reklama

Vaginální suchost: Intimní problém mnoha žen, o kterém se nemluví

O problémech "tam dole" je hodně těžké mluvit Foto:
O problémech "tam dole" je hodně těžké mluvit
Foto: iStock

Ačkoli ve věku od 45 do 69 let trpí vaginální suchostí každá druhá žena, je toto téma stále tabu. Lékařům se svěří pouhých 16 % žen. Většinou ostýchavě s tím, že je tam dole svědí a pálí …

„Zatímco o problémech v sexu či o pohlavních chorobách dnes mluvíme celkem běžně, vaginální suchost je stále tabu,“ upozorňuje sexuoložka Laura Janáčková, docentka klinické psychologie ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 1. „Ale abychom měly hezký partnerský vztah a mohly si ho užívat donekonečna se vším všudy, je potřeba zvítězit nad studem i obavami,“ dodává.

Pokud se už žena odhodlá probírat vaginální suchost s odborníkem, preferuje podle Janáčkové opět ženu, tedy lékařku. „Je strašně těžké něco takového nahlas říct. Ženy se stydí a zároveň se bojí, že nejsou dostatečně atraktivní, vzrušivé, že chyba je někde v nich. Je potřeba jim vysvětlovat, že to tak není,“ zdůrazňuje sexuoložka, která nabádá ženy k otevřené komunikaci s lékařem a poukazuje na to, že vyřešení potíží může přispět k zásadní změně kvality jejich sexuálního života. „Všichni víme, že máme-li problémy v sexu, je otázka času, kdy začnou problémy ve vztahu. Platí to však i obráceně, tedy máme-li problémy ve vztahu, je jen otázkou času, kdy budeme mít problémy v sexu. Všechny tyto problémy se však dají řešit,“ říká Laura Janáčková.

Poznám, že se blíží?

K typickým projevům vaginální suchosti patří svědění a pálení, prasklinky, ale také zánět, krvácení a bolest v poševní oblasti. Nejčastější obtíží spojenou se suchostí poševní sliznice jsou bolestivé pocity při pohlavním styku. Právě ty přivedou nejčastěji ženu do ordinace, ať už gynekologa či sexuologa.

„Může se stát, že jste s mužem a že je těžké, aby do vás pronikl. Pohlavní styk vás bolí přesto, že máte chuť se milovat. To jsou první příznaky vaginální suchosti,“ přibližuje Janáčková s tím, že takový sex je bolestivý a nepříjemný oboustranně – jak pro ženu, tak pro muže.

V hlavní roli estrogen

Hlavní příčinou vaginální suchosti je ubývání ženského hormonu estrogenu, který je důležitým aktivátorem uvolňování poševní tekutiny. To znamená, že důsledkem jakéhokoli narušení produkce estrogenu je nedostatečná produkce vlastních poševních tekutin.

„V období menopauzy řeší problémy s poševní suchostí více než polovina žen,“ konstatuje Janáčková. Podle ní se s vaginální suchostí potýká také většina onkologických pacientek.

Za vaginální suchostí mohou být i operace v oblasti ženských orgánů a rovněž léky – hormonální léčba, některé druhy antidepresiv, antikoncepčních prostředků, antibiotik, léky na endometriózu, na neplodnost, na krevní tlak.

A samozřejmě hraje roli i emocionální a fyzický stav a stres. „Když nemáme chuť na milování, nejsme dostatečně připravené, uvolněné, tak jsme i málo vzrušivé. Zkrátka pokud nejste ve správné náladě, může pro vás být těžké uvolnit se tak, aby se dostavila normální stadia sexuálního vzrušení, tedy i dostatečná sexuální lubrikace,“ doplňuje sexuoložka.

Tipy z lékárny

Při pocitu vaginální suchosti si můžete koupit v lékárně přípravky bez hormonů, které vám mohou ulevit od nepříjemných doprovodných potíží:

 
 

Vagisan Foto:

Vagisan Zvlhčující krém

350 Kč/50 g

Neobsahuje hormony, citlivou poševní sliznici příjemně zvláčňuje a již po prvním použití ulevuje od nepříjemného svědění, pálení i bolesti. Má nejen okamžitý efekt, ale poskytuje i dlouhodobou úlevu. Je vhodný pro ženy v menopauze, těhotné ženy i kojící maminky, diabetičky, onkologické i jiné pacientky.

Hydrofemin Foto:

 

Hydrofemin

135 Kč/50 ml

Vaginální gel s kyselinou hyaluronovou a kyselinou mléčnou pro regeneraci a ochranu vaginální sliznice. Zmírňuje svědění, pálení, otok, zarudnutí, abnormální výtok, pocit napjatosti nebo diskomfortu při pohlavním styku.

 

Lactofeel Foto:

 

Lactofeel

279 Kč/7x5 ml

Lactofeel obsahuje kyselinu mléčnou, která obnovuje normální pH pochvy a efektivně neutralizuje nepříjemné pocity a zápach. Gel také obsahuje glykogen, který poskytuje živiny pro bakterie mléčného kvašení.

 

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Na sexuálním životě se vyplatí zapracovat. Foto:

7 důvodů, proč ženy zažívají bolest při sexu

Jaké typy bolestí ženy při sexu pociťují?

Článek

Sucho zdaleka netrápí jen starší ženy Foto:

Sex na sucho aneb Když vás milování bolí

Dokud se vám to nestane, nenapadne vás vůbec, že to může být problém.


Horoskopy 2018

reklama

reklama