reklama

Úžasný mák: Proti rakovině prsu, chronické únavě i pro krásné nehty

Úžasný mák má mnoho využití Foto:
Úžasný mák má mnoho využití
Foto: istock.com

Nejenže si na máku pochutnáte, ale jeho konzumace vám i prospěje. Je totiž doslova nabitý vitaminy i minerály.

Vitaminy i minerály

Zásaditá maková semínka z potravinářských odrůd jsou bohatá na látky, které lidské tělo potřebuje: na vitaminy B1 a B3 (tedy niacin a tiamin), vitaminy E a C, kyselinu listovou a pantotenovou, vlákninu, bílkoviny i sacharidy. V průměru obsahuje drobné makové zrnko 42–58 % tuků, 18–20 % bílkovin, 16–24 % sacharidů, 5–8 % vlákniny a přibližně 6 % minerálních látek.

Z minerálních látek je v máku nejvýznamněji zastoupený vápník, kterého mák obsahuje ze všech potravin nejvíc. Ve 100 g máku je více než 1400 mg vápníku. Výzkumy dokládají, že využitelnost vápníku z rostlinných zdrojů je mnohem vyšší než z mléka a mléčných výrobků, v nichž je vápník vázaný na kasein.

Kromě vápníku je důležitou minerální složkou máku draslík a zanedbatelný není ani obsah hořčíku, mědi, železa, manganu, sodíku, fosforu a zinku.

Zázrak pro vaše zdraví

Díky množství užitečných látek je mák velmi vhodnou potravinou pro prevenci osteoporózy, podporu tvorby kostní tkáně, při lámavosti nehtů, revmatismu, migréně, při vysokém krevním tlaku, rakovině prsu, chronické únavě i stresu. Pokud si mák dopřejte párkrát týdně, nejlépe bez cukru v jogurtu, tvarohu, mléku, smoothie nebo třeba v jahelné kaši, nemusíte se ani obávat o vaši linii a štíhlý pas.

Navzdory výrazným prospěšným účinkům se i v případě máku držte osvědčeného pravidla „všeho s mírou“. Nadměrná konzumace může vyvolat nevolnost, nebo dokonce dýchací poruchy.

Produkty z máku

Makové mléko Foto: Makové mléko. Foto: istock.com

Mléko

I když nemáte problém s konzumací kravského mléka, vyzkoušejte to makové: na vápník je bohatší než kterékoliv jiné, navíc je bez laktózy a snadno stravitelné. Určitě vás překvapí jeho sametová chuť. Nejlepší je vypít mléko co nejdříve a chlazené, případně s trochou medu nebo kakaa či skořice. Vyrobte si makové mléko sami doma: mletý mák zalijte horkou vodou (na 100 g máku asi 800 ml vody) a nechte při pokojové teplotě louhovat několik hodin, případně i přes noc; občas můžete směs zamíchat. Pak ji důkladně rozmixujte a bílou tekutinu přeceďte přes plátno.

Olej

Podle toho, zda se lisují modrá či bílá maková zrnka, má tento dokonalý produkt pomerančově nebo světle žlutou barvu. Ze 750 g máku se vylisuje 250 ml oleje, který je stejně jako mák samotný bohatý na omega-6 mastné kyseliny a vápník. Zkuste si například dát lžičku makového oleje před spaním nebo ho použijte ve studené kuchyni k ochucení salátů. Mimo kuchyň se makový olej osvědčil i k ošetření suché a popraskané pokožky, posílení nehtů nebo jako masážní prostředek s uvolňujícím účinkem.

Mouka

Zbytkovým produktem při výrobě oleje jsou výlisky. Vylisovaná sušina se mele na modrou nebo bílou makovou mouku, která neobsahuje lepek, a je tedy vhodná i pro osoby s celiakií. Podobně jako vlastní mák obsahuje mouka hodně bílkovin, vitaminů i minerálních látek, ale oproti zrníčkům jen malé procento tuku.

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

I mezi rostlinnými mléky je potřeba pečlivě vybírat Foto:

Rostlinná mléka: Proč je pít a jak vybrat ta správná?

Dá se jimi nahradit kravské mléko, nezpůsobí alergii a tělu dodají prospěšné živiny. Navíc jsou chuťově pestré, takže si vybere opravdu každý. Řeč je o obilných a dalších...

Článek

zdroj: Maková Kuchařka, autoři: Mária Abrahámová, Gabriela Čechovičová

Horoskopy 2018

reklama

reklama