reklama

Prima tipy na rýmu

Pilulka, která by vás rýmy okamžitě zbavila, bohužel zatím neexistuje Foto:
Pilulka, která by vás rýmy okamžitě zbavila, bohužel zatím neexistuje
Foto: archiv

Na závěr našeho seriálu jsme pro vás připravili malé shrnutí toho nejdůležitějšího, co nám pomáhá se před rýmou chránit a jak ji co nejúčinněji zvládat.

Rýma je přinejmenším stejně stará, jako lidstvo samo, a život ztěžovala již naším předkům v pravěku. Vzpomeňme například na pana Humla z večerníčku o Machovi a Šebestové. Prostředky, jak s tímto ne příliš vážným, zato však nepříjemným onemocněním bojovat, se pravda od pravěku velmi zdokonalily, nicméně na úplné vítězství člověka nad rýmou to ještě nevypadá a zřejmě dlouho vypadat ani nebude.

Všichni jistě známe rčení o tom, že neléčená rýma trvá sedm dní, zatímco léčená jeden týden. Proto když už rýmu dostaneme, je nutné se smířit s tím, že s námi nějaký čas bude a že zázračná pilulka, která by nás jí okamžitě zbavila, prostě neexistuje.

Článek

Trpí rýmou celá rodina? Máme pro vás tipy, jak to řešit Foto:

Trpí rýmou celá rodina? Máme pro vás tipy, jak to řešit

A je to tady! Děti přišly ze školy s rýmou, manžel už začíná také posmrkávat a je tak jen otázkou času, kdy to skolí i vás. Pokud se rýma v rodině sejde, obvykle to stojí...

 

Prevence je základ

Z tohoto důvodu je dobré zaměřit se na prevenci a pokusit se rýmě vyhnout. Mezi ta nejzákladnější doporučení patří správná hygiena, přesněji pečlivé mytí rukou, protože špinavé ruce jsou tím nejčastějším vstupním kanálem do našeho těla nejen pro rýmu. Dále je důležitá správná životospráva, pestrá strava bohatá na vitamíny a důležité minerály, dostatek spánku a omezení stresu. V rizikových obdobích, zejména na podzim a na jaře, pak musíme dbát hlavně u dětí na správné oblečení, dostatečný příjem ovoce, pobyt na čerstvém vzduchu a třeba i na to, abychom zbytečně nepřetápěli místnosti, kde si děti hrají a kde spí. K užitečné prevenci také patří užívání zvlhčujících sprejů s mořskou solí, které pomáhají rozvinutí rýmy a následných komplikac. Vhodné jsou tzv. izotonické, které mají nižší koncentraci soli a jako prevence při pobytu v přetopených a klimatizovaných místnostech, kdy se nosní sliznice zvětšuje a ztrácí svou samočistící schopnost, fungují bezvadně.

Rýma Foto:

Důležité je volně dýchat

Pokud už naneštěstí rýmu máme, doporučuje se přejít do klidového režimu, dostatečně a pravidelně pít a odpočívat. Zvláště u dětí je důležité dbát o pravidelné odvádění hlenů, ať už smrkáním nebo u malých dětí odsáváním. Kdybychom totiž nos nečistili, hrozí rozvinutí infekce a zánětů v dutinách, kde se hlen hromadí. Proto je dobré používat spreje s mořskou vodou, na našem trhu například Stérimar, které zvlhčují nosní sliznici, snižují její otok a usnadňují tak smrkání. Vyzkoušet můžeme i nejrůznější recepty našich babiček, ať už je to česnek, zázvor, med nebo třeba inhalování bylinek a minerálek. Přesto je asi nutné smířit se s tím, že na povel se rýmy zbavit nedokážeme. Dnes však máme prostředky, jak její průběh zmírnit a zkrátit na minimum. A to je jistě dobrá zpráva.

Horoskopy 2018

reklama

reklama