reklama

PMS: Jak se mění příznaky, když je vám 20, 30, 40?

PMS se v průběhu života mění Foto:
PMS se v průběhu života mění
Foto: iStock

Nadýmání, křeče, potíže s jídlem, změny nálady, akné, únava – je vám něco z toho povědomé? Jedná se o klasické příznaky PMS neboli premenstruačního syndromu. Alespoň jeden z nich vykazuje až 85 % žen, a to zhruba týden před začátkem periody. V průběhu života se ovšem příznaky PMS mění. Jak?

Přestože je intenzita a závažnost výše zmiňovaných příznaků premenstruačního syndromu měsíc od měsíce odlišná, mají tendenci výrazněji se měnit s přibývajícími roky. Proč tomu tak je? Možná vás napadlo, že to má souvislost s hladinou hormonů, která se s věkem mění. Samozřejmě máte pravdu. Hladina estrogenu a progesteronu kolísá a hodně je závislá na tom, kolik vám je let. A se symptomy PMS je to velmi podobné – v každé dekádě jsou jiné.

Když je vám mezi 20 a 30 – může to být bouřlivé

V této dekádě vám můžou připadat příznaky PMS jako na horské dráze. Premenstruační syndrom má totiž tendenci hůře se projevovat na začátku a na konci reprodukčního období, kdy hormonální hladina fluktuuje nejvíce. Bohužel ale není jasné, proč se u některých žen nepříjemné symptomy objevují v agresivnější podobě než u ostatních.

Přibližně u 3–8 % žen se dokonce PMS rozvíjí v dysforickou poruchu (PMDD), což je závažnější forma PMS. Projevuje se zesílenějšími příznaky PMS a nepříjemná je hlavně v tom, že velmi ovlivňuje psychiku. Způsobuje výkyvy nálad, ženy mohou také pociťovat např. úzkost, smutek, deprese, apatii, zmatek nebo třeba zlost.

Jak těmto nepříjemnostem předejít? Zamyslete se nad vaším životním stylem. Máte dostatek spánku? Jíte pravidelně a pestrou stravu? Kouříte? Hýbete se, cvičíte? To všechno může souviset s projevy premenstruačního syndromu, jako jsou např. kožní problémy, únava a podrážděnost.

Jestliže v tomto věku netrpíte téměř žádnými nepříjemnosti PMS, může to být díky užívání hormonální antikoncepce. V tomto věku se mnoho žen soustředí spíše na vzdělávání nebo kariéru a vyhýbají se rodičovství. Proto se nebrání hormonální antikoncepci ve formě pilulek, podkožních implantátů, náplastí nebo injekcí. Tím, že tyto uměle dodávané hormony zabraňují ovulaci a celkově ovlivňují menstruační cyklus, omezují nebo eliminují PMS.

Když je vám mezi 30 a 40 – symptomy se zmírňují

V tomto desetiletí mají příznaky PMS tendenci se srovnat a neprojevovat se tak extrémně. Většina žen si tohle období užívá, protože má nepříjemných symptomů méně nebo se neprojevují tak závažně.

Jedním z důvodů je skutečnost, že se mnoho žen stane maminkami. A právě těhotenství a kojení dokáže potlačit příznaky PMS. Těhotenství zastavuje ovulaci a menstruaci, což znamená jediné – žádný premenstruační syndrom.

Nicméně ani tento věk nezaručuje nejklidnější období, co se týká PMS. Pokud jste užívala od 20 let hormonální antikoncepci a pak se rozhodla, že ji přestanete brát, protože chcete mít děti, může být období mezi jejím vysazením a otěhotněním divokou hormonální jízdou. Nepodléhejte ale panice, protože je taky možné, že se vám hladina hormonů srovná téměř hned po konci užívání antikoncepce. Vše je velmi individuální.

Když je vám mezi 40 a 50 – příznaky mohou být ještě výraznější

Zatímco projevy PMS na počátku čtyřicítky mohou být podobné tomu, co prožíváte mezi třicítkou a čtyřicítkou, ještě není vyhráno. Symptomy se totiž nejspíše zhorší s nástupem perimenopauzy, což je pěti až desetiletý úsek před menopauzou. (Průměrný věk, kdy ženy vstoupí do menopauzy, je zhruba 51 let.)

Co je ovšem z hlediska symptomů PMS v tomto desetiletí nepříjemné, je ošidnost. Kvůli nestálé hladině hormonů budou velmi nevyzpytatelné. Proto nebudete nikdy dopředu vědět, kdy se na vás projeví výkyvy nálad, velká únava nebo jakýkoliv jiný problém spojený s PMS.

Případně si můžete splést některé projevy premenstruačního syndromu s nástupem perimenopauzy. Pokud tedy během vašeho života netrpíte PMS a po čtyřicítce se u vás poprvé objeví, bude se spíše jednat o perimenopauzální změny.

Jak se vypořádat s PMS v každém desetiletí?

Bez ohledu na to, jakou dekádu zrovna prožíváte, jste přímo vy jedním z klíčů řízení projevů premenstruačního syndromu. Asi vás nepřekvapí, že je důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu. Správně jíst, pravidelně mít pohyb a vyhýbat se stresu.

Jestli je pro vás období před menstruací opravdu psychicky náročné, můžete to probrat s vaším lékařem. Mohou vám případně ulevit antidepresiva nebo léky proti úzkosti, které můžete užívat buď denně, nebo jen dva týdny před začátkem menstruace. Jistou úlevu může poskytnout i hormonální antikoncepce.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Starší maminky snáší porod, těhotenství i mateřství úplně jinak, než ty mladší Foto:

Maminkou ve 20, 30 nebo 40 letech: Každý věk má svá pro i proti

České matky stárnou, tvrdí Český statistický úřad. Zatímco v roce 1990 byl průměrný věk maminek při narození prvního dítěte kolem 25 let, o více než dvě dekády později se...

Článek

Jste ve stresu? Škrábejte brambory  Foto:

Jste ve stresu? Škrábejte brambory a budete v pohodě

Jste ve stresu, nervózní a nemůžete se uvolnit? V Londýně přišli na novou relaxační metodu – škrábání brambor. Prý je prokázáno, že tato činnost přináší klid a pohodu.


Horoskopy 2018

reklama

reklama