reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s menopauzou?

Řeč těla: menopauza Foto:
Řeč těla: menopauza
Foto: iStock

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s menopauzou?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Klimakterium nebo menopauza se nazývá takzvané období přechodu. Menopauzou označujeme poslední přirozené menstruační krvácení. Klimakterium označuje několikaleté období, ve kterém dochází ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu a postupnému útlumu funkce vaječníků. Během klimakteria probíhají hormonální změny, které ovlivňují celý organismus. Klimakterium se obvykle dostaví mezi 45 a 60 lety.

Období přechodu se rozděluje na tyto fáze:

Premenopauza – jedná se o období před menopauzou (menstruace je pravidelná, ale dochází k poklesu činnosti vaječníků v důsledku hormonálních změn).

Perimenopauza – jedná se o období těsně před posledním menstruačním krvácením a rok poté. Je pro ně charakteristická nepravidelná menstruace.

Postmenopauza – začíná asi jeden rok po menopauze, v tomto období vymizí trvale menstruace a činnost vaječníků. Žena již nemůže otěhotnět. 

Projevy menopauzy jsou u každé ženy jiné. Vliv má dědičnost, životní styl a strava. Akutní obtíže jsou: zkrácení nebo naopak prodloužení ovulačního cyklu, slabší nebo silnější menstruace, návaly horka a pocení (pociťuje až 70 % žen), bolesti hlavy a závratě, bušení srdce nebo bolest na hrudi, bolesti kloubů, podrážděnost, nervozita a únava, nespavost, snížení libida, změny tělesné hmotnosti (většinou tloustnutí), sušší sliznice (například pocit písku v očích, suchá rýma a podobně), sušší sliznice v oblasti ženských pohlavních orgánů (může se projevit například bolestí při sexu, svěděním nebo pálením), poruchy močení a inkontinence (naléhavé nutkání na močení, únik moči), kožní projevy (lámavost nehtů, ztenčení kůže, vyšší tvorba vrásek a podobně), úbytek kostní hmoty, riziko osteoporózy.

Ve chvíli, kdy se u ženy vyskytnou nějaké příznaky přechodu, by mělo následovat vyšetření lékařem, který vyloučí jiná onemocnění.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s menopauzou?

Vše souvisí s úbytkem pohlavních hormonů estrogenů a zkresleným pohledem na vlastní vývoj a další život. Hlavní klimakterické změny jsou doprovázeny vegetativními a psychickými obtížemi, jako jsou návaly pocení, bušení srdce, trávicí potíže. Žena si myslí, že přichází stáří. Menopauza pro ženu znamená především strach z toho, že už  nebude přitahovat muže, že nebude žádoucí, přitažlivá. Odmítá tak sama sebe, svoji ženskou podstatu. Bouří se proti přirozenému biologickému posunu. Cítí vlastní nedostatečnost, má pocit, že je k ničemu. Většina žen se s tím nakonec smíří, ale ten proces smíření je pro ženu vždy velice náročný. Má pocit, že už nemá svému partnerovi co nabídnout.

Položte si následující otázky:

Máte se ráda? Máte obavy a strachy? Bojíte se života? Umíte si užívat života? Bojíte se, že stárnete? Máte obavu, že vás už žádný muž nebude chtít? Věříte sama sobě? Myslíte si, že už nemáte svému partnerovi co nabídnout?

Pokud si na tyto otázky odpovíte, naleznete příčinu svých problémů s menopauzou.

Jak k nám problémy s menopauzou promlouvají?

Problémy v menopauze.

Jak si vyléčit problémy v menopauze?

Duševní příčinou problémů v menopauze je nesmíření se s danou situací. Jedná se o boj v myšlenkách, pocit ztráty sama sebe, toho podstatného ze sebe. Je dobré přijmout běh života jako spravedlivý princip. Ve snaze odklonit své odkvétání si ženy většinou naberou více úkolů místo toho, aby konečně odpočívaly a užívaly si volna. V každém věku může jít člověk po cestě lemované láskou. Provázející deprese svědčí o nepřijetí daného stavu. Život menopauzou nekončí. Jedná se pouze o běžný fyziologický jev.

Na fyzické úrovni můžeme obtíže spojené s obdobím klimakteria řešit buď za pomoci hormonů, nebo nehormonální cestou. K základním pilířům nehormonální léčby patří úprava stravy a pohyb. Důležité je ale vyhýbat se nadměrné konzumaci cukrů, přepalovaných tuků, kofeinu a alkoholu. Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, vlákninu a také vápník. Pomoci mohou i potraviny bohaté na sóju. Svůj význam má i pohyb a čerstvý vzduch, příznivý vliv má například hormonální jóga. Pokud režimová opatření nepomohou, může lékař doporučit terapii hormony. Přípravků je na trhu celá řada, obsahují buď pouze estrogeny, nebo jsou kombinované (estrogeny, gestageny), liší se způsobem podání (ústy, implantáty, transdermálně) a liší se i dávkou hormonů.

Další variantou jsou přírodní prostředky obsahující tzv. fytoestrogeny, výtažky z bylin podobné ženským pohlavním hormonům. Jejich účinky jsou sice slabší, mnohým pacientkám ale mohou stačit a nenesou s sebou riziko vedlejších účinků. Jedná se například o sóju, včelí produkty, červený jetel, anděliku čínskou, meduňku, kontryhel, ženšen, třezalku. Například andělika čínská pomáhá odstraňovat návaly horka, pomáhá proti vysušení poševní sliznice, předchází rozvoji osteoporózy. Podobné fytoestrogeny se nacházejí i v sóje a v červeném jeteli. Červený jetel pomáhá odstraňovat obvyklé příznaky klimakteria, jako jsou pocení, bušení srdce, poruchy spánku, návaly horka a další. Dále pak může preventivně proti osteoporóze působit i ptačinec, smetankové výhonky, kopřiva. Také anýz a fenykl podporují tvorbu estrogenů. Mátový čaj má uklidňující vlastnosti, je vhodný k léčení návalů.

Pomohou i Bachovy květové esence – modřín: při nedostatku sebedůvěry, hořčice: při bezdůvodné depresi, chmerek: při náladovosti, ořešák: pomáhá se vyrovnat se životními změnami.

Z homeopatik je vhodná Sepia – při návalech, úzkostných stavech, bolestivém sexu a snížení sexuální touhy, Lachesis – při návalech, silném krvácení, nočním pocení, děložních křečích a podrážděnosti, Pulsatilla – při návalech, nepříjemných emocích a výkyvech nálady, Calendula (měsíčková) mast – při suchosti pochvy.

Menopauza je naprosto přirozený fyziologický děj, a neměla by být proto brána jako nemoc. Nutné je však navštěvovat svého gynekologa a chodit na pravidelné kontroly.

Afirmace pro léčbu: „Jsem klidná a vyrovnaná a láskyplně přistupuji ke svému tělu.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek

Jak vyzrát na menopauzu? Zkuste to přírodní cestou! Foto:

Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak vyzrát na menopauzu

Veškeré nepříjemné projevy klimakteria, ať už se jedná o návaly horka, podrážděnost či nespavost, se dají zmírnit. Existuje naštěstí řada bylin, které obsahují...

Článek

Menopauza nás čeká všechny Foto:

Překvapivé problémy spojené s menopauzou

Návaly horka a výkyvy nálad. To jsou v souvislosti s menopauzou obecně známé věci. Jenže zatímco některé ženy klimakteriem proplují bez úhony, u jiných se mohou objevit i...

Článek

Žena na pláži Foto:

Vědci přišli na příčinu menopauzy. Mohou za ni… muži!

Člověk je jeden z mála tvorů na Zemi, kde, slovy biologů „samice přestává být v jistém věku plodná.“ Proč?

 

 


Horoskopy 2018

reklama

reklama