reklama

Vy slastně spíte... Vaše tělo chodí po římse, snižuje teplotu a mozek uklízí!

Když spíme, náš mozek a naše tělo se nijak neflákají, naopak tvrdě pracují, aby měl organismus dostatek energie na vše, co nás následující den čeká. Co se tedy konkrétně děje, když večer zhasneme?

Co prožívá vaše tělo, když vy spíte Foto:

Spánek Foto:
Zdroj: Thinkstock
Celou noc nespíte tvrdě

Ne všechny fáze spánku jsou stejné. Když usínáte, přichází jako první velmi lehký spánek, který se postupně více a více prohlubuje. Spánkový cyklus začíná tzv. non-REM fází 1 (jde o lehké zdřímnutí, například když vás přemáhá spánek během nekonečné a nudné porady), následuje o něco hlubší non-REM fáze 2 a následně nejhlubší non-REM fáze 3, jinak zvaná spánkem pomalých vln. Až potom následuje REM (rapid eye movement) spánek, během kterého se oči velmi rychle pohybují sem a tam a během kterého se zdají sny. I když si to neuvědomujete, po REM spánku se asi na sekundu probudíte, a následuje opět nejlehčí fáze. Celý cyklus trvá 90 až 120 minut, takže byste za noc měli vše absolvovat čtyřikrát nebo pětkrát.

 

V průběhu noci se zkracuje doba, kterou strávíte v nejhlubší fázi a prodlužuje se REM spánek. To vysvětluje, proč se tak často budíme uprostřed naprosto bizarního snu. Ovšem proč se délka jednotlivých fází během noci mění, zatím odborníci netuší. Jedna z teorií říká, že díky REM fázi jsme ráno připraveni vůbec vstát z postele.

Horoskopy 2018

reklama

reklama