reklama

Nedokážete se pořádně uvolnit? S Jacobsonovou metodou to zvládnete i v kanceláři za pár minut

Nedokážete se pořádně uvolnit? Ukážeme vám, jak na to! Foto:
Nedokážete se pořádně uvolnit? Ukážeme vám, jak na to!
Foto: istock.com

Pokud vás denně ohrožuje stres, vyzkoušejte metodu Jacobsonovy progresivní relaxace, která je určena všem štvancům pracovní horečky. Přestane vás bolet tělo a zvládnete to za svým kancelářským stolem!

Pokud se počítáte mezi jedince v progresivním věku se spoustou povinností a malou trochou času sami pro sebe, vítejte v klubu. Tohle členství je bohužel o neustálém napětí a stresu, což se začne postupně podepisovat i na našem zdraví. Jedním z prvních varovných signálů, které naše tělo vysílá, pokud je dlouhodobě vyčerpáváno velkým stresem, je právě napětí svalů.

Důsledkem našeho hektického životního stylu jsou pak typicky bolesti zad a hlavy, ale i další nepříjemné projevy. Souhlasíte, že toto napětí a svalovou zaťatost si často ani neuvědomujeme? Jsme v něm totiž skoro pořád, a proto je potřeba naučit se alespoň na chvíli pořádně uvolnit!

Kdo byl Edmund Jacobson?

Již téměř devadesát let můžeme díky americkému lékaři a fyziologovi Edmundu Jacobsonovi ulevovat našim svalům díky jeho progresivní relaxační technice. Tento pán totiž přišel na to, že pokud chce člověk opravdu důkladně a do základů zrelaxovat tělo a mysl, musí být schopen uvolnit kompletně celé kosterní svalstvo.

Všiml si totiž, že stavy stresu a úzkosti vedou ke stahování svalů, což se následně může projevit bolestmi zad, kloubů či svalů. Navíc Jacobsonova progresivní relaxace podporuje i funkci imunitního systému, zkrátka vám pomůže zrelaxovat a zregenerovat celé tělo!

Cílem jeho progresivní relaxace je v základu tedy hluboké uvolnění svalů celého těla. Princip je sice jednoduchý, tuto relaxaci je však nutno nejdříve poctivě cvičit, abychom ji prováděli správně a aby měla kýžený efekt. Podstatou je cílený myšlenkový klid, při kterém postupně napínáte a uvolňujte svaly na celém těle. Poloha těla je zcela na vás, můžete cvičit i v sedě v kanceláři.

Jak správně provádět Jacbsonovu relaxaci?

Nejlepší výchozí pozice je buď vleže, nebo v uvolněném sedu. Nejdříve je třeba naučit se vůbec rozlišovat mezi stavem napětí “tenze” a stavem uvolnění “relaxace”. Nacvičujte to třeba se zaťatou pěstí a pojmenujte si co cítíte. Kolikrát si ani neuvědomujeme, že máme zaťatou šíji, čelist, pokrčené čelo nebo si vší silou držíme palec. Projeďte tedy v mysli celé tělo a pozorujte, kde se svaly ne a ne pustit.

Celou dobu se soustřeďte na dech, měl by být klidný a postupně prohlubovaný, nádech by měl trvat v ideálním případě 5 vteřin, výdech také. Měli byste se cítit jako před usnutím. Relaxace začíná u chodidel a končí u hlavy, přičemž se snažíte postupně zapojit všechny svalové skupiny, včetně mimických svalů. Začněte od ruky, přes hlavu a obličej, pak se cvičí relaxace šíje, ramen a zad; následuje břicho a hrudník a nakonec bederní část zad a dolní končetiny.

Napětí by nemělo být v žádném případě bolestivé, a vždy se soustřeďte na příjemný pocit uvolnění. Jacobsonova progresivní relaxace by vám měla zabrat právě kolem třiceti minut a můžete ji klidně opakovat i několikrát denně.

Přečtěte si také:

Článek

KBT Foto:

KBT: Účinná metoda, která léčí duši s dlouhodobým efektem

Kvůli dnešní hektické době, která klade enormně vysoké požadavky na výkon, raketově a celosvětově stoupá výskyt psychických poruch i spotřeba antidepresiv. Přitom existuje...

Článek

Niksen je nicnedělání a pomůže vám relaxovat Foto:

Buďte mistry v nicnedělání. Nový způsob relaxace nahrazuje hygge, pomůže vám odpočinout si

Nedělat nic je ta nejvzácnější činnost na světě. Kdo si ji ale může dovolit, když musíte pořád někde lítat anebo pracovat? Přitom je tak důležité se na chvíli zastavit....

Článek

Relaxace s šálkem čaje Foto:

Relaxace s šálkem čaje

Stará čínská moudrost říká, že čaj bystří ducha, rozveseluje mysl, obměkčuje srdce, usnadňuje chápání, zabraňuje spánku a občerstvuje tělo. Jistě i proto je v Česku...

autor: KU

Horoskopy 2018

reklama

reklama