reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s rýmou?

Jak to udělat, abyste mohli zase volně dýchat? Foto:
Jak to udělat, abyste mohli zase volně dýchat?
Foto: iStock

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Nosní sliznice je zduřelá, omezuje průchodnost nosu a zhoršuje dýchání. Výtok z nosu je zpočátku vodnatý, hlenovitý, hnisavý. Pokud výtok proudí do krku, může dojít k zahlenění a kašli. U akutní rýmy je i zvýšená teplota, pocit svědění v nose a možné je i nechutenství. Při infekci mohou zarudnout také spojivky a infekce se může dostat i do dutin a středního ucha.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s rýmou?

Rýma pro nás znamená emocionální chaos. Nemáme uspořádané myšlenky a tento chaos vytváří hlen. Pokud vysychají sliznice, znamená pro nás život jen povinnosti bez radosti

. Nedokážeme rozpoznat, co je v našem životě důležité a co v něm nepotřebujeme. Neumíme si odlehčit odhozením nepotřebných záležitostí. Akutní rýma je pláčem duše. Je to malý viditelný vzdor vůči všemu. V hlavě máme chaos, nevíme, co je opravdu důležité a proti všemu se bouříme. Rýma nás v souvislosti s nachlazením a teplotou nutí k odpočinku, který nám přináší možnost utřídit si myšlenky.

Položte si následující otázky:

Víte, co je pro vás důležité? Cítíte ve svém životě svobodu? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezlobíte se na celý svět? Máte v sobě agresi? Co vám nevyšlo? Kdo vám ublížil? Přes co se nedokážete přenést?

Rýmu jsem v dětství a mládí měla dost často. A vždy to nakonec končilo onemocněním dutin, antibiotiky a rýmu jsem léčila i čtrnáct dní. Každý rok jsem rýmu a dutiny řešila několikrát. Postupem času jsem se seznámila s psychosomatikou a uvědomila si, že rýma je můj vnitřní chaos. Nevěděla jsem, co je pro mne důležité. Od té doby, když cítím, že rýma začíná, jdu si v létě zabruslit na inline bruslích a srovnám si myšlenky. V zimě si udělám čas jen sama pro sebe a uspořádám si myšlenky. Přitom si uvědomím, co je důležité a toho ostatního se zbavím. Rýmu tak mám třeba jen dva dny a dutiny už mi pak neonemocní. Od té doby, co se snažím srovnat si myšlenky, jsem bez rýmy.

Často se stane, že mám nemocnou dceru s virózou a rýmou a ani jedno od ní nedostanu. Věřím, že práce s myslí je skvělá prevence.

rýma Foto:                                                                                                                         Foto: iStock

 

Jak k nám problémy s rýmou promlouvají?

Rýmou, akutní rýmou, vysycháním nosní dutiny, zvětšením sliznice v nose.

Jak si vyléčit problémy s rýmou?

Popřemýšlejte, zda netrápíte sami sebe vnitřním nepokojem a nespokojeností. Nelpíte na maličkostech a důležité věci přehlížíte? Pokuste se uspořádat myšlenky, najít to důležité a ostatního se zbavit. S láskou přistupovat k sobě samým i k věcem, které nelze změnit. Co je spouštěčem vašich problémů? Nepotřebujete více odpočinku? Pokud se přidá i zánět dutin, popřemýšlejte, na co nebo na koho jste alergičtí, že už ho nemůžete ani cítit. Důležitou cestou k vyléčení je vždy cesta do svého nitra, kde najdeme odpovědi na otázky týkající se dané nemoci.

Pokud se nemůžete nadechnout, zbavte se tedy především pocitu méněcennosti, případně všech negativních myšlenek a tím pomůžete sami sobě k volnějšímu dýchání. Dát sami sobě dostatek svobody přináší i svobodu nadechnout se!

Na fyzické úrovni je dobré vzít si více vitamínu B a C. Případně inhalovat bylinky uvolňující dutiny. Pokud to zvládnete na počátku, kdy vám rýma zatím pouze začíná, použijte konvičku na propláchnutí nosní dutiny se solí. Dobrá je také Vincentka nebo sprej s mořskou vodou, který propláchne nos. Důležité je teplo a také odpočinek. Na dutiny můžeme přiložit teplý brambor zabalený do kapesníku.

Afirmace pro léčbu: „Žiji a myslím v souladu se sebou samým a přijímám se. Všeho zbytečného se zbavuji.“

 

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek

Slepičí vývar - pro maroda je nejlepší úplně čistý, bez zeleniny, masa i zavářky Foto:

Super polévky, které vás zbaví rýmy nebo nadváhy

Než sáhnete po lécích proti různým neduhům, zkuste polévky. Nejenže chutnají o mnoho lépe než sirup proti kašli nebo potravinové doplňky na hubnutí, ale také zcela...

Článek

Přírodní cestou proti rýmě a nachlazení: Co určitě pomůže? Foto:

Přírodní cestou proti rýmě a nachlazení: Co určitě pomůže?

Není protivnější nemoci, než je rýma. Nemocenskou na ni nedostanete, ostatní se vám posmívají, že vám v podstatě nic není, ale přesto trpíte!

Článek

Téměř zázračný lék si můžete snadno připravit doma Foto:

Chřipky útočí! Vyrobte si domácí tinkturu na podporu imunity

Máme pro vás další recept od autorky knihy Děláme si to doma sami Aleny Thomas. Tentokrát vás naučí, jak si připravit echinaceovou tinkturu, která podpoří vaši imunitu.

 


 

 

 


 

 

 

 

 


Horoskopy 2018

reklama

reklama