reklama

Není císař jako císař: Lékaři se snaží přiblížit operaci klasickému porodu

Pořád jde o operaci, ale mnohem přirozenější Foto:
Pořád jde o operaci, ale mnohem přirozenější
Foto: iStock

Císařský řez se při komplikovaných porodech používá již dlouho. V posledních letech však už nejde jen o operaci samotnou. Nový způsob, kterým se císař začíná provádět, znamená velkou změnu nejen pro matky, ale i pro novorozence.

Dnes téměř jedna třetina novorozenců přichází na svět císařským řezem, což platí i o Česku. Číslo je to obrovské a lékaři a sestry se proto snaží „zjemnit“ svůj přístup. Modernizovaná metoda operace se provádí tak, aby se žena cítila méně jako při chirurgickém zákroku a víc jako při přirozeném porodu. Tento zákrok se jmenuje přirozený císařský porod, lékaři ho označují také jako laskavý nebo jemný. Rodičky například dostanou své dítě do náruče hned po narození, pokud to jeho zdravotní stav dovoluje.

„Aby bylo jasno, pořád jde o chirurgický zásah. Jde však o změnu přístupu, kdy operační tým, tedy porodník, anesteziolog a sestra, chtějí pro ženu učinit zážitek z porodu víc přirozeným,“ vysvětluje americký porodník David Garfinkel z mateřského centra v New Jersey.

Zatímco jednotlivé zákroky se mohou lišit v závislosti na stavu rodičky, nový postup obecně dovoluje matkám, aby viděly své novorozené děti způsobem, který je podobný vaginálnímu porodu. Během operace se používají pevné plenty, které se těsně před tím, než se dítě narodí, vymění za průhledné, aby matka mohla porod sledovat. Také kabely od EKG už nevedou matce na hrudi, ale na boku, takže je možný okamžitý kontakt kůže na kůži matky a miminka. Ani pupeční šňůru není třeba přestřihnout okamžitě. Pár minut je možné počkat, než pupečník dotepe, protože podle posledních výzkumů dítě získá z pupečníkové krve například zásobu železa a kmenové buňky, které hrají významnou roli ve vývoji imunitního, respiračního a kardiovaskulárního systému i centrální nervové soustavy.

Spokojenější novorozenci

I podle lékařů má jemný císařský porod výhody nejen pro matky, ale hlavně pro novorozence. „Když se umožní kontakt matky a dítěte co nejdřív po porodu, dítě se lépe adaptuje na nové prostředí, včetně lepší regulace teploty a srdeční frekvence, též se posílí vazby mezi matkou a dítětem a zvyšuje se šance na úspěšné kojení,“ popisuje sestra Kathy Trainorová.

Méně zklamaných matek

Odborníci také uvádějí emoční výhody, které jemnější císařský řez má. „Slyšela jsem spoustu maminek vzdychat, že jsou zklamané, že musí císařský řez podstoupit. Některé ženy dokonce trpěly pocity selhání, protože nebyly své dítě schopny porodit vaginálně. Díky tomuto způsobu císařského řezu mohou mít pocit, jsou do porodu svého dítěte zapojené a lékaři alespoň částečně respektují jejich přání. To jim pomůže se lépe sžít s rolí matky,“ dodává Trainorová.  

Je zapotřebí ještě více klinických studií, ale lékaři a další odborníci už teď doufají, že jemnější verze císařských řezů budou brzy normou po celém světě. „Všem ženám, které se bojí klasických porodů, chci ale připomenout, že nechceme zvyšovat počty těchto operací. I nadále chceme, aby císařský řez podstupovaly pouze ženy, které jej z různých důvodů potřebují,“ uvádí anesteziolog William Kaman.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Když si spočítáte pro a proti, je klasický porod mnohem lepší Foto:

10 věcí, které byste měla vědět o císařském řezu

Počet porodů císařským řezem se v posledních letech neustále zvyšuje. Někdy je to volba lékařů, protože se k němu odhodlají ihned při prvních komplikacích, jindy to tak...

Článek

Porody císařským řezem podle vědců ovlivňují evoluci Foto:

Porody císařským řezem ovlivňují evoluci – ženy mají užší pánve

Pravidelné provádění porodů císařským řezem má podle vědců dopad na lidskou evoluci. Větší počet matek nyní kvůli úzké pánvi potřebuje operaci, aby mohly porodit, zjistila...

Článek

Většina lidí považuje poporodní depresi za pouhý smutek nebo únavu Foto:

Poporodní deprese: Proč jí trpí tolik novopečených maminek?

Z miminka by se měla žena radovat, jenže poporodní deprese, s níž se potýká až dvacet procent žen, může tuto radost úplně zkazit. A proto je třeba proti ní zakročit. Máme...

Článek

Často to hodně bolí, ale je to krásné Foto:

KOUZLO PORODU: Úchvatné fotografie dokumentující příchod na svět

Vidět dítě, jak se poprvé v životě nadechne, je zážitek, na který do smrti nezapomenete.


Horoskopy 2018

reklama

reklama