reklama

Vyhořelá na všech frontách – doma i v práci! Co s tím?

Nebojte se přiznat, že už nemůžete Foto:
Nebojte se přiznat, že už nemůžete
Foto: istock.com

Nakládáme si toho na bedra příliš. Najednou pohár přeteče a něco se v nás zlomí. A v tu chvíli může nastat tzv. totální vyhoření.

Padáte po práci únavou a to vás ještě doma čeká druhá šichta? Současně k tomu chcete působit hezky a upraveně, i když na to nemáte vůbec náladu a musíte se přemáhat? Pak jste asi vyhořelá.

Zbrzděte zběsilé životní tempo, dokud je čas!

Nejhůře jsou na tom perfekcionistky, které chtějí být za každou cenu dokonalé, i když „padají na hubu“. Pokud mezi ně patříte, snažte se co nejvíc poslouchat své tělo. Samo si řekne o odpočinek. Zdraví máte jen jedno.

Zprvu si budete muset trochu poručit. Dost možná je prvotní příčinou vaší celkové životní únavy workoholismus, tedy závislost na práci, na pracovním vypětí. To se může projevovat, i když jste třeba  ženou v domácnosti: neustále musíte mít naklizeno, navařeno, vymýšlíte si, čím ještě zkrášlit příbytek. Že to děláte kvůli rodině? Té možná dokonce spíš lezete na nervy. Manžel i děti by raději ocenili odpočatou ženu, která si s nimi „zablbne“ a popovídá.

Další příčinou vyhoření bývá tzv. konflikt životních rolí, nedostatek rozhodovacích možností, přílišná očekávání. Obvyklé je, že se snažíme angažovat až příliš, ale toto období bývá střídáno chvílemi absolutního vyčerpání. Když napínáme strunu příliš často, praskne a my se může zhroutit.

První pomoc?

Rozvažte si svou situaci. Dává vám vaše práce pocit uspokojení? Máte dost času na své kamarády a rodinu? Musíte také dostatečně spát, hýbat se a vyváženě jíst. Když toho od svého těla tolik žádáte, musíte o něj pečovat.

V další fázi přetěžování může dojít až k tomu, že se u vás objeví deprese, pocity zmaru, lhostejnosti, nepotřebnosti, nechuti na sex, agresivita a přijdou i fyzické nemoci .

Třetí fází je pak izolace a ztráta výkonnosti. Straníte se přátel a vynecháváte jakékoliv další aktivity, protože vás doslova obtěžují.

Tak daleko to dojít ovšem nemusí. Musíte být k sobě upřímná, nebát se přeskládat svůj život, svěřit se někomu blízkému s tím, co vás trápí, případně se obrátit na psychologa. Nebojte se úkoly delegovat a nesnažte se je za každou cenu kontrolovat. Nechte to na ostatních! Neneste na svých bedrech odpovědnost za problémy celého věta!

Tip pro vás: Nakladatelství Portál vydalo knížku, která se této problematice věnuje „Syndrom vyhoření v práci a osobním životě“.

Přečtěte si také:

Článek

Jsem stará, ošklivá a nikdo mě nemá rád... Foto:

Umíte myslet pozitivně? 5 osvědčených způsobů, jak trénovat optimismus

Každý z nás v životě prochází obtížnými situacemi. Zatímco jedni se z nich hroutí, jiní je řeší s úsměvem na tváři. Chcete vědět, jak to dělají?

Článek

Meditace krok za krokem Foto:

Meditace krok za krokem: Naučte se správně relaxovat

Bez přehánění můžeme říct, že správně prováděná meditace je jednou z neprospěšnějších psychologických technik, napomáhajících k rozvoji vlastních zdrojů, které potřebujeme...

Článek

Jste ve stresu? Škrábejte brambory  Foto:

Jste ve stresu? Škrábejte brambory a budete v pohodě

Jste ve stresu, nervózní a nemůžete se uvolnit? V Londýně přišli na novou relaxační metodu – škrábání brambor. Prý je prokázáno, že tato činnost přináší klid a pohodu.

-mm-

Horoskopy 2018

reklama

reklama