reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s mozkem?

Mozek je jako počítač. Pokud ho nenecháte odpočinout, začne stávkovat Foto:
Mozek je jako počítač. Pokud ho nenecháte odpočinout, začne stávkovat
Foto: iStock

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s mozkem?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Mozek je hlavní orgán centrální nervové soustavy. Řídí a kontroluje veškeré tělesné funkce, jako je činnost srdce, trávení, pohyb, řeč, ale i samotné myšlení, paměť či vnímání emocí. K hlavním částem mozku patří prodloužená mícha, mozeček, střední mozek, mezimozek a tzv. koncový mozek. Mozek tvoří z buněčného hlediska především nervové a gliové buňky. Místa s nahromaděnými těly neuronů představují tzv. šedou hmotu, místa bohatá na nervová vlákna jsou nazvána bílou hmotou. Zatímco nervové buňky jsou schopné aktivní nervové činnosti spojené se vznikem a přenosem nervových impulsů, nepostradatelné jsou i gliové buňky, které vyživují, chrání a jinak podporují nervovou tkáň.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s mozkem?

Mozek představuje počítač těla, řídí naše tělo. Poruchy mozku jsou tedy spojeny s tím, že se člověk přepíná a neumí odpočívat. Poruchami vědomí se tělo snaží přimět člověka zamyslet se nad svým životem, naučit ho odpočívat. Vypnutí mozku (stav bezvědomí) je velice drastické, ale přichází až po určitých výzvách a upozorněních. Také nás upozorňuje na vnímání prostřednictvím intuice a konání srdcem. Úrazy hlavy nás upozorňují na změny životních priorit a citlivější přístup k našemu životu. Potřebujeme dostat ránu do hlavy, abychom se vzpamatovali. Poškození mozku je také spojeno s přemírou práce a žádnou radostí. Stále se něčím zabýváme, náš mozek se může přetížit, a pak dochází k různým infekčním zánětům mozkových blan nebo jiným neurologickým postižením mozku.

Položte si následující otázky:

Mám neustálý stres? Umím odpočívat? Mám nějaké prožitky radosti? Co mě trápí, čeho se bojím? Umím najít rovnováhu mezi prací a odpočinkem? Mám se rád/a?

V minulosti jsem měla klientku, která celý svůj život měla mnoho energie. Chodila do práce, odpoledne doma uklízela a každý večer chodila cvičit. Byla to aktivní a energická žena. Ale často se stresovala, nejen z práce, ale i z rodiny. Neuměla odpočívat, možná ani nechtěla odpočívat, aby svému muži ukázala, jak je dokonalá žena. Její manžel často koketoval se ženami, které se objevily v jeho blízkosti. Možná měl i pár paralelních vztahů. A tím víc moje klientka přidávala na tom, aby mu ukázala, jak je úžasná. A pak se to stalo! Dostala mozkovou mrtvici, ve svých čtyřiceti letech. Postupně ochrnula a její stav se zhoršoval. Mozek ji prostě vyřadil z jejího denního programu. Ležela a nemohla vstát, postupem času se její stav zhoršoval. Na druhou stranu měla plnou péči svého manžela. Musel se o ni starat a neměl čas někde nahánět jiné ženy. Najednou patřil jen mé klientce. Bylo nutné dojít tak daleko, aby si tělo vyžádalo samo odpočinek? A za jakou cenu si moje klientka musela svého muže k sobě připoutat? Po čase jí došlo, že to bylo vše zbytečné a měla možnost najít i jiné řešení. Vždy máme přece všichni právo volby.

Jak k nám problémy s mozkem promlouvají?

Úrazy mozku, otoky mozku, ztrátou vědomí, infekčním onemocněním mozku, neurologickými nebo cévními onemocněními mozku, neurodegenerativním onemocněním mozku atd.

Jak si vyléčit problémy s mozkem?

Snažte se najít čas na odpočinek. Tolik energie, kolik vydáte v práci, je nutné znovu získat prostřednictvím prožitků radosti. Zbavte se tlaku, který vyvíjíte sami na sebe. Nesnažte se být dokonalí a vše mít pod kontrolou. Nesrovnávejte se s ostatními. Udělejte si občas víkend jen sami pro sebe. Sebeláska je lékem na všechny problémy.

Na fyzické úrovni je důležitý odpočinek, zdravý životní styl, časté procházky na čerstvém vzduchu, sport, zdravé stravování a eliminace stresu.

Afirmace pro léčbu: „Svou mysl řídím s láskou a pochopením.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek

Ukázalo se, že astaxantin je nejsilnější známý antioxidant Foto:

Astaxantin: Zázrak, který zpomaluje stárnutí a posiluje mozek

Zapomeňte na koenzym Q10. Na výsluní anti-age se prodrala obdivuhodná látka, v níž experti vidí nanejvýš účinnou zbraň proti stárnutí.

Článek

Aby mozek fungoval tak, jak má, potřebuje i zdravé tuky Foto:

Nejlepší potrava pro váš mozek? Tuky!

Tuky naše tělo potřebuje stejně jako bílkoviny nebo sacharidy. Bez zdravých tuků obsažených například v oleji či ořeších nebude tělo a hlavně mozek fungovat tak, jak má.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


Save

Save

Horoskopy 2018

reklama

reklama