reklama

Proč mají některé ženy horší periodu než ostatní?

Známe to všechny – neoblíbené období s větší či menší měsíční pravidelností. Jak to, že ale vaše kamarádka zvládá během menstruace všechno tak, jako by ji vůbec neměla?

Vždyť vy se ty první dva dny svíjíte v křečích a jste ráda, když si nemusíte vzít kvůli tomu dovolenou. Příroda v tomhle není „fér“. Nebo je to jen náš subjektivní pocit a měli bychom se snažit bolestem a migrénám tak nepodléhat? Zkusit to můžeme, nicméně menstruační cykly se opravdu liší, a to nejen v délce, ale i intenzitě. Typický cyklus se pohybuje v rozmezí 21 až 35 dnů obvykle trvá 2-7 dní.

Některé ženy si toto období opravdu protrpí kvůli svému zdravotnímu stavu zvanému endometrióza. Jedná se o výskyt ložisek výstelky děložní dutiny mimo děložní dutinu, což vede k aktivaci imunitního systému s následnou zánětlivou reakcí v okolí a tvorbou srůstů. To právě způsobuje bolesti. Nicméně i zdravé ženy mohou mít cyklus z hlediska délky a intenzity horší než jsou cykly normální.

 

Menstruace - každá žena ji prožívá jinak Foto:

 

A zde je šest důvodů, proč tomu tak je...


Alkohol a tučné jídlo... Foto:
Zdroj: thinkstockphotos.com
1) Špatný jídelníček

Jednou za čas si určitě dopřejte pořádnou „prasárnu“, nemělo by to být ovšem obden. Jestliže se však stravujete dlouhodobě nezdravě – pokrmy chudé na ovoce, zeleninu, mléčné výrobky – určitě to ovlivní i váš menstruační cyklus. Jedna studie dívek ve školním věku zjistila, že studentky, které jedly více nezdravé jídlo, také častěji trpěly premenstruačními symptomy. Jiné výzkumy naopak ukazují, že živiny, jako jsou omega-3 mastné kyseliny a vápník, redukují bolestivé období.

Horoskopy 2018

reklama

reklama