reklama

Potřebujete ulevit od alergie? Jde to i bez chemie!

Úleva od alergie? Jde to i bez chemie! Foto:
Úleva od alergie? Jde to i bez chemie!
Foto: iStock

Jestliže patříte mezi 2,5 milionu českých alergiků, pravděpodobně vám letos dělají příznaky pylových alergií ještě větší starosti než v letech minulých. Nepříjemné potíže spojené s alergií se naštěstí dají zmírnit i jinak než jen pomocí léků.

Mnoho lidí si letos stěžuje, že jim jejich běžné léky nezabírají, různě je kombinují a vystavují se tak riziku otravy. Toxikologové již letos řešili skoro 130 podezření na otravu ze špatného užívání léků! Protialergické léky s účinnou látkou ze skupiny antihistaminik však mohou působit výrazné vedlejší účinky i v případě, že jsou užity správně. Možná jste ve zprávách zachytili zhruba v polovině března informaci o dětech, které po užití léku s účinnou látkou levocetirizin trpěly živými halucinacemi. Celkově eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv již téměř 70 hlášení o podezření na nežádoucí účinek v souvislosti s užíváním antihistaminik. Přitom každé třetí české dítě má diagnostikován nějaký typ alergie a výskyt astmatu u dospívajících nadále mírně stoupá, proto každý zodpovědný rodič přemýšlí nad nejlepšími možnými cestami, jak obtíže svých dětí zmírnit.

Přečtěte si několik užitečných tipů. Pokud vám nebo vašemu dítěti předepsal alergolog některý z léků, rozhodně je nevysazujte bez konzultace. Na druhou stranu užíváte-li volně prodejné pilulky, možná budete moci jejich užívání omezit jen na nejexponovanější období nebo je vysadit zcela.

1. Posilte obranyschopnost pomocí probiotik

Výzkum vedený na univerzitě v Ósace prokázal, že některá probiotika jsou účinná při léčbě projevů alergií v oblasti nosní sliznice a dutin. Studie, kterou publikoval odborný časopis International Archives of Allergy and Immunology, uvádí jako účinné tyto kmeny bakterií: Lactobacilli casei, Lactobacillus paracasei, L. acidophilus a Bifidobacterium longum.

2. Pijte více alkalické vody

Denně byste měli vypít nejméně 6–8 skleniček čisté vody pro podporu přírodních čisticích procesů v těle. Myslete ale na to, že není voda jako voda. Většina vody z kohoutku nebo PET lahví má kyselé pH, a právě kyselost bývá spojována se silnějšími projevy alergií. Pokud si chcete alkalickou vodu připravit sami doma, nejprve si zjistěte pomocí lakmusových (pH) papírků, jakou má voda, kterou pijete, kyselost. Obvykle to bývá asi 7. Ideální pH pitné vody by mělo být asi 8 nebo 9. Toho dosáhnete například tím, že do vody přidáte trochu jedlé sody nebo když do džbánku s vodou přidáte citron nakrájený na měsíčky, džbánek zakryjete a vodu necháte stát 8–10 hodin při pokojové teplotě.  

3. Pijte zelený čaj

Ač se to může zdát jako ohraná písnička, stále více lidí považuje zelený čaj za všelék. V poslední době se mnoho jeho pozitivních zdravotních účinků přisuzuje tomu, že je doslova nabitý fytonutrientem zvaným epigalokatechin galát, který blokuje histamin a imunoglobin E. To jsou látky vyráběné naším tělem, které jsou zodpovědné za nepříjemné projevy alergií. Že vám zelený čaj nechutná? Zkuste práškový zvaný matcha, který se dá přidat třeba do ovocného smoothie nebo ovesné kaše.

4. Využívejte HEPA filtry v domácnosti

Většina alergenů v domácnosti je usazená na površích – kobercích, nábytku a čalounění. Důležitý je tedy pravidelný úklid kvalitním vysavačem s HEPA filtrem. Vybírejte modely s certifikací Service Allergie Suisse, což je nejuznávanější instituce testující vysavače v evropských podmínkách. HEPA filtr vyžadujte také při výběru čističky vzduchu, která vás zbaví nejdrobnějších polétavých alergenů v místnosti, především pylových zrnek. Existují dokonce pokročilé skleněné HEPA filtry,  jejichž struktura je schopná zachytit částečky od 0,1 mikrometru, tedy i plyny, kouř a pachy. 

5. Proplachujte si nos

Aby mohla proběhnout alergická reakce na sliznici vašich dýchacích cest, musí se na ní usadit alergii vyvolávající částečky. Pokud však najdete cestu, jak sliznici očistit, omezíte i nepříjemné příznaky. Tělo má své vlastní mechanismy a v případě nosní sliznice jde o produkci hlenu, který vysmrkáme. My mu však můžeme pomoci, a to propláchnutím nosních dýchacích cest mírně slanou a vlažnou vodou, k čemuž slouží konvička zvaná néti, vynález indických jogínů. Konvičky jsou už dnes k dostání v mnoha lékárnách a e-shopech. 

6. Omezte cukr

Cukr působí v organismu silně okyselujícím zůsobem a zvyšuje zahlenění, což zhoršuje příznaky alergie. Během nejsilnější alergické sezony omezte proto příjem cukrů na minimum. Nenahrazujte je však umělými sladidly a nezapomeňte na to, že velké množství cukru je obsaženo také v mnoha druzích ovoce. Vybírejte si plody s nízkým glykemickým indexem, jako jsou třešně, meruňky, lesní plody nebo grapefruity.

7. Vyhněte se stresu

Stres přispívá k oslabení imunity i ke zhoršování alergických příznaků, které se stresem umocňují. Když je někdo nevyspalý, kašle víc, než když je vyspalý. A spolu se stresem se pravděpodobně objevují také nové alergie.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Co se změní, když přestanete jíst cukr Foto:

Co se změní, když přestanete jíst cukr

Hned na začátku si musíme říci, že cukr sám o sobě není nějaké zlo. Problém je v tom, že se dnes přidává prakticky do všech průmyslově vyráběných potravin.

Článek

4 nejčastější alergeny Foto:

4 nejčastější alergeny, které si pěstujete doma

Kromě pylu trápí většinu alergiků také prach nebo přesněji alergeny, které jsou v prachu obsaženy a které si doma v podstatě pěstujeme. Víte, které to jsou?

Článek

Alergie se může objevit v dětství i v dospělosti Foto:

Uplakané oči, nudle u nosu? Při alergii pomůže imunoterapie

Jaro je pro většinu lidí tím nejhorším obdobím v roce, protože kvete mnoho rostlin, jejichž pyl je silným alergenem. Hodně pacientům by však mohla pomoci alergenová...


Horoskopy 2018

reklama

reklama