Nepodceňujte vysoký krevní tlak. Víte, co vám může způsobit?

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je onemocnění, které se netýká jen starší populace. Podle posledních odhadů jím trpí až 20 % populace a s věkem počet hypertoniků stoupá. Řada lidí navíc vůbec netuší, že hypertenzí trpí, což může být zejména v horkých dnech problém.

Vysoký krevní tlak je jedním z onemocnění, které se často nijak neprojevuje a většinou se odhalí až v momentě, kdy již způsobilo postižení životně důležitých funkcí – například došlo ke krvácení do mozku nebo k poškození funkce ledvin.

Příčina vysokého tlaku není obvykle známá, lze mu ale předejít či zmírnit jeho projevy včasnou prevencí. Tou je dostatek pohybu a přiměřená tělesná hmotnost, protože s přibývajícími kilogramy (hlavně v oblasti kolem břicha) jde nahoru i tlak. A důležitá je také pravidelná návštěva lékaře v kombinaci se samoměřením tlaku .

Dnes jsou v lékárnách běžně k dostání tlakoměry pro domácí měření, které je vhodné mít při ruce, tlak sledovat a zapisovat si naměřené hodnoty obdobně, jako je tomu u měření hmotnosti či cholesterolu. Přístroj může používat celá rodina a je investicí, která se rozhodně vyplatí. „Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou spíše pacienta stresovat a situaci zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů, ideálně vybavených Intelli manžetou, které jsou uživatelsky příjemné a na výsledky měření se lze spolehnout,“ vysvětluje internista doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. Právě unikátní Intelli manžeta odstraňuje nejčastější chyby při měření krevního tlaku. Měření se tak stává mnohem jednodušší a přesnější, protože je prakticky nemožné ji špatně umístit. Výsledky jsou vždy přesné a manžeta se navíc dá použít na standardní i silnější paži.

Vysoký krevní tlak a cestování

Pacienti, kterým byla hypertenze zjištěna, mohou vést běžný život téměř bez jakýchkoli omezení. Tak je tomu v případě, že užívají lékařem předepsané léky pravidelně. Nemusí se ani obávat cestování. S malou výjimkou. „Jako každé léky, mají i ty na snižování krevního tlaku své nežádoucí účinky. Při stresových situacích, jako může být pro mnoho lidí například cesta letadlem, kdy dochází ke změně tlaku a dehydrataci organismu, se může tlak zvýšit a stávající terapie pak funguje odlišně. Většinou ale dochází jen ke snížení účinku léků a pacienti pak pociťují závratě, bolesti hlavy a únavu. Problém, který ale často při cestování nastává, je ten, že si lidé nevezmou dostatečný počet prášků, špatně si je spočítají a poté je v zahraničí jen těžko shánějí. Cestování samo o sobě by nemělo být problém,“ vysvětluje MUDr. Jan Večeř z Interny-neurologie s. r. o.

To potvrzuje i pacientka Věra Semrádová (50): „Svou diagnózu jsem se dozvěděla při běžné prohlídce u lékaře. Léčím se užíváním léků na vysoký krevní tlak, chodím na pravidelné kontroly a omezení cítím při změně počasí, změně tlaku. Musím dodržovat pitný režim. Ráda a často cestuji letadlem a žádné obtíže nemívám.“

Jak zvládnout vedro bez újmy

Základní prevencí je dostatečný příjem tekutin. Ideální je samozřejmě čistá voda. Dáte-li si každou půlhodinku jednu skleničku, budete mít svůj pitný režim pod kontrolou. Při větších vedrech nebo při fyzické námaze příjem tekutin ještě zvyšte, a to zhruba dvojnásobě. Mějte ale na paměti, že nic se nemá přehánět. Nadměrným množstvím tekutin můžete zatížit ledviny i srdečně-cévní systém. „Při vysokých letních teplotách platí obecná pravidla a selský rozum. V tropickém počasí by se pacienti léčení s vysokým krevním tlakem rozhodně měli vyvarovat zvýšené psychické nebo fyzické námahy a samozřejmě, jako celá populace, dodržovat pitný režim,“ dodává Michal Vrablík.

Vyhýbat byste se také měli přímému slunci, a to především v době mezi 11. a 15. hodinou, kdy jsou jeho paprsky nejsilnější. Ti, kteří nedají dopustit na klimatizaci, by si měli dávat pozor především na nastavení vhodné teploty. Klimatizace sice nabízí příjemné osvěžení, ale v horkých dnech ji nenastavujte na příliš nízko. Ideální je teplota kolem 24 °C. Organismus se hůře vyrovnává s náhlým přechodem z horka do chladu a naopak. Rychlá změna teplot tak může způsobit řadu zdravotních komplikací.

Vysoký krevní tlak? Nechte si vyšetřit ledviny!

Každý pacient s hypertenzí by měl mít vyloučené onemocnění ledvin. Stejně jako onemocnění ledvin může způsobit vysoký krevní tlak, tak vysoký krevní tlak může vážně poškodit funkci ledvin. Právě proto je hypertenze jedním z nejdůležitějších varovných signálů, že se s vašimi ledvinami něco děje. Obvykle se vyšetřuje krev na přítomnost kreatininu a hodnoty minerálů a dále moč, zda není přítomna krev nebo bílkovina,“ říká MUDr. Vladimíra Bednářová CSc., vedoucí Ambulance peritoneální dialýzy na Klinice nefrologie VFN v Praze.

Pokud nebude váš praktický lékař pátrat po příčině vysokého krevního tlaku, může se stát, že postupně bude ochabovat i funkce ledvin a může dojít až k jejich chronickému selhání. „Chronické selhání ledvin se projevuje velmi pozvolně a nepozorovaně, příznaky jako například únava, žlutohnědě zabarvená kůže, otoky nebo křeče se projevují až v pozdějších stadiích, často v době, kdy funkce ledvin výrazně poklesne a my pacienta musíme připravit na to, že bude muset ledviny dialyzovat,“ říká lékařka.

O tom, že vysoký krevní tlak může značit potíže s ledvinami, se přesvědčil pětapadestátiletý programátor Eduard Rindt. Během kontroly u nové praktické lékařky mu byl naměřen nezvykle vysoký krevní tlak. Lékařka udělala několik vyšetření a zjistila, že panu Eduardovi nepracují ledviny, jak by měly. „Vůbec jsem to nečekal. Do té doby jsem téměř nemarodil, netrápily mě žádné chřipky ani angíny,“ říká. Pan Eduard se dostal do nefrologické ambulance, kde se léčil zhruba rok a půl. Poté se jeho výsledky začaly rapidně zhoršovat a byl poslán na specializované pracoviště nemocnice do předdialyzačního režimu. „Do té doby jsem slyšel pouze o hemodialýze a předpokládalo se, že do tří měsíců s ní začnu,“ uvádí pan Eduard. Primářka dialyzačního střediska mu díky vhodně zvolené léčbě dobu, kdy se mělo začít s dialýzou, značně oddálila. Zde se také poprvé Eduard seznámil s termínem peritoneální dialýza, které se také jinak říká domácí dialýza. Díky ní Eduard může stále pracovat, hrát svůj oblíbený volejbal nebo cestovat.

Metoda peritoneální dialýzy přináší pacientům s nedostatečnou funkcí ledvin řadu výhod a významně jim usnadňuje život. Pacient neztrácí několikrát týdně čas dojížděním do nemocnice a zdlouhavým procesem hemodialýzy. I v rámci samotné domácí léčby má pacient možnost volby. Dialyzovat se může manuálně 1–4x v průběhu dne, kdy vypouští použitý, znečištěný dialyzační roztok (dialyzát) z břicha do vaku a místo něj se napouští nový, čistý roztok. Výměna i s přípravou zabere zhruba půl hodiny.

Druhou možností je automatizovaná dialýza, která probíhá ve spánku za pomoci přístroje. Pacient se večer připojí na přístroj a ráno se probouzí dialyzovaný. „Peritoneální dialýza je výrazně šetrnější k cévnímu systému, a pokud je nemocný léčený tímto způsobem, déle se udrží zbytková funkce ledvin. Peritoneální dialýza je také nejlepším mostem k transplantaci. Nová ledvina se v těle pacienta lépe adaptuje,“ vysvětluje nefroložka Vladimíra Bednářová.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.