reklama

Porody císařským řezem ovlivňují evoluci – ženy mají užší pánve

Porody císařským řezem podle vědců ovlivňují evoluci Foto:
Porody císařským řezem podle vědců ovlivňují evoluci
Foto: thinkstock.com

Pravidelné provádění porodů císařským řezem má podle vědců dopad na lidskou evoluci. Větší počet matek nyní kvůli úzké pánvi potřebuje operaci, aby mohly porodit, zjistila nová studie.

Vědci podle ní odhadují, že se počet případů, kdy se dítě nedokáže protáhnout porodními cestami, zvýšil z 30 na každých 1000 porodů v 60. letech na současných 36 na každých 1000 porodů. Historicky by se tyto geny úzkého pánevního hrdla z matky na dítě nepřenesly, protože by oba zemřeli při porodu.

Rakouští vědci, kteří studii provedli, odhadují, že tento trend bude pokračovat, ovšem ne do té míry, že by nechirurgické porody zcela vymizely. Podle doktora Philippa Mitteröckera z odboru teoretické biologie Vídeňské univerzity jde o jednu z nezodpovězených otázek v oblasti pochopení lidské evoluce.

Nebezpečně úzká pánev

Porody císařským řezem podle vědců ovlivňují evoluci Foto:

"Proč je počet problémů při porodu, a především toho, čemu říkáme fytopelvický nepoměr, tedy v podstatě to, že dítě neprojde porodními cestami matky, tak vysoký?" ptá se Mitteröcker. "Bez moderních lékařských zásahů byly podobné problémy často smrtelné, a to je z hlediska evoluční perspektivy způsob selekce. Ženy s velmi úzkou pánví by před 100 lety nepřežily porod. Nyní přežijí a předají své geny úzké pánve svým dcerám," dodal.

Evoluční antropologové si dlouho kladou otázku, proč se v průběhu let lidská pánev nerozšířila. Hlava lidského miminka je velká v porovnání s ostatními primáty, což znamená, že zvířata, jako jsou třeba šimpanzi, mohou porodit relativně snadno.

Malý, ale významný nárůst

Podle odhadů vědců představoval celosvětový počet případů, kdy dítě bylo příliš velké na to, aby prošlo porodními cestami, asi tři procenta. To je těch zmíněných 30 na každých 1000 porodů. Během posledních 50 až 60 let se tento poměr zvýšil na 3,3 až 3,6 procenta. Jakkoli se může tento nárůst zdát malý, v poměru k původnímu počtu jde o deseti až dvacetiprocentní nárůst, o který se zasloužil evoluční efekt.

Konec přirozeným porodům?

"Otázkou nyní je, co se stane v budoucnosti," dodal Mitteröcker. "Já očekávám, že tento evoluční trend bude pokračovat, ale jen pomalu. Existují určité hranice, takže si nemyslím, že by se jednoho dne většina dětí rodila císařským řezem."

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Když si spočítáte pro a proti, je klasický porod mnohem lepší Foto:

10 věcí, které byste měla vědět o císařském řezu

Počet porodů císařským řezem se v posledních letech neustále zvyšuje. Někdy je to volba lékařů, protože se k němu odhodlají ihned při prvních komplikacích, jindy to tak...

Článek

Dítě by podle lékařů mělo spatřit světlo světa raději v porodnici Foto:

Diskutované téma: Porod doma. Proč jsou lékaři proti?

V dnešní době a ve většině rozvinutých zemích děti přicházejí na svět převážně v porodnici. Ne každé ženě je ale typické nemocniční prostředí příjemné a hledá alternativu....

Článek

Pravda o sexu po porodu Foto:

Sex po porodu: Kdy je ideální doba s ním zase začít?

První milování po šestinedělí je trochu podobné, jako přijít znovu o panenství. Bojíte se, jaké to bude, a zda to nebude náhodou bolet. Věřte, že tyto obavy má každá...

zdroj: čtk

Horoskopy 2018

reklama

reklama