reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s cholesterolem?

Řeč těla - cholesterol Foto:
Řeč těla - cholesterol
Foto: iStock

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s cholesterolem?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacienti tak navštěvují různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že pacient je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Cholesterol je látka steroidní povahy, která je součástí každé naší buňky. Cholesterol je důležitou stavební jednotkou nervů a některých hormonů. Většinu si organismus vyrábí sám, část pak přijímáme ve stravě. Pro organismus je cholesterol nepostradatelný, ale na druhou stranu ho nesmíme mít v krvi nadbytek. Doporučený maximální příjem cholesterolu u nesportující populace by neměl překračovat 300 mg denně. Sportovci však díky většímu energetickému příjmu souvisejícímu s větším množstvím zkonzumované potravy nutně musí přijímat větší množství cholesterolu, a snadno tak – pokud nejsou vegetariáni – překročí uvedený limit. Endogenní tvorba cholesterolu, stejně jako jeho denní potřeba, jsou do značné míry individuální. U zdravých a aktivních jedinců působí i zpětná vazba, která při dostatečném příjmu cholesterolu potravou snižuje jeho produkci v játrech.

Rozeznáváme dva druhy cholesterolu – „dobrý“ HDL cholesterol a „špatný“ LDL cholesterol. „Špatný“ LDL cholesterol způsobuje usazování nadbytečného cholesterolu ve stěnách cév, „hodný” HDL cholesterol pomáhá vracet nadbytek cholesterolu do jater a tím snižuje riziko jeho usazování se na stěnách tepen. 

Jaké jsou duševní příčiny potíží s cholesterolem?

Vysoká hladina „špatného" cholesterolu znamená, že neumíme prožívat radost ze života. Máme strach tuto radost přijímat a v životě se smát a radovat. Znamená to nedovolit si radost (krve) plynout v dostatečném objemu v tepnách. Stavíme si tak zbytečné překážky v životě a nastavujeme si vysoké cíle, které nám nedovolují se radovat, dokud cíle nedosáhneme. Bráníme se lásce.

Položte si následující otázky:

Máte se rád/a? Máte obavy a strachy? Bojíte se života? Umíte si užívat života? Žijete ve stresu? Radujete se ze života?

Pokud si na tyto otázky odpovíte, naleznete příčinu svých problémů se zvýšeným „špatným" cholesterolem.

Jak k nám problémy s cholesterolem promlouvají?

Zvýšeným „špatným" cholesterolem, ucpáváním cév.

Jak si vyléčit problémy s cholesterolem?

Duchovní příčiny jsou spojeny s nedostatkem radosti v životě, a tak si stále jen děláme starosti a neumíme si užít přítomný okamžik. Pokuste se občas zastavit a uvědomit si ten přítomný okamžik a to, jak vám je. Co prožíváte, co cítíte? Vnímejte vděčnost a radost z toho, co jste ve svém životě dosáhli. Podívejte se na svůj život jako na film, kde se promítnou všechny vaše úspěchy. Radujte se z maličkostí.

Na fyzické úrovni je dobré začít zdravěji žít. Především ve stravě používat více vlákniny (ovesné vločky). Více se pohybovat, chodit často pěšky. Pomáhají bylinky, jako je vojtěška, rozrazil, kotvičník, dobrý je zelený čaj i oříšky (pistácie, kešu, mandle). Výborným pomocníkem ke snížení „špatného" cholesterolu jsou cibule a česnek, z ovoce jablka, grep, hroznové víno, z olejů pupalkový, bodlákový, také olej z pšeničných klíčků nebo vlašských ořechů, ze zeleniny například pórek nebo mrkev. 

Afirmace pro léčbu: „Miluji svůj život a raduji se ze všeho, co přichází.“

Šárka Vávrová 

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek

tuky a výživa hlavní Foto:

Tuky a zdravá strava: Proč je vepřové sádlo lepší než kokosový olej?

Jaké jsou plusy a minusy palmového oleje, kokosového tuku, másla nebo řepkového oleje?


Článek

Mýty o tělesném tuku Foto:

7 mýtů o tělesném tuku, které jednou provždy vyvrátíme

Když přijde řeč na tělesný tuk, najdete jistě mnoho a mnoho informací. Mezi nimi ale i ty, které nejsou pravdivé, ale bohužel jim stále mnoho lidí věří. A proto jsme se...

 

 

 


Horoskopy 2018

reklama

reklama