reklama

Trápí vás křečové žíly? Nechte si je odstranit novou metodou a bez bolesti

Odstranit křečové žíly lze dnes už velmi šetrně a bezbolestně Foto:
Odstranit křečové žíly lze dnes už velmi šetrně a bezbolestně
Foto: Thinkstock

Křečové žíly jsou jednou z civilizačních chorob, kterou trpí velká část dnešní populace. Častěji postihuje toto onemocnění ženy. Dobrá zpráva je, že existuje řešení, a dokonce bezbolestné.

 

Příčinou vzniku křečových žil je poškození povrchního žilního systému, kdy dojde k narušení chlopní, které mají bránit zpětnému toku krve do povrchních žil a tím pak k jejich postupnému rozšiřování. Vzniknou tak křečové žíly, jak je známe. Na poškození chlopní má určitý vliv dědičnost (tito pacienti mají již od narození sníženou pevnost a elasticitu žilní stěny). Dalším faktorem je nadváha, vedoucí k větší zátěži žilního systému. Častější výskyt u žen je dán těhotenstvím. Žilní tlak v dolních končetinách v tomto období zvyšuje zvětšující se děloha. Důležitým faktorem je také sedavý způsob zaměstnání nebo dlouhodobé stání. Krevní tok je totiž podporován takzvanou svalovou pumpou, tedy pohybem svalů, které vedou k stlačení žil a tím i k urychlení žilního toku. Sedavý způsob zaměstnání nebo naopak dlouhodobé stání a nedostatek fyzické aktivity pak vede ke zpomalení toku, a v důsledku toho pak k typickým otokům a únavě dolních končetin. Nejčastěji jsou proto postiženi lidé pracující v kancelářích, prodavačky, kadeřnice, učitelky a podobně.

Prvními příznaky onemocnění jsou časté pocity únavy končetin, přechodné otoky, většinou v letních měsících, klidové bolesti končetin, nejčastěji v noci. Dále se objevují rozšířené žilky na dolních končetinách nebo později i typické vystouplé vinuté křečové žíly. Nejzávažnějším stavem jsou pak změny barvy a kvality kůže, zejména ztmavnutí a zatuhnutí otoku v okolí kotníků. Dále pak i vznik častých zánětů nebo bércových vředů.

Jak se křečové žíly léčí?

Léčba křečových žil se liší dle rozsahu postižení. Důležité je včasné vyšetření odborným lékařem, jehož součástí by mělo být vždy i ultrazvukové vyšetření žil, které jednoznačně odhalí funkci chlopenního aparátu, a tedy i příčinu vzniku křečových žil.

1. Kosmetická sklerotizace

Jedná se o ošetření, při kterém je do žilek aplikována látka, která je v podstatě zalepí.

Tato metoda je vhodná u pacientů, kteří nemají ještě chlopně poškozeny, ale žíly mají již rozšířené a viditelné, nejčastěji jako metličky.

2. Operace laserem nebo radiofrekvenční ablace

U pacientů, kde jsou již chlopně poškozeny, je indikována operace křečových žil. Při té je třeba odstranit poškozenou žílu a dále pak i její viditelné větve. Při klasické operaci je celá poškozená žíla odstraněna z končetiny, tím ale dochází i k poranění okolních tkání, a tedy i k následným bolestem a vzniku velkých modřin a dlouhodobé rekonvalescenci. Proto byly vyvinuty i šetrnější metody operace, a to dnes již velmi rozšířené operace pomocí laseru nebo radiofrekvenční ablace. Jedná se o operace, při kterých je poškozená žíla uzavřena pomocí tepla. To je vytvořeno buď laserovým nebo radiofrekvenčním vláknem.

Ani při jednom z těchto způsobů není žilní kmen z končetiny odstraněn, ale jen uzavřen, což je šetrnější k okolním tkáním. Z tohoto důvodu jsou také hojení a rekonvalescence po těchto operacích rychlejší a méně bolestivé. U obou uvedených metod je však nutné provádět operaci buď v celkové narkóze nebo minimálně místním znecitlivění (do okolí žíly se aplikuje poměrně mnoho znecitlivujících injekcí), protože v žíle je nutné vytvořit poměrně vysokou teplotu.

3. ClariVein – nová operační metoda

Nejnovějším a také nejšetrnějším způsobem operace křečových žil je moderní metoda ClariVein. Při této operaci není nutné žádné znecitlivění, tedy ani místní anestezie, a výkon je zcela bezbolestný.

Při operaci je jen z vpichu do poškozené žíly zaveden speciální katetr. Pod kontrolou ultrazvuku je pak pomocí mechanického a současně chemického poškození žíla zcela uzavřena. Tím je vyřešena příčina křečových žil. Zároveň se díky podávané sklerotizační látce uzavře i odstup větví tvořících viditelné křečové žíly a ty pak není nutné odstraňovat chirurgicky.

Při operaci cítí pacient jen slabé brnění v průběhu ošetřované žíly. Výsledek operace je ihned při výkonu kontrolován ultrazvukem. I pooperační rekonvalescence je u této metody velmi rychlá s minimálními subjektivními problémy pro pacienta. Kompresní punčocha se nosí po operaci jen 2 týdny, z toho první týden trvale. Po operaci jsou jen minimální modřiny. Fyzické omezení po operaci není prakticky vůbec nutné. Běžná denní zátěž je vhodná ihned, sport a větší fyzická zátěž pak za týden po operaci.

Podívejte se, jak operace metodou ClariVein probíhá

zily-1 Foto: archiv

 

Na začátku operace pomocí ultrazvuku najde lékař konec poškozené žíly a tedy místo, odkud je třeba zavést katetr.

 

 

 

 

 

 

 zily-2 Foto: archiv

 

Pod ultrazvukovou kontrolou je do poškozené žíly nejprve zavedena tenká kanyla – zcela bez nutnosti znecitlivění, podobně jako při podávání běžné infuze.

 

zily-3 Foto: archiv

 

K operaci se používá speciální katetr, který žílu uzavírá pomocí mechanicko-chemického ošetření vnitřní vrstvy žilní stěny – bez využití tepelné energie, a proto bezbolestně, zcela bez potřeby znecitlivění.

 

 

zily-4 Foto: archiv

 

Katetr je zaváděn do žíly pomocí předtím zavedené tenké kanyly.

 

 

 

zily-5 Foto: archiv

 

Špička katetru musí být umístěna přesně v bezpečné vzdálenosti od ústí kmene povrchní žíly do hlubokého žilního systému –- to je opět kontrolováno ultrazvukem.

 

 

zily-6 Foto: archiv

Katetr je poté spojen se speciálním nástavcem, který zajišťuje jeho rychlou rotaci a zároveň podávání látky, které vede při pomalém vytahování katétru k definitivnímu uzavření poškozené žíly a tím uzavření přítoku krve do křečových žil. Vše probíhá pod kontrolou ultrazvuku, na kterém je vidět uzavřená žíla bez detekovatelného průtoku krve. Zároveň vše probíhá bez působení tepla, a tedy zcela bezbolestně.

zily-7 Foto: archiv

 

Vlastní křečové žíly jsou pak na konci výkonu ošetřeny speciální pěnou k dosažení maximálního kosmetického efektu.

 

 

 

zily-8 Foto: archiv

 

Na závěr výkonu je pacientovi nasazena kompresní punčocha.

 

 

 

Zdroj fotografií: Poliklinika Budějovická

Výhody operace metodou ClariVein

Hlavní výhodou je minimální operační zátěž. Operace se provádí bez anestezie, rekonvalescence je velice rychlá a návrat do běžného života je prakticky okamžitý.

Cena zákroku (1 dolní končetina ): 25 000 Kč

Délka zákroku (1 dolní končetina): 30 až 45 minut

Pravděpodobnost recidivy: pravděpodobnost, že se žíla objeví znovu v místě zákroku, je minimální, asi jen 5%.

Kteří lékaři metodu Clari Vein nabízejí: MUDr. Tomáš Bureš (Praha, Poliklinika Budějovická - MEDICON a.s.),  MUDr. Petr Pták (Ambulance cévní chirurgie, České Budějovice), MUDr. Jaroslav Harlas (Klinika estetiky, Plzeň)

Jak tedy postupovat, máte-li pocit, že by se vás toto onemocnění mohlo týkat:

Nejprve je nutné navštívit odborného lékaře – angiologa, který provede podrobné vyšetření včetně ultrazvuku a dle toho posoudí stav žil a doporučí vhodnou léčbu. Případně odešle pacienta za cévním chirurgem, který pak pacientovi doporučí nejvhodnější způsob operace

 

 

Horoskopy 2016

reklama

reklama