reklama

Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak na premenstruační syndrom

Jak na premenstruační syndrom  Foto:
Jak na premenstruační syndrom
Foto: istockphoto.com

Krátce před menstruací trpí mnohé z nás bolestmi hlavy, extrémními změnami nálady, bolestmi ňader, únavou a podrážděností. Jak z toho ven?

Zmírnění příznaků PMS může do jisté ovlivnit jídelníček. Čeho v těchto několika dnech před menstruací spořádáte nejvíce? Tučných jídel? Sladkostí? Ano, přesně po takovýchto nepříliš zdravých pokrmech tělo touží. Jenže právě ony stojí za spoustou potíží. Na vině je neustálé kolísání hladiny cukru v krvi. Proto se zkuste soustředit na potraviny s nízkým glykemickým indexem, jako jsou například celozrnné pečivo, luštěniny, ovoce nebo zelenina. Naopak se snažte co nejvíc omezit sůl, cukr, kofein a alkohol.

Nálada jako na houpačce

Pro podporu psychické rovnováhy se z bylin doporučují především třezalka tečkovaná, drmek obecný, ploštičník hroznatý a červený jetel luční.

Příroda ve službách krásy a zdraví: Premenstruační syndrom 1 Foto:

Při podrážděnosti, plačtivosti a lítostivosti zkuste dvoutýdenní zklidňující kúru, při níž budete třikrát denně pít šálek čaje z heřmánku pravého. Příprava nálevu: Jednu lžičku sušených květů zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte asi 15 minut vyluhovat a pak sceďte. Nálev se pije teplý, po jídle a vždy připravený bezprostředně před použitím.

Éterické oleje, zejména levandulový a gerániový (z pelargonie vonné) pomáhají vyrovnávat emoce, a proto jsou účinným prostředkem při zmírňování proměnlivých nálad, které PMS provázejí. Osvědčená je teplá koupel. Smíchejte tři kapky oleje z heřmánku římského se třemi kapkami gerániového a dvěma levandulového a přidejte do lázně. Nebo si dejte několik kapek jednoho z éterických olejů do misky s horkou vodou a vonnou páru inhalujte po dobu asi 5 minut.

Přibírání, otoky a spol.

Příroda ve službách krásy a zdraví: Premenstruační syndrom 2 Foto:

Výborným lékem a prevencí nepříjemných potíží, jako je tupá bolest hlavy, zadržování tekutin a bolestivé napětí v prsou, je olej ze semen pupalky dvouleté nebo brutnáku lékařského pro obsah kyseliny gama-linolenové, která se v těle mění v prostaglandiny, látky podobné hormonům.

Pokud vás trápí zadržování tekutin, nárůst váhy, otoky kotníků a citlivost prsou, pijte odvar z přesličky rolní. Ve 250 ml vody povařte 2 minuty 1 lžičku bylinky. Přikryjte a nechte 10 minut vyluhovat. Sceďte. Přesličkový čaj se pije dvakrát denně. Připravuje se vždy čerstvý.

Heřmánkový olej můžete aplikovat na oblast podbřišku, kam jej vetřete po směru hodinových ručiček dvakrát až třikrát denně.

Prima tip:  Žlutá a červená

Barvy mají velký vliv na vyplavování hormonů a psychiku a při PMS mohou být nápomocné. Žlutá povzbuzuje podvěsek mozkový, nejdůležitějšího producenta hormonů v těle. Červená je stimulující barvou, oživuje, zlepšuje náladu a dodává odvahu. Dbejte na to, aby tyto dvě barvy v čase před menstruací dominovaly vašemu oblečení i ložnímu prádlu.

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Stačí se trochu přetočit a bude vám mnohem líp Foto:

Nejlepší spací poloha během menstruace? Ani na zádech ani na břiše

Pozice ve spánku nám mohou způsobovat různé problémy, třeba přeleželou ruku či bolest za krkem. Několik dnů v měsíci navíc my ženy řešíme, aby nikde nic neprosáklo nebo...

Článek

V děloze se rodí nový život, je centrem ženskosti a tvořivosti Foto:

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s dělohou?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

Článek

Perioda ve 2 minutách Foto:

Perioda ve 2 minutách: Video, ve kterém se pozná každá žena

Menstruace. Prokletí i výsada žen. Ano, díky pravidelnému cyklu, jsme my ženy plodné a můžeme mít děti. Což je neuvěřitelný a překrásný zázrak. Ale samotná menstruace...

(leo)

Foto: istockphoto.com

Horoskopy 2018

reklama

reklama