reklama

Pravidlo sedmi S aneb Jak přežít léto s lupénkou

K létu neodmyslitelně patří koupání, opalování, cestování, mlsání a spousta dalších tradičních radovánek. Pro někoho samozřejmá věc, pro jiného, bohužel, jen sen. V České republice je zhruba půl milionu lidí, kteří trpí psoriázou neboli lupénkou. Při tomto onemocnění dochází k rudnutí kůže, k jejímu praskání, loupání a drolení. Ačkoli jde o chorobu zcela neinfekční a tudíž nenakažlivou, nemocní se za svoji kůži stydí a mnozí raději celé léto stráví v dlouhých rukávech a nohavicích a koupalištím se zeširoka vyhýbají. Přitom to není vůbec nutné. Stačí dodržovat několik zásad, o postiženou kůži pečovat. Lupénka se nedá porazit, ale dá se s ní účinně bojovat. Zkuste dodržovat pravidlo Sedmi S a uvidíte, že se vám vaše kůže odmění.

lupenka slunce Foto:
Zdroj: Thinkstock
Slunce

Staré moudré úsloví „Kam nemůže slunce, tam chodí lékař“ platí u kůže dvojnásob. To, že lidé trpící lupénkou skrývají postiženou kůži pod dlouhý rukáv je v podstatě kontraproduktivní. Podle lékařů tlumí ultrafialové sluneční záření proces dělení kožních buněk, který vytváří příznačné šupiny na povrchu kůže. Vystavovat tak postižená místa na těle slunci má blahodárné účinky.

 

Ostatně, jedna z léčebných metod, která se používá k boji proti lupénce, se nazývá právě fototerapie. „Při fotoléčbě lékaři využívají úzkopásmové záření UVB, což je výseč slunečního záření o vlnové délce 308-313 nm. Ozařuje se pouze nemocné ložisko, abychom nepodporovali šanci vzniku kožních nádorů,“ vysvětluje Prof. Jana Hercogová, MD, PhD, MHA, primářka dermatologického oddělení nemocnice Na Bulovce.

Horoskopy 2018

reklama

reklama