva a med.

Zázračná echinacea

„Z bylin doporučuji jako bylinu první volby echinaceu purpureu (třapatka nachová), která účinně bojuje proti širokému spektru virů, ale bakterií. Hodí se tudíž i na pokročilejší stádia rýmy, kdy je už vysmrkávaný hlen zbarven a není úplně čirý. Tato jinak velmi pěkná rostlinka v sobě skrývá obrovskou sílu: působí protizánětlivě, hojivě, antibakteriálně, antivirově a lymfaticky,“ vysvětluje Michaela Carter.

Echinacea podporuje pocení a tím posiluje imunitu stejně jako další zahřívající byliny – kurkuma, zázvor, skořice, badyán a další. Je velkou chybou vzít si při zvýšené teplotě antipyretika – léky potlačující teplotu. Zvýšená teplota je přirozenou reakcí organismu při boji s infekcí. Je známkou aktivace imunitního systému a její potlačení ztíží tělu boj s infekcí. Dospělí by neměli používat léky na potlačení teploty do 39 C. U dětí závisí posouzení, kdy je čas na potlačení horečky, na věku a na druhu onemocnění.

V zahraničí je populární hypertermie, terapie, která uměle vyvolá teplotu v lidském těle díky zahřívání těla až na teplotu 41 °C (doma ji ale určitě nezkoušejte). Tato terapie se používá úspěšně také například k léčbě nádorů.

Při prvních příznacích nachlazení se k echinacee výborně hodí světlík lékařský, při pokročilé a už zatuhlé rýmě sáhněte po celíku zlatobýlu a květu černého bezu. Pokud se přidá i teplota, nemusíte hned polykat paralen. Podobnou službu udělá i silný lipový čaj.

Přidejte koření

Nebojte se použít ale i běžně dostupné koření, které budete mít pravděpodobně doma. Použít lze spoustu druhů, od jemně strouhaného kořene zázvoru, stroužku česneku a cibule či kurkumy, až po středozemní koření typu tymián a rozmarýn či oregano. Ne nadarmo se vyskytují tyto byliny v tradičních receptech mnoha národů i našich babiček.

Výše uvedené byliny lze použít buď v kuchyni přímo do jídel, nebo si z nich můžete připravit čaj nebo silnější odvar. „Ve své praxi klinické naturopatky pracuji zejména s extrakty účinných látek těchto a mnoha dalších rostlin a jejich kombinacemi. Když je připravím skutečně na míru, dokáží nemocnému ulevit velmi rychle,“ popisuje svůj léčebný postup Michaela Carter.

Je to chřipka, nebo jen nachlazení?

Zatímco běžné nachlazení pravděpodobně zvládnete do pár dní, chřipka vás může poměrně dost potrápit. Ale jak ji rozeznat od „obyčejné“ rýmy a na co si dát pozor?

Stejně jako běžné nachlazení je chřipka virového původu, a tak i její léčba a prevence jsou téměř stejné. Nejčastějším rozdílem je, že chřipku provází především v prvních dnech horečka i nad 38 stupňů, celková zchvácenost, bolesti kloubů, svalů, pokožky a hlavy, rýma a bolest v krku často s kašlem a bolestí na hrudi. Někdy je přítomna nevolnost, zvracení a průjem. Nejčastější a nejobávanější komplikací chřipky je přestoupení infekce na obalové vrstvy srdečního svalu a mozku, do dolních cest dýchacích a zápal plic.

„Pokud poctivě ležíte, léčíte se dostupnými prostředky, ale ani po několika dnech se příznaky nezlepšují, určitě vyhledejte lékaře. Komplikace u neléčené chřipky mohou být velmi vážné,“ varuje Michaela Carter. Lékař díky testům zjistí, zda není přítomná i bakteriální infekce a případně nasadí antibiotika. Díky testu bude léčba cílená a nebudete si oslabovat imunitu naslepo nasazovanými antibiotiky, která by v případě běžné virózy byla neúčinná.

Myjete si ruce?

Slovo prevence může znít už trochu otřepaně, ale pořád je to ta nejúčinnější zbraň proti onemocnění. Prim samozřejmě hraje pravidelné a dlouhodobé povzbuzování imunitního systému. Jako prevence dobře slouží otužování, saunování, pravidelné sportování, vyvážená strava s dostatečným přívodem vitaminů, častá výměna kapesníků a pečlivé mytí rukou. „Už dětství vám nejspíš rodiče vykládali, jak je spánek zdravý. Zní to jako klišé, ale je tomu skutečně tak. Ve spánku regeneruje celé tělo, likvidují se volné radikály a tím, že v noci spíme a nejíme, posiluje se i imunita střeva a tím celého organismu,“ radí Michaela Carter a dodává: „Ne nadarmo se říká, že ve střevech máme uloženo zhruba 70 % imunity.“ Prevence ale také znamená pracovat na redukci stresu, zejména dlouhodobého.

A co když už rýmu přece jen chytneme? Základem léčby rýmy je, aby zůstala tekutá! Důležité je myslet na dostatečný pitný režim, který zajistí, že hlen nezhoustne a nezpůsobí bolest hlavy. Vyhněte se ovšem kofeinovým nápojům a alkoholu, které vás oslabí a dehydratují.

Dále zvlhčujte místnosti, ve kterých se nacházíte. Vyzkoušet můžete i inhalaci mořské vody, Vincentky, případně v kombinaci s pár kapkami éterického oleje (tea tree, eukalyptový, hřebíčkový, rozmarýnový či oregánový). Inhalaci se strikně vyhněte u malých dětí, kde hrozí popálení a podráždění aromatickými silicemi. Stejnou službu vám může udělat horká sprcha či koupel, kde stoupající pára také uvolní dutiny.

Michaela Carter

Její rodina pochází z Podkarpatské Rusi. Babička byla léčitelka a dokázala věštit budoucnost. Michaela studovala nejprve cestovní ruch a jazyky a věnovala se byznysu. Stále víc ji to ale táhlo k člověku. Nyní se věnuje naturopatii. Jedinečnost jejího přístupu spočívá v nepříliš obvyklém kombinování naturopatie s psychosomatikou a psychoterapeutickým přístupem. Do terapií zapojuje také hypnózu, relaxační techniky, vizualizace, techniky z práce s tělem a NLP.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 3. 2024

Berani, pokud se vám v poslední době nedostává lásky, po které toužíte, možná je to proto, že jste si o ni neřekli. Pokud jste s někým zapleteni a cítíte se nenaplněni, zvažte možnost upřímného rozhovoru o svých potřebách a o tom, co od vztahu chcete, abyste byli šťastní. Pokud nyní nejste ve vztahu a chcete být, musíte se důrazněji věnovat poznávání toho, koho chcete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.