reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s nespavostí?

Neřešte večer, co všechno vás druhý den čeká Foto:
Neřešte večer, co všechno vás druhý den čeká
Foto: iStock

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Nespavost je spojená s poruchami spánku, které ovlivňují kvalitu našeho života, naše denní rituály a aktivity. Začne nám chybět energie na sport a jiné záliby. Spánek nepřijde, pokud celý den prožíváme stres. Po dni nabitém emocemi a novými vjemy. Budit se v noci je normální od usínání před intervaly hlubokého spánku, který trvá šedesát až devadesát minut. Během noci procházíme čtyřmi až pěti spánkovými cykly.

Máme spánek hluboký – tělesný, kdy klesá naše teplota těla, a spánek paradoxní, kdy je tělo připraveno k probuzení, ale mozek stále odpočívá. Tehdy se nám zdají sny a mozek tak ukládá zážitky a otvírá se podvědomí. Mozek je tak v nejvyšší fázi útlumu.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s nespavostí?

Nespavost je spojená se strachem, nedůvěrou v běh života a s provinilostí. Bojíme se vzdát se kontroly, kterou nad sebou máme, a odevzdat ji našemu podvědomí. Večer se nám honí hlavou mnoho úkolů, které každý den prožíváme. Část tohoto dne si přenášíme do svého nočního spánkového života.

Hledání spánku je podstatou hledání smyslu života. Spánek přináší odpočinek jak tělu, tak duši. Je to regenerační prostředek pro zachování životní energie. Spánkem si prodlužujeme život a čistíme nahromaděné věci v podvědomí. Mohou se tak pozvolna uvolňovat a dělat místo pro krásné zážitky.

Položte si následující otázky:

Cítím ve svém životě svobodu? Bojím se dělat ve svém životě změny? Netrpím nejistotou? Mám v životě samé obavy a strachy? Usínám s hlavou plnou problémů? Trápí mne stresy?

Jak k nám problémy s nespavostí promlouvají?

Problémy se spánkem, nespavostí, nočním buzením.

Jak si vyléčit problémy s nespavostí?

Pokud končí den, tak si ho promítneme v mysli. Je důležité, abychom si promítali v hlavě krásné zážitky, které jsme ten den prožili. Všechny tyto zážitky si můžeme i zapsat do diáře a znovu je emocionálně prožít. Uloží se tak a můžeme si je kdykoliv vyvolat.

Pro klidný spánek je nutné zachovat rovnováhu. Zbavit se možných obav a strachů, které zatěžují naši mysl a nedají nám spát. Nesnažte se předběhnout čas a řešit věci, které třeba nastanou zítra v práci nebo ve vašem vztahu. Zítřek vám přinese nový pohled a dnešek potřebuje odpočinek.

Pokud máte potíže s nespavostí, na fyzické úrovni je důležité nedívat se na stresující filmy před spánkem, nestresovat se a nehádat se, nepít alkohol, který nás může v noci vzbudit, nemít velkou fyzickou zátěž, která tělo spíše povzbudí. Vhodná je třeba meditace před spaním nebo dobrá a zábavná kniha či bylinkový čaj. Před spaním také nepijte kávu a černý čaj.

 

Afirmace pro léčbu: „Opouštím s láskou dnešní den a upadám do klidného spánku.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek

Než sáhnete po prášcích na spaní, zkuste něco jiného. Třeba sex:) Foto:

Nespavost: Jak se jí zbavit?

Pokud jste zase celou minulou noc počítali ovečky a ani oka nezamhouřili, možná je na čase začít se svou nespavostí něco dělat. Než navštívíte odborníka a necháte se...

Článek

Nemůžete usnout? Zkuste místo prášků sílu přírody. Foto:

Kozlík lékařský: Pomůže s nespavostí, stresem i depresemi

Ne nadarmo se říká „raději se na to vyspíme“ nebo „ráno moudřejší večera“. Díky spánku opouštíme své každodenní starosti, naše tělo a naše mysl se uvolní a naberou nové...

Článek

Nápoje na dobrou noc hlavní Foto:

5 nápojů na dobrou noc, které vám pomůžou zhubnout

Jaké jsou zázračné elixíry, po kterých budete spát jako miminko?

Článek

Jakou polohu máme při spánku zaujmout, abychom se co nejlépe vyspali?  Foto:

Ideální pozice pro dobrý spánek: Na zádech, na boku nebo na břiše?

Existuje ideální poloha, která nám pomáhá usnout a neškodí našemu tělu? Na tyto otázky odpovídá několik expertů, které cituje francouzský deník Le Figaro.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


Horoskopy 2018

reklama

reklama