reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s kotníky?

Potíže s kotníky značí strnulost v životě a pocit viny Foto:
Potíže s kotníky značí strnulost v životě a pocit viny
Foto: iStock

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s kotníky?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Kotník je označení hlezenního kloubu na dolní končetině, přesněji se vztahuje pouze ke dvěma částem tohoto kloubu, tj. k výběžkům na kostech bérce. Vnitřní kotník je tedy výběžkem kosti holenní a vnější kotník je výběžkem kosti lýtkové. Nejčastější onemocnění kotníku je vymknutí (distorze) nebo vykloubení kloubu (luxace).

Jaké jsou duševní příčiny potíží s kotníky?

Pokud máme potíže s kotníky, jedná se o určitou strnulost v našem životě a pocity viny. Kotníky totiž ukazují na naši schopnost přijmout potěšení ze života.

Otok kotníku je něco navíc. Bud se člověku něčeho nedostává, nebo toho má přemíru. V případě kotníku se může jednat o nedostatek potěšení ze života. Voda obsažená v otoku tiší plameny přehnaného snažení a nenaplněné touhy po něčem nebo po někom.

K podvrtnutí kotníku (distorzi hlezenního kloubu) může dojít v případě, že nezdravě vyroste sebevědomí člověka. Potká toho, kdo se cítí být až dost silný a jistý sám sebou, ale je to pouze póza, vnitřně tomu tak není. K podvrtnutí tak dochází často u sportovců, kteří jsou na vrcholu své slávy. Může k němu dojít v době, kdy očekáváme velké vítězství ve sportu, ale i v práci nebo ve financích. Dochází k tomu proto, že vnitřně nejsme na uvedený úspěch připraveni, a tak sami sobě ukazujeme, jak lehce můžeme opět spadnout dolů, jak je úspěch vrtkavý. K podvrtnutí však může dojít i v případě nejistoty v životě, cítíme se nejistí, nemáme dobrý základ, jsme po rozvodu, rozchodu nebo odchodu z práce. Přišli jsme o stabilitu.

Položte si následující otázky:

Mám sama v sobě stabilitu? Co je pro mne jistotou? Bojím se změn? Co mne trápí, čeho se bojím? Cítím pocity viny?

Moje kamarádka vrcholově sportovala, měla před závodem, který pro ni byl velice důležitý. Mluvila o tom, že ten závod určitě vyhraje, jenže den před závody si vyvrtla kotník. Spolu jsem to rozebíraly a přišly jsme na skutečnost, že celé své sebevědomí spojené s tím, že závod vyhraje, měla jen nacvičené. Vnitřně byla přesvědčená, že se jí závod nepodaří vyhrát a vlastně si tajně přála, aby se něco stalo a nemusela se závodu účastnit, protože pokud by nevyhrála, zklamala by své blízké. Nakonec si svůj kotník vyléčila a další závod vyhrála, ale už na startu věděla, že pokud ten závod vyhraje, tak jen sama pro sebe, ne pro ty ostatní. Stačilo si tento fakt uvědomit dříve a nemusela mít vyvrtnutý kotník.

Jak k nám problémy se kotníky promlouvají?

Otoky kotníků, podvrtnutím (distorze hlezenního kloubu, vyvrtnutí, vymknutí, výron).

Jak si vyléčit problémy s kotníky?

Pokud dochází k otokům kotníků, zbavte se pocitu, že máte nedostatek radosti v životě, že vás už nic hezkého nečeká. Těšte se z maličkostí, které život každý den nabízí.

V případě podvrtnutí kotníku je dobré najít v sobě pokoru. Vnímejte lidi kolem sebe, kteří vám byli nápomocni k vašemu úspěchu, a poděkujte jim. Poděkujte sami sobě za to, kam jste to dotáhli, a hledejte jistotu v sobě. Minimalizovat nejistotu v sobě je jedním z předpokladů, že si kotník nezvrtneme. Nesnažte se vyhýbat výzvě. Výzva je posilující, a tak posilujeme i naši oporu – nohy a kotníky. Věřte si, uvědomte si svou cenu, to je základ stability v životě.

Na fyzické úrovni je dobrým prostředkem okamžité ledování postiženého místa, znehybnit a nohu fixovat, případně uložit do vyvýšené polohy. K zmírnění bolesti se používají masti s octanem hlinitým, také protizánětlivé masti. Při podlitinách můžeme použít mast s heparinem.

Afirmace pro léčbu: „Jsem spokojená ve svém životě a zasloužím si všechny radosti života.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek

Když můžete, hoďte si nohy nahoru Foto:

Trápí vás oteklé nohy a křeče? Pomůže pár jednoduchých cviků

Nohy jako konve, jak se lidově říká, oteklé, těžké, bolavé – o takové nikdo nestojí. Stejně je to i s křečemi, které naše dolní končetiny často postihují a ochromí nás na...

Článek

Bolí vás při cvičení? Něco děláte špatně! Foto:

Bolí vás klouby? 6 rad, jak je pohybem dát zase do pořádku

Bolest klubů a páteře - to je hymna dnešní doby. Skoro každý, koho se zeptáte, vám potvrdí, že ho trápí bolesti zad, bolesti kolenních kloubů, kyčlí, zápěstí a kdo ví čeho...

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


Save

Save

Horoskopy 2018

reklama

reklama