reklama

Varování! Masné výrobky způsobují rakovinu!

Maso a rakovina? Foto:
Maso a rakovina?
Foto: Thinkstock

To, že slanina a ovar nejsou zrovna nejzdravější pochutiny a že našemu tělu rozhodně neprospívají, víme asi všichni… Ale, že šunka nám může způsobit rakovinu, stejně tak jako třeba cigarety?

Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila uzeniny jako je šunka, slanina či párky na seznam prokázaných karcinogenů. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí WHO, totiž došla k závěru, že tyto masné výrobky mohou způsobovat rakovinu trávicího traktu. Uzeniny se tak ocitly ve stejné skupině karcinogenů, kde figuruje například tabák či azbest. Podle IARC rakovinu pravděpodobně způsobuje i nezpracované červené maso, pro toto tvrzení však zatím neexistují nezvratné důkazy.

Zpráva WHO rovněž uvádí, že konzumace 50 gramů zpracovaného masa denně, což představuje například dva plátky slaniny, zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva (kolorektálního karcinomu) o 18 procent. „Riziko, že jedinec onemocní kolorektálním karcinomem kvůli konzumaci zpracovaného masa je nadále nízké, ale toto riziko se s množstvím zkonzumovaného masa zvyšuje,“ upozornil zástupce IARC Kurt Straif.

Červené maso, tedy hovězí, jehněčí a vepřové, podle odborníků z WHO rovněž může způsobovat rakovinu, kvůli neexistenci prokazatelných důkazů ale zatím figuruje na seznamu „lehčích“ karcinogenů. Na takzvaném seznamu 2A je kromě masa například herbicid glyfosát.

zdroj: ČTK

Článek

Nehty bez chybičky Foto:

Laky na nehty mohou způsobit rakovinu

Nalakované nehty jsou krásné a sexy, ale je to krása, za kterou můžete zaplatit svým zdravím.
Horoskopy 2018

reklama

reklama