reklama

Nejčastější otázky týkající se šedivých vlasů a ODPOVĚDI!

Starší ženy se snaží šediny zamaskovat, mladé dívky si je naopak nechávají na šedo barvit Foto:
Starší ženy se snaží šediny zamaskovat, mladé dívky si je naopak nechávají na šedo barvit
Foto: iStock

Můžeme zpomalit, nebo dokonce zastavit šedivění našich skrání? Jednoduchá otázka a ještě jednodušší odpověď – NEMŮŽEME!

Stejně jako vrásky, tak i šedivé vlasy jsou viditelnou známkou stárnutí, ale způsob, jak s nimi zacházet a udržovat co nejdéle jejich mladistvý vzhled, se může podobat péči o pleť.

Specialistka na vlasové problémy Madeleine Preston vysvětluje, proč šedivíme a zda můžeme tento proces nějak oddálit – pokud bychom tedy opravdu chtěli.

 

 

1. V kolika letech vlastně začínají ženy šedivět?

Většina žen, které dosáhly věku třiceti let, si najde pár prvních šedivých vlasů, ale bude hůř když přijde padesátka, většina žen má více než 50 % vlasů a chlupů šedivých.

2. Proč jsou nejdřív vlasy šedé a až později bílé?

Šedé vlasy se z našich normálně pigmentovaných vlasů postupem času promění na bílé. To se stane, když se pigmentové buňky zodpovědné za barvu (melanin) přestanou vytvářet.

3. Můžeme zpomalit rychlost, kterou nám vlasy šedivějí?

Nutriční a hormonální faktory mohou mít vliv na barvu vlasů, stejně jako stres, ale největší podíl na tom, kdy začneme šedivět, mají naše geny.

4. Objevují se šedé vlasy u některých typů lidí dřív?

Sklon k šedivění se dědí pokud vaši rodiče byli brzy bělovlasí, je veliká pravděpodobnost, že na tom budete stejně. Jsou tu ale třeba i zdravotní problémy, které mohou způsobit předčasné šedivění, jako je diabetes, perniciózní anémie nebo problémy se štítnou žlázou.

5. Co bychom měli jíst k udržení zdravých vlasů?

Vlasy se skládají z bílkovin (keratinu), takže pro silné zdravé vlasy je velmi důležité jíst potraviny, které je obsahují. Jsou to například vejce a ryby, ty jsou dobrými zdroji prvotřídních bílkovin. Bílkoviny se skládají z aminokyselin. Esenciální aminokyseliny jsou bohaté na živočišné bílkoviny a snadněji se vstřebávají. Nedostatek železa, vápníku, zinku, vitamínu D, B12 a B6 by mohl být pro naše zdraví problém, takže je důležité jíst potraviny, které tyto látky obsahují. Vegetariánům je doporučujeme užívat v tabletách.

6. Existuje něco, co můžeme užívat, když chceme bojovat s šedivěním vlasů?

Multivitaminový doplněk, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny, může pomoci vlasům, aby nebyly vysušené a bez života, protože mají hydratační účinky. Mohou také snížit tvorbu lupů a svědění pokožky hlavy. Doplněk, který obsahuje i měď, může také zabránit vzniku šedivějících vlasů tím, že posílí produkci melaninu (pigment, který dává vlasům barvu).

8. Je k něčemu dobré masírovat pokožku hlavy?

Stejně jako naše tělo potřebuje pravidelné cvičení, tak i naše hlava. Každodenní šamponování vlasů znamená, že jsme promasírovali hlavu, což zase vede k čisté a zdravější pokožce hlavy. Masáží jsme učinili důležité kroky k dodání živin pokožce a dobrému prokrvení vlasových folikul.

9. Je šedivění různé podle toho, jaké jsme rasy?

Ano, u každé lidské rasy se šedivění projevuje jinak. Podle výzkumů začínají nejdříve šedivět běloši, pak následují Asijci a v poslední řadě černoši.

10. Je možné, že na šedivé vlasy špatně chytá barva?

Je to opravdu tak, šedé vlasy se hůře barví, protože jsou vůči barvě na vlasy odolnější, a to kvůli sníženému množství melaninu.

11. Prý kuřáci dříve šedivějí. Je to pravda?

Ten kdo kouří, má čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že bude mít předčasně šedivou hlavu. Nikotin totiž způsobuje snížení produkce melaninu. Ale kuřák nejenže bude mít vlasy předčasně šedivé, hrozí mu i celková ztráta vlasů.

Dnes je ale módní si vlasy barvit na šedou barvu, dělají to i mladé slečny:

Hnus anebo nový trend? Tyhle krásky mají vlasy jako staré báby Foto:

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Přiznat své šediny? Obdivuhodné! Foto:

I šedivé prý můžete být krásné! Co si o tom myslíte?

Rozhodnutí, které určitě vyžaduje odhodlání a silnou vůli. Vždyť kdo z nás nezaháněl myšlenku na stáří, když si našel svůj první šedý vlas... Neznáme nikoho, kdo by se...

Článek

Červená cibule udělá s vašimi vlasy zázraky Foto:

Toužíte mít krásné a husté vlasy? Pomůže vám cibule!

Téměř každou z nás trápí otázky týkající se vlasů. Ať jde o vypadávání vlasů, lupy, menší objem, vysušené konečky apod.

Článek

Zatímco vy si užíváte sluníčko a koupání, vaše vlasy trpí Foto:

Vlasy v létě: nedostatečná péče se vám může vymstít

Ostré slunce, slaná a chlorovaná voda nebo nedostatek času na péči jsou jen některými z nebezpečí, která vlasům během léta hrozí. Vlasy jsou po létě často vysušené,...

Horoskopy 2018

reklama

reklama