Zdraví a nemoci

15. července 2016 04:50

Anna Kopečková

Řeč těla: Co nám odkrývají menstruační potíže?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Menstruační potíže můžeme spojit s odmítáním vlastního ženství, pocitem viny, strachu a přijetím mužské role. Spojitost můžeme také hledat v odmítání svých genitálií jako nečistých a hříšných. Pokud máme potíže při menstruaci, tak ignorujeme svoji vnitřní ženu, nemáme vůči ní žádný respekt. Neochota být ženou je spojena s bolestivou menstruací, kde pláče ženská děloha. S tím je samozřejmě spojeno i nízké sebevědomí a sebehodnocení. Základní funkcí pohlavních orgánů je rozmnožování, a pokud nefunguje partnerský život, mohou se začít tyto problémy projevovat na pohlavních orgánech.

Měsíční fáze ženy

Žena během měsíce prožívá svoji cykličnost, kterou můžeme rozdělit do čtyř cyklů jako ročních období:

Období po menstruaci je dynamická fáze – jaro. Tento cyklus provází příval energie a nových začátků. Žena je akční a plná energie.

Ovulační období je expresní fáze – léto. Společenská fáze, kdy má žena touhu setkávat se s lidmi a chodit na různé akce a je empatická. Období plné vychutnávání a i odpočinku a radosti.

Předmenstruační období je kreativní fáze – podzim. Ubývá energie, přichází náladovost, podrážděnost. Přesto tato fáze s sebou přináší i kreativitu.

Období menstruační, reflektivní fáze – zima. Tělo je bez energie, přichází velká touha po odpočinku a spánku. Skvělá doba pro uzavření se do sebe, introspekci, meditaci, sebereflexi a relaxaci. Útlum ve sportovních aktivitách, tělo potřebuje odpočinek.

Jaké symboly nám okrývají menstruační potíže?

Jsem v životě hýčkána a milována? Jak přistupujete ke svému ženství? Respektujete a vnímáte svou cykličnost a umíte s ní pracovat?

S problémy v partnerských vztazích vznikají i problémy s reprodukčními orgány. Děloha je jako místnost, která je spojena s ženskou energií. Do této místnosti je pozván muž. Ne vždy je ten muž milován a přijímán. V mnoha případech ho žena přijímá pouze ze zvyku a bez lásky. Žena plní, co chce muž, aby byl v rodině klid. Je přepracována a unavená všemi domácími povinnostmi, a tak nakonec je rozzlobená na své ženství, na svou sexualitu. Muž se k ní nechová tak, jak by chtěla, a tak vnímá pouze to, že je pro muže sexuálním symbolem, ne milovanou bytostí. Její mysl se tak zlobí na její ženské přednosti a vytváří si tak negaci vůči svému ženství. Pokud se žena na svého muže zlobí a sexuálně ho přijme, může se to projevit nepořádkem v její ženské místnosti. Tak se vytváří a rozrůstají mikroorganismy a žena má nepříjemný výtok.

Silné krvácení je spojeno s přemýšlení o dávném utrpení a oživování ran z minulosti. Návrat k tomu, s kým žena žila. Když opouští tělo neoplodněné vajíčko, je ženské tělo oslabeno a náchylnější k infekcím. Také cysty a myomy jsou spojené s nemožností odpuštění a s nenaplněním v oblasti touhy po dítěti. Myomem se tak zhmotňují pocity ublížení a ponížení.

Položte si následující otázky:

Mám se ráda jako žena? Jak vnímám své ženství? Umím odpustit svému partnerovi a odejít ze své minulosti? Respektuji svoji cykličnost a podřídím tak svoje aktivity svému tělu?

Má klientka mě navštívila, protože už dlouhodobě řešila bolestivou menstruaci, silné krvácení a myom, který rostl. V první řadě jsme začaly řešit její partnerský vztah a přístup k jejímu ženství. Její účes byl krátký a byla oblečena do džínů a trika. Z jejího oblečení a doplňků ženství nevyplývalo. Ukázalo se, že od dětství toužila být klukem, vždy se více přátelila s muži než se ženami. Ženy nazvala „hloupými slepicemi“. Možná to vše souviselo i s tím, že si více rozuměla s otcem než s matkou. Matku vnímala jako naivní hysterku. Vlastně se za každou cenu snažila nebýt jako ona, chtěla se více podobat otci.

Po seznámení se svým partnerem se za něho vdala a posléze přišla touha pořídit si dítě. Dlouho se jí nedařilo otěhotnět, a když si přestala s partnerem rozumět, tak už o těhotenství ani nestála. Z našeho společného sezení jsme nakonec našly důvod jejího myomu, který vyrostl po tom, co musela potlačit touhu po dítěti, když si s partnerem přestala rozumět, a její pocity ponížení a ublížení, které s partnerem zažila. Její potíže s menstruací, které měla od dětství, byly spojené s jejím odmítáním ženství. Postupem času změnila své myšlení, začala si užívat své ženství, změnila styl oblékání a měla více ženských koníčků. Nakonec byla opravdu šťastná jako žena. Změnila i svůj pohled na matku, ke které našla vztah. Myom přestal růst, menstruace se zlepšila a stala se bezbolestnou a se svým partnerem se rozvedla. Potkala nového partnera, s kterým má dnes už dvouletou dceru a společně se těší na syna, který se narodí za dva měsíce. Stala se z ní žena, která září ve svém ženství a vedle sebe má muže, který ji jako ženu podporuje. Uzdravila se a splnil se jí sen o tom mít dítě a milujícího muže. Musela proto změnit svoje myšlení. Výsledek však stál za tu námahu!

Jak k nám menstruační potíže promlouvají?

Bolestivá menstruace, premenstruační syndrom, myomy, cysty, silné krvácení, záněty vaječníků a vejcovodů nebo dělohy, srůsty, záněty pochvy, vaginální mykózy a kvasinkové infekce, záněty děložního čípku, poruchy tvorby děložní sliznice, nepravidelná menstruace, problémy s dělohou, neplodnost, endometrióza a jiné.

Jak vyléčit menstruační potíže?

Věnujte pozornost sama sobě a dopřejte si klid. Respektujte svoji vnitřní ženu a jednejte podle toho, co vám radí. Podporujte své ženství. Pravidelně se o sebe starejte a pečujte. Začněte se mít ráda taková, jaká jste. Užívejte si svého ženství, chtějte být ženou i se svými čistě ženskými projevy a vlastnostmi. Odpusťte všem bývalým partnerům, kteří vám ublížili. Odpusťte sama sobě.

Bezproblémový menstruační cyklus je znamením přijetí svého ženství a svých chyb v minulých partnerských vztazích.

Afirmace pro léčbu: „Plně přijímám svou ženskou sílu a považuji všechny své tělesné pochody za normální a přirozené. Mám se ráda a jsem se sebou spokojená.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 3. 2024

Berani, možná budete muset vědomě upustit od některých svých plánů a nechat vše na náhodě. Prvek neočekávaného vám může docela pomoci, takže s ním pracujte, místo abyste se ho snažili držet na uzdě. Přirozený tok událostí by vás měl dovést k větší svobodě. Používejte svou představivost, místo abyste se zcela spoléhali na mentální procesy, jako je logika.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.