reklama

Svědí vás kůže a nevíte proč? Zkuste jednoduchou věc při praní prádla

Zarudlá kůže se nejčastěji objeví na citlivých místech  Foto:
Zarudlá kůže se nejčastěji objeví na citlivých místech
Foto: Shutterstock

Stává se vám, že si na sebe vezmete čerstvě vyprané triko a po několika hodinách vás z ničeho nic začne svědit kůže? Na vině může být prací prášek, který se usadil v prádle. Jeho některé složky mohou být totiž vaší pokožce nepříjemné.

Svědění, šupinky, prasklinky, začervenání, otok, pupínky, či dokonce puchýřky mohou být příznakem alergie na prací prášek. Do něj se totiž přidává parfém, konzervační látky či barvivo, které pro určitý typ pokožky mohou být agresivní. Pro vyvolání alergie stačí jen zbytkové množství takovéhoto alergenu, který zůstane po praní v nedostatečně vymáchaném prádle. Stačí tedy pro příště přidat o jedno máchání navíc a potíže by měly ustoupit.

„Když pokožka přichází do styku s pracím práškem, může dojít k jejímu podráždění nebo i vzniku ekzému. Může se tak stát i do několika hodin. Nejčastěji se takováto reakce projeví svěděním či zarudnutím citlivého místa na kůži,“ říká prof. Jana Hercogová, MD, PhD, MHA, přednostka Dermatovenerologické kliniky nemocnice Na Bulovce.

Jak se lze alergie nejsnáze zbavit?

„Každá alergie je specifická, nicméně vždy platí, že je třeba odstranit látku, která reakci způsobila. V tomto případě se nabízejí dvě cesty, a to buď vícenásobné vymáchání praného prádla, nebo změna pracího prostředku,“ radí prof. Jana Hercogová, MD, PhD, MHA.

To, že dvojité máchání prádla přispívá k odstranění zbytku pracího prášku a aviváže, si podle výsledků průzkumu výzkumné agentury IBRS uvědomuje polovina oslovených žen. Zbytky pracího prášku či aviváže na vypraném prádle vadí dokonce 80 % dotázaných. Prát v první řadě úsporně se ale i přesto snaží téměř dvě třetiny českých žen, protože si většina z nich uvědomuje, že se tímto způsobem praní dá ušetřit.

Koho alergie nejčastěji postihuje?

Motiv ušetřených peněz by ale v tomto případě neměl být prioritní. Alergií na prací prášek totiž může trpět kdokoliv. Nejvíce v ohrožení jsou lidé s citlivou kůží, atopickým ekzémem a malé děti. „Kožní vyrážka může být způsobena některými složkami pracích prášků. Nejčastěji se objevuje u malých dětí do tří let, jejichž pokožka je zvlášť citlivá. S alergií se ale mohou setkat i dospělí, třeba jen na některých částech těla, kde mají citlivější pokožku, jako jsou místa kožních záhybů,“ uzavírá prof. Jana Hercogová.

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Jestli hledáte prášek či gel, který by vaše prádlo dokonale vypral a nezpůsobil alergii, zkuste si ho vyrobit  Foto:

Vyrobte si doma: Levný a ekologický prací prášek nebo gel

Prát můžete i za pár korun a bez alergií. Ukáže vám to Alena Thomas, autorka úspěšné knihy Děláme si to doma sami.

Článek

Pokud se rozkýcháte vždycky, když vyjdete na sluníčko, měli byste navštívit alergologa Foto:

Nezhoršujete náhodou své alergie?

I když alergie není ve většině případů vážné onemocnění, dokáže postižené pěkně potrápit. A některé věci, které děláme v běžném životě, mohou tohle trápení ještě...

Horoskopy 2018

reklama

reklama